Pubertální lysohlávky — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

Peter Kuric 6. 12. 2010 13:49
Skvelý článok. Ja som mal podobne ultra negatívne zážitky s (ešte pár týždňou stále legálnou) drogou mephedrone. Neviem ako to účinkuje na mozog, ale proste je to hnus... Ostatne ako každá látka, ktorá si výraznejšie hrá s psychikou.
ondrei 6. 12. 2010 17:03
great, great, great¡¡
Martin V. 6. 12. 2010 20:02 +2
K otázkám: 1) Předci se před každou zimou lysohlávkami zásobovali, halucinogeny jim pomáhaly přečkat chladná období, byla to samozřejmost, 2) První zkušenost - velmi silná marihuana, nezapomenutelné vjemy, vybavování si zapomenutých obrazů z dětství, fascinující pocity... v závěru nevolnost a zvracení. 3) Ano, až budu mít děti, budu s nimi ve vhodný čas mluvit zcela otevřeně.
Matouš 6. 12. 2010 23:13 +5
Pěkný článek, velice mě zaujal. 1) Myslím, že předci užívali lysohlávky jak na nemoci, tak například pro zmatení nepřítele. Kdy mohl být ze stavu mysli zmatený. 2) 1. zkušenost byla dost agresivní. Barevnost, ostrost, transformace věcí na geometrické tvary. Byla dosti zábavná, byl sem nadšený a měl jsem opravdu radost z toho, že mám možnost žít. Nejdříve jsem stav prožíval sám v přírodě, později s přáteli. Tenkrát jsem zjistil, že mozek opravdu dokáže fungovat více než jak ho my využíváme. 3)Jednou až budu mít děti tak s nimi budu mluvit na "plno" o halucinogenech. Určitě jim povím, že zážitek je neobyčejný. Avšak je upozorním na všechna rizika které mohou obnášet.
klára 7. 12. 2010 08:59 +3
mám velmi podobný zážítek bad tripu v džungli mněsta po LSD. otevření černých stínů osobnosti považuju zpětně za přínosné. po několika letech o to lepší zážítek splynutí s houbičkami. zácházet s nimi opatrně. a zjistit si co nejvíc předem. připravit se i na špatnou alternativu. pěkně jste to vystihla.
Oldřich Dotovský 7. 12. 2010 13:10 +11
Tak vám tu k těm kladným reakcím a úžasným zkušenostem přihodím jeden opačný pohled: moje vědomí je pro mě pracovní nástroj a nástroj pro přežití. Myslím, tedy jsem. Mám pod kontrolou své myšlení a vnímání, mám pod kontrolou svůj život a vše, za co nesu odpovědnost. K veškerým látkám měnícím stav vědomí (do značné míry i třeba k alkoholu) mám proto záporný vztah a jejich užívání pro jiné než léčebné a výzkumné účely neschvaluji.
rostlinky 7. 12. 2010 18:05 +19 v reakci na Oldřich Dotovský 7. 12. 2010 13:10
Vůbec nechci Váš pohled na tyto látky nechci vyvracet nebo se ho snažit změnit. Neužívat drogy by mělo být bezesporu právem každého člověka. Dalo by se říct, že dokonce ty, kteří se dobrovolně rozhodli pro trvalý základní stav vědomí, pro jejich silnou vůli obdivuji. Ale... Ze závěru Vašeho příspěvku (slova "neschvaluji") cítím silnou snahu vnutit Váš soukromý a nutně subjektivní světonázor a volbu i ostatním. Proč? Považujete svůj názor za jedinou pravdu? Vy psychoaktivní látky neužívejte, ale proč bych se podle Vás měl řídit i já, když mám na věc jiný pohled? Já po Vás přece také nechci, abyste se řídil podle mých subjektivních a názorů.
František Růžička 7. 12. 2010 22:30 +4 v reakci na Oldřich Dotovský 7. 12. 2010 13:10
Pane Dotovský, myslel jsem si to. Gratuluji.
František Růžička 7. 12. 2010 22:43 +3
Olgo, snad co jsme tady, myslim lidi, zvědavě jsme nakukovali za "plot(/y/ změny prožívání ". Nebudu tady vypočítávat, kolik obrazů, písní, her, architektonických skvostů atd. by třeba,jo, bez alkoholu, nejdospupnější drogy, nevzniklo... Houbičky mi kluci z party nechtěli dát, že jsem nejmladší a kdesi cosi, pak se ustrnuli - no, bylo to na nějaký vernisáži v Mánesu a bylo mi tak fajn, že mě sbalila jakási mně neznámá partička do velikánskýho bytu, kde jsenm slastně usnul. Ráno ticho jako v hrobě, hlad, zamířil jsem instinktivně do kuchyně- a tam : velkej kus vařenýho hovězího v polívce. Sežral jsem všechno, z báglu vytáh tužku a do zbylý polívky hodil načmáraný PARDON - ale co je super, všude se vytahuju, že mám nejlepší známý na Národní:D
raho 8. 12. 2010 18:14 +15 v reakci na Martin V. 6. 12. 2010 20:02
Nevím, čím se na zimu zásobovali vaši předci (vy to víte? a jak jim halucinogeny pomáhaly přečkat chladné období? halucinacemi ohně?), ale většina našich předků měla setsakra dost starostí, než aby blbla s houbičkami. Cesta k drogám začíná až na konci 19. století a tu jednoznačně vedlo opium a jeho deriváty. Přitom v Čechách bylo máku pomalu jak ve Zlatém trojúhelníku, skutečně "jako máku" a jediné širší zneužití spočívalo v podávání odvaru malým dětem, když nechtěly spát. Já jen s napětím čekám, kdy se zjistí, že Leonardo při malování Mony Lisy byl neustále naložen v LSD, kterou vynalezl, ale zašifroval, Beethoven že pěstoval ve sklepě lysohlávky a Einstein užíval speed (akorát nechodil na diskošku). Jeden slavný francouzský psychiatr začátkem minulého století při experimentu s hašišem "objevil podstatu světa" a měl dost fištronu, aby si ji poznamenal. Když vystřízlivěl, našel na papíře: HUMANÍ, HUMANÍ, MUŽI JSOU POLYGAMNÍ, HUMANÍ, HUMANÍ, ŽENY MONOGAMNÍ. A jak se ukazuje dnes, ani to není pravda. Ve vašem nadšení doporučuju také přečíst Milkamnovu knihu, na kterou na zdejších stránkách najdete odkaz. Chápu vaše hledání a nadšení z objevů a neberu vám je (byl jsem stejný blbec), jen vás ujišťuji, že tudy cesta nevede.
Oldřich Dotovský 8. 12. 2010 22:12 +9 v reakci na rostlinky 7. 12. 2010 18:05
Nikoliv. Nikomu tento pohled na věc nenutím. Když někdo chce, ať pro mě za mě fetuje od rána do večera. Ale ať to dělá připoutaný k posteli v uzavřené místnosti a neleze pod vlivem mezi ostatní lidi - do reality, kde činy mají následky.
Matus 9. 12. 2010 16:50 +1
Skvelý článok, mám jedinú skúsenosť s úplne rovnakými pocitmi "bad-tripu" avšak v neznámom prostredí nočného horského terénu (s bežným výskytom medveďov atď.).. Myslím si, že tzv. bad-trip súvisí len s neodhadnutím "bezpečného" množstva.
Kalioglou 12. 12. 2010 16:24 +5
1. Jaký vztah měli podle vás naši dávní předkové k halucinogenním houbičkám? České lučiny jsou jich odpradávna plné... Ma odp: to nevim, ja si na to nepamatuju 2. Dokázali byste popsat svoji první zkušenost se změněným stavem vědomí? Ma odp: samozrejme ano - myslim ze se neda zapomenout .. 3. Má rodič, který má osobní zkušenost s halucinogeny, mluvit se svými dospívajícími dětmi otevřeně? Co má říci a co si nechat pro sebe? Ma odp: Jednoznacne ano - otevrene, uprimne, pravdive, pokud mozno zasvecene a objektivne (pro&proti) - ovsem zde zalezi samozrejme na celkove otevrenosti a kvalite vztahu rodic/dite jako takoveho PS: Lysohlavky jsou uzasne prostredky k sebepoznani ale take - ale to uz prede mnou bylo receno snad milionkrat
Tadeáš Kouřil 13. 12. 2010 10:39 +1
Tadeáš Moje zážitky s "lehkým" drogovým opojením jsou takové, že každá droga je specifická svými účinky, které se často mění podle okolností. Na druhou stranu mi každá "otevřela" oči a dala určitý postoj ke společnosti a charakteru lidí. Opravdu to tak cítím, přesto dokážu vycítit hranici a vím, co si dovolit. Jinak skvělý článek. Podporu.
Tadeáš Kouřil 13. 12. 2010 10:43 +12
Také chci dodat, že drogy, které si pohrávají s psychikou je třeba pochopit. Nemít strach s jejich účinků je první krok. Nikomu bych nikdy drogy nevnucoval a nedovedu pochopit lidi, kteří je podají druhému za jeho zády!
Jaromír Blažke 13. 12. 2010 12:41 +22 v reakci na raho 8. 12. 2010 18:14
Peyote byl konzumovan ve stredni Americe rozhodne uz v predkolumbovskych dobach (jeho pouzivani je zdokumentovano prvnimi conquistadory), v 15. stoleti se rozsiril i dale na sever do plani soucasnych USA, na Vami zminovanem konci 19. stoleti uz v USA vznikla Cirkev svateho Jezise Peyota, coby vysledek jezuitske snahy alespon nejak naroubovat krestanstvi na zazite ritualy, ktere se jim nepodarilo nijak jinak vykorenit... Opium je soucasti lidske kultury uz od neolitu, jeho znalost a pouzivani je prokazana v hojne mire u Sumeranu, Asyranu, starovekych Egyptanu, Indu a cele rady dalsich narodu. Dukazy koureni konopi pochazeji ze 3. tisicileti pr.n.l. (zbytky zuhelnatelych konopnych seminek v nejake ritualni kadidelnici) Co se tyce Psilocybe, tak rovnez byly znamy a uzivany uz v predkolumbovske Americe, a napr, v roce 1502 byly prokazatelne podavany pri korunovaci Montezumy II. Mozna nemluvite o znalosti a ritualnim uzivani drog, ale o tom, cemu se dnes rika "rekreacni uzivani", pripadne zneuzivani, nicmene pokud jste svuj vyrok o zacatku cesty k drogam az na konci 19. stoleti myslel tak, jak to vyznelo, tedy jako o prvnich vetsich znalostech a zkusenostech lidstva s omamnymi a psychotropnimi latkami nealkoholoveho puvodu, potom jste se patrne zmylil. O tom, jestli psychoaktivni latky mohou ci nemohou byt uzitecne pri formovani zivotni filosofie a osobnosti cloveka, lze asi polemizovat dlouho, a ani odbornici v tom nejsou zajedno, pokud jsem dobre informovan.
Pavel 15. 12. 2010 10:02 +7
No článek je to pěkný, moje skušenosti nejsou sice po houbách, ale po extra hnojeném konopí z Jamajky. Po nekončícím "bad tripu" mi byla na psycharyi zdělena diagnoza psychoza schyzofrenie. Musím dodat že díky skvělím odborníkům v Česku a mojí ženě jsem se z toho za dlouhou dobu vyhrabal a patřím do požehnanou skupinu lidí která nemusí brát léky celej život. Myslím že i přez to hnusný peklo my to něco dalo "co tě nezabije......" . Budu se snažit vychovat děti tak aby drogy nepotřebovaly zkoušet, snad se mi to povede. Jinak předkové určitě užívaly nejen houby.
michal 16. 12. 2010 12:18 +20 v reakci na Oldřich Dotovský 8. 12. 2010 22:12
Veď to by boli krčmy (hospody,že jo) plné ludí pripútaných k stličkám :)
raho 16. 1. 2011 19:33 +2 v reakci na Jaromír Blažke 13. 12. 2010 12:41
Pochopitelně jsem měl na mysli ZNEUŽÍVÁNÍ, protože sakrální a medicínské užití bylo daleko dřív, než si umíme představit. Hezké je, že výrobu prvního alkoholu prý měly v popisu práce ženy, které - zatímco muži lovili - seděly doma a do hrnců plivaly předžvýkané a tedy fermentované bobule nejrůznějších plodin. Není známo, zda měly na starosti taky výčep. Ale vzhledem k jejich tehdejší fyzické síle (dělaly stejně tvrdou práci jako muži) si tu roli obhájily.
Marek 28. 2. 2011 09:18 +1
Jako návštěvník na jedné oslavy narozenin, jsem bez ptaní (hladový) snědl opravdu veliký kus dortu...jako top přísada toho dortíku byla údajně použita kvalitní marihuana. To jsem následných cca 6hodin zažil se dá jen těžko popsat - pravda - až moc mi ten můj stav připomínal výše popsaný BAD-TRIP :))) Dávejte proto pozor co na oslavách požíváte...já byl do následujícího dne, uplně mimo realitu...
Vlak 8. 3. 2011 09:47 +2
Pokud jsem informovany, nejstarsi nalezeny pozustatek pouzivani psychotropnich latek je stary cca 50t let a je nanejvis pravdepodobne ze tim to nezacina .. i zvirata/jine zive bytosti cilene vyhledavaji podobne zkusenosti a ty, jsou tu miliony let. Set a setting a bad trip, to jsou vsechno velimi prirozene a obecne fungujici veci ktere se v podstate v nicem netykaji samotneho efektu drohy. Jde o nepripravenost, neinformovanost, nezkusenost, neznalost, nesoulad s vlasnti vuli a nastavenim, predsudky, strach, potom je v podstate uplne jedno jestli tim co je nazivano bad trip je let vrtulnikem, jizda na vodnich lyzich nebo posazeni do rozjeteho auta v hustem provozu bez toho aby clovek mel uchopene a osahane byt jen zakladni principy fungovani rizeni. Je to uplne stejny, obecny princip ktery vidime vsude kolem a nic, co by souviselo vylucne nebo primo s drogama. Legracni ze je tolik lidi kteri po tom co vyskocily z takoveho rozjeteho auta (ktere nebyli schopni jakkoliv ridit, a cely zazitek v nich budil jen strach, paniku) za jizdy si mysli, ze prisli na to ze auta jsou fakt spatny a ze rozhodne vychovaji svoje deti aby chodily jen pesky.
Magda 28. 3. 2011 19:56 +8
Předně bych chtěla poděkovat za krásný článek, ne jako většina napříč internetem, které se bojí těch ,,zlých drog" a jejich uživatelů. Myslím, že pkud máte dostatek informací a zodpovědosti (ne do sebe naházet všechno, počkat, co to udělá a pak se divit), může vám být užití jakékoliv drogy, nejen halucinogeních, prospěšné. Každá nová zkušenost, i negativní, nás přece posouvá někam dál. Pro mě osobně je naprosto fascinující skutečnost, že tak malé množství látky dokáže změnit moje vnímání až do takové míry. Jak správně říkáte, důležitější než množství, jsou u halucinogenů důležitější set a setting. Když je někdo znuděný, jako slečna z příběhu, nemůže přece čekat šťastný trip. Na druhou stranu bych ale poznamenala, že mnohem více zkušeností jsem si odnesla právě z bad tripů. LSD umocňuje zážitky, takže když se normálně cítíme šťastní, LSD z pocitu štěstí vykouzlí osvícenou blaženost bjímající celý svět, jenže to funguje i naopak, ze stresové situace se může stát horor. Ale v běžném životě nás také posune dál zvládnutí toho špatného a následné vyrovnání se s tím... A k těm otázkám 1) Drogy se všude na světě užívají od nepaměti, troufám si tvrdit, že tak dlouho, jak dlouho je tu člověk. Ale, co se týče našich předků Asi to takový ,,odvaz" nebude. Pokud vím, mají v našich končinách tradici čarodějnice užívající rulík, blín, mandragoru atd. Houby jsou ale doménou posledních generací... 2) Moje první psychedelická zkušenost byl jeden z nejsilnějších zážitků mého života (i když to
Magda 28. 3. 2011 19:59 +17
asi není nic vyjímečného) a i když asi mnozí budou nesouhlasit, bych tuhle návštěvu vnitřního světa doporučila každému zvídavému a zdravému jedinci. 3) Svým dětem se budu snažit předat co nejvíce ze svých zkušeností, tuto (poměrně zásadní) nevyjímaje.
spacebender 10. 6. 2012 03:30 +6 v reakci na raho 8. 12. 2010 18:14
Vy jste opravdu lhář a demagogo a je o to smutnější že se vydáváte za odborníka.Chce se mi zvracet z toho že lidé jako vy si dovolují říkat kudy cesty vede nebo nevede jakobyste vlastnil patent na pravdu pro každou živou bytost a znal historii drog kterou evidentně krutě neovládáte.