Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Proč ženy nemohou najít dobrého muže

Moderní žena si nemůže vybrat mezi hodným klukem a přitažlivým drsňákem.

Ženy často říkají, že nemohou najít „dobrého muže“. Lamentují nad muži, kteří nikdy vlastně nedospěli, nepřevzali plnou zodpovědnost nad svými životy. Stěžují si na suchary bez jiskry a charismatu. Stejně tak ale mají problémy s muži, kterým daly nálepku „drsňák“: nikdy nedbají jejich potřeb a nakonec jim pro jistotu ještě zlomí srdce.

Co se to tu děje? Odvál snad všechny "dobré muže" severní vítr? Nabízím alternativní hypotézu - ženy uvízly v nenaplňující dvojité smyčce.

Druhy lásky

Ve své knize Proč milujeme popisuje autorka Helen Fischer tři druhy lásky:

  • Chtíč - cítění sexuálního ukojení
  • Atraktivita - přitažlivost, fascinace a motivace partnera "uhnat" a získat
  • Společné závazky - pocit sdílení domova, rodičovské povinnosti, bezpečí

Každý z těchto druhů lásky může mít nejen rozdílné základy, ale nezávisle na sobě může být vyjádřen různými směry. Jedna žena může říct, že po partnerovi sexuálně touží, je pro ni nesmírně atraktivní a ještě si společně vytvořili bezpečný domov (tohle by mohl být ideál). Další žena ale může toužit po jednom muži, být přitahována druhým a mít společné závazky s vlastním partnerem.

Tyto rozdíly

  • kdo nás sexuálně přitahuje
  • po kom toužíme
  • s kým chceme něco budovat

v nás vznikají na základě rozdílných podnětů.

Přitažlivost je většinou pudem, primálním a nekontrolovatelným pocitem. Většinou je nemožné si vybrat, jestli nás někdo bude přitahovat nebo ne – tyhle pocity prostě přicházejí nezávisle na naší vůli. Pro ženy by toto mohlo zahrnovat fyzickou přitažlivost "samce", sociální postavení, ekonomické zdroje, ambice, stabilitu a inteligenci (Buss, 2003).

Vedle toho společné závazky mohou být daleko více promyšleným krokem, volbou. Je možné si zvolit, s kým budeme sdílet domov, jak si rozdělíme rodičovské povinnosti, a vybrat si podle toho někoho, kdo bude víceméně do našeho plánu zapadat. Spousta žen má takovýto "list přání", které by muž měl splňovat.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Moderní dilema

Předpokládám, že alespoň některé z frustrací žen v současném randění mohou být vysvětleny onou dvojitou smyčkou mezi mužem, kterého ženy shledávají přitažlivým (z pohledu rozmnožování) a typem, se kterým by se chtěly usadit (z pohledu zajištění). Pojďme se na to podívat detailněji.

Z pohledu společenského jsou dnes ženy soběstačné, odvážné a vůbec samostatné (což se od nich i očekává). To samo o sobě způsobuje extrémní stres pro tu "super ženu" a "super mámu" zároveň. Společenské normy od ní očekávají, že bude mít úspěšnou kariéru, bude se starat o chod celé domácnosti, vychová perfektní děti a zároveň bude atraktivní na každém kroku a plná energie. Je to trochu přehnané, souhlasíte? Jenže zároveň to vyžaduje, aby ženy byly inteligentní, motivované, silné a měly vše pod kontrolou.

Drsňáci budou vždy ženy přitahovat svým postavením, úspěchy, ambicemi a dominancí - škoda jen, že tací většinou nežijí onen ideální partnerský a rodinný život.

Ženy jsou motivovány hledat si muže podle toho, jak moc zapadají do jejich představ. Plánují budovat společný domov právě s muži, kteří se podílejí na jejich povinnostech, pomáhají, podporují je a občas převezmou řízení situací, ve kterých to ženy potřebují a shledávají to přímo důležitým.

Ovšem bohužel mnoho takových mužských rysů se překrývá s rysy, které jsou "biologicky atraktivní". Samozřejmě, že ne u každého, ale většinou inteligentní muž s vysokým postavením a velkými ambicemi do budoucna se jen těžko bude podrobovat ženě a stylizovat se do submisivní role ve vztahu.

Když vedle sebe postavíme oba protiklady, ženy se častěji cítí ve vztahu nenaplněny. Mnoho žen, které znám, se jen těžce rozhoduje mezi tím, čemu říkají "hodný kluk" a "drsňák". Drsňáci budou vždy ženy přitahovat svým postavením, úspěchy, ambicemi a dominancí - škoda jen, že tací většinou nežijí onen ideální partnerský a rodinný život.

Ženy potom přirozeně volí raději onoho hodného chlapce, který splňuje společensky dané povinnosti a je vždy nablízku. Jestli je něco synonymem nudy, potom je to přesně tenhle typ. Ženy začne brzo nudit a touha po vzrušení je přivede zase k pokukování po drsňácích. Ať je to tak nebo onak, vztah je pro ně vždy frustrující a neuspokojivý.

Co s tím některé ženy dělají

  • Převezmou velení Jedna ze strategií, kterou takové ženy používají, je stát se "tahounem" vztahu s hodným hochem. Představte si úspěšnou byznysmenku, která má věci pevně pod kontrolou a zaskočit se vám ji nepovede, i kdybyste se snažili sebevíc.
  • Chytré následování Jiné ženy jsou raději ve vztahu opatrné, hledají pana dokonalého, se kterým budou štastny; takový muž musí být silná vůdčí osobnost. Tyto ženy muže testují a hodnotí, aby nalezly takového, který je povede i s jejich sny a plány do budoucna. Uvědomují si dobře, že když sedí na místě spolujezdce, je chytré si vybrat dobrého řidiče.
  • Dva muži najednou Proč ne, jsou ženy, které se rozhodly si z obou variant vzít to nejlepší. Za přítele budou mít onoho úžasného hodného hocha, se kterým budou mít do jisté míry otevřený vztah, ale geny pro svého potomka si vyberou od jiného. Zajímavě o tom píše Cashdan (1996).
  • Vyjednávání, sdílení, rovnováha Konečně některé ženy si volí vztahy, ve kterých o vedení vyjednávají a dělí se se svým partnerem. Dělí různé úkoly pro každého z nich, přičemž se každý z nich plně uplatní ve svojí silné oblasti. Například žena má pod kontrolou rodinné finance a muž volný čas dětí. (Nebo naopak, nebo třeba úplně jinak.)

Randění znamená hodně investovat a hodně tolerovat. Chybami se člověk učí, mnohým chybám se však můžeme vyhnout.

Literatura
Buss, D.M. (2003). The evolution of desire: Strategies of human mating. New York: Basic Books.
Cashdan, E. (1996). Women's mating strategies. Evolutionary Antropology, 5, 134-143.
Fisher, H. (2005) Why we love: The nature and chemistry of romantic love. New York: Owl Books.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci