Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Prolomte ledy

Naučte se oslovit člověka, který je vám sympatický, aniž byste riskovali odmítnutí nebo zesměšnění.

Někdy může být víc než těžké takzvaně prolomit ledy a začít konverzaci s někým atraktivním. Může být těžké oslovit kohokoliv, i když to chcete sebevíc. Vůbec nejtěžší je pak udělat dobrý první dojem, když už se rozhoupeme a skočíme do toho rovnýma nohama.

Oslovení někoho, kdo se nám líbí, může vzbuzovat obavy z různých důvodů:

  • Máte celkově problém se prosadit
  • Příliš se bojíte, co si o vás dotyčný bude myslet
  • Pociťujete strach z odmítnutí
  • Nemáte tu správnou motivaci k navázání konverzace
  • Špatně vnímáte a posuzujete řeč těla
  • Nemáte jasno, o co vám vlastně běží
  • Nejste připraveni říct si o to, co chcete

Ať je konkrétní důvod jakýkoliv, navazování nových kontaktů bývá těžké, protože se při něm vždy otevřeme tomu, aby nás někdo hodnotil. Říkáme líbíš se mi a zároveň se ptáme: líbím se ti? Dáváme druhé osobě sílu a moc v dané situaci vše řídit – druhý nás může přijmout nebo odmítnout, aniž by vlastně musel říci cokoli věcného.

Kdo by se chtěl dobrovolně postavit do zranitelné pozice? Přesně proto se ženám tolik líbí být oslovovány a dobývány, zatímco od mužů se očekává, že na sebe vezmou riziko a udělají první krok. Přesně proto ho také většinou muži neudělají.

Naštěstí je několik dobrých způsobů, jak začít konverzaci, aniž bychom se dostali do zranitelné pozice. Jsou navíc velmi sebejisté a leckdy nás dovedou k lepšímu výsledku než přímý přístup k věci.

Řekněte si o laskavost

Přimějte protějšek, aby do situace jako první trochu investoval sám. Požádejte je, aby pro vás něco udělali. Vyslovte prosbu. Může to být něco docela malého, jako třeba podáš mi, prosím tě, brčko? nebo pohlídej mi prosím věci, na minutku si musím odskočit. Každá prosbička bude mít efekt.

Zapomeňte na kupování drinků a naopak žádejte o drobnou pozornost.

V psychologii je toto kouzlo malých investic známo jako efekt Bena Frenklina: lidé mají více rádi ostatní, pokud jim mohli prve udělat malou laskavost (Jecker and Landry, 1969). Čtete dobře: cizí člověk vás má více rád, když dostane možnost udělat vám laskavost. Takže s klidem zapomeňte na kupování drinků a naopak žádejte o drobnou pozornost.

Zeptejte se na něco

Většina prvotních kontaktů jde do ztracena, protože příliš tlačíme na pilu a snažíme se udělat až moc velký dojem. Snažíme se zasloužit si pozornost a zájem toho druhého.

Začněte tedy s hodnocením jako první! Zeptejte se na něco. Buďte zvídaví. Nehleďte na přitažlivost svého protějšku a dostaňte jej na svou stranu: zeptejte se na něco, co z druhého na okamžik udělá vašeho partnera, a sledujte, jestli se chytí.

Zeptejte se, proč nakupuje v neděli odpoledne. Zeptejte se, jestli umí udělat omeletu. Zeptejte se prostě na cokoliv, hlavně to držte v legrační notě.

Nemějte přehnaná očekávání, raději buďte lehce skeptičtí. Od začátku je zpovídejte. Zeptejte se jí, odkud jsou ty krásné šaty, co má zrovna na sobě. Zeptejte se ho, jak má rád svou kávu, a klidně si z něj u toho trochu vystřelte. Zeptejte se, proč nakupuje v neděli odpoledne. Zeptejte se, jestli umí udělat omeletu. Zeptejte se prostě na cokoliv, hlavně to držte v legrační notě, trochu flirtovní a trochu je začněte posuzovat. Nikdy se na začátku neptejte, co si oni myslí o vás.

Pravda, někteří z nás se ptají až moc, což situaci zrovna nepomůže. Když se vás někdo na něco zeptá, neváhejte taky několik otázek opětovat. Prolomte ledy po svém a potom také trochu ukažte, kdo jste vy sami. Nezapomeňte být upřímní a nehrát si na nic, co nejste.

Komentujte

Finální strategie, jak dosáhnout konverzace a prolomit ledy, je něco okomentovat. Řekneme druhé osobě svůj postřeh k současné situaci, prostředí, kde zrovna jste, nebo k čemukoliv jinému. Jde jednoduše o vyjádření vašeho názoru, něco jako Tady mají tu nejlepší kávu ve městě! - Dnes je opravdu krásně. - Tady prodávají ty nejlepší košile. nebo Místní barman dělá skvělé mojito!

Pokud bude mít druhá osoba zájem, bude automaticky navazovat na to, co řeknete, ať už bude téma jakékoli. Velmi často to bude názor ztotožňující se s vaším. Jestliže zájem nemá, neřekne zkrátka nic. A vy jste nic neriskovali a o nic nepřišli – prostě jste jen něco řekli.

Využívejte celý web.

Předplatné

Je zkrátka možné se seznámit s cizím člověkem, aniž bychom se vystavili jeho milosti a nemilosti. Ve skutečnosti jsou výše uvedené způsoby komunikace velmi silné, sebejisté a atraktivní pro protějšek. A žádný z nich nesměřuje k tomu, abychom byli sami hodnoceni. Takže raději věřte, že ta dívka na druhé straně baru je skvělá a stojí za to, než že si její pozornost musíte "zasloužit".

Literatura:
Jecker, J., & Landy, D. (1969). Liking a person as function of doing him a favor. Human Relations, 22, 371-378.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci