Jak se rozhodujeme — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

Václav Studený 9. 5. 2012 21:09
Titul článku u mne vyvolává obsedantní potřebu položit jednu otázku na kterou jsme tady nenašel odpověď (ty články zde musí mít ISSN). A ta otázka je: Jak se vlastně rozhodujeme? Pochopil jsme, že naše motivace jsou evidencí faktu, zda mezi zůčastněnými existuje osoba, která zachraňuje ženy z hořících domů a nebo osoba, která prodává kousky raketoplánů (byli pokusné osoby testovány na sexuální afinitu k ženám v hoříích domech?) . Ale podle čeho si vybíráme ty punčochy za 50korun? Marketing je zajímavým odvětvím aplikované psychologie a sociologie a obzvlášť politický marketing je deterministická a dosti mechanická diciplína, ale nevěřím, že vystačí s pozorováním faktu, že pocit spokojenosti nějak souvisí s dopaminem. Vnutit někomu třetí auto do rodiny, nebo pátou láhev CocaColy chce, předpokládám, ještě něco víc. A lze vnutit údolní přehradu, nebo letku bombardérů stejně, jako ty punčochy?
raho 9. 5. 2012 22:38 +2 v reakci na Václav Studený 9. 5. 2012 21:09
Především: obsese patří do ordinace. Jak se rozhodujeme? Zčásti radionálně, zčásti emocionálně. Někdy dobře, někdy blbě. Já jsem se například racionálně rozhodl, že nenapíšu, co si myslím o nápadu uvádět v populárním článku ISSN, když to není zapotřebí ani v doktorské dizertaci. A vůbec už ne, co si myslím o vynálezci takového nápadu. Je to dobře, nebo blbě? Radkin Honzák
Václav Studený 10. 5. 2012 09:52 v reakci na raho 9. 5. 2012 22:38
Měl jsme podezření, že ISSN, a tedy možnost uvádět zdejší články v seznamech publikací jejich autorů, je jediný důvod, proč tyto články vznikají, tedy proč se jejich autoři rozhodují je psát, protože fakt, že chtějí něco sdělit se mi zdá často málo pravděpodobný. Napsal jsem to sem vám, v naději, že s vámi o tom lze diskutovat, neboť z vašich článků jsem se dozvěděl něco, co jsme nevěděl (ale už ne tady z tohoto, zdá se mi, že pořád opakujete totéž: chováme se tak, abychom zajistili maximum dopaminu nucleus cumbens. Připomíná mi to trochu jednoho hrdinu s Hellerovy knihy Good as Gold, který dělal ekonomického poradce v Bílém domě. "A co jim tam radíš?" ptal se Gold. "Říkám jim, ať vyrovnají rozpočet." "To jim opravdu říkáš?" "Ano a udělají moc dobře, když mne poslechnou.") ale hlavně protože k vám mám osobní sympatii neboť se mi líbí váš literárního styl a sklonu k ironii (je to taková ta porce ironie, která mi zvyšuje množství dopaminu). Jak víte, že jste se rozhodl nenapsat, co si myslíte o faktu, že tato stránka má ISSN, tak potřebné pro vykazovaní publikací, racionálně? Myslím, že všechny racionální argumenty budou, jak to je téměř vždy a ne jen většinou, aposteriorním pokusem o uvedení rozhodnutí v soulad s představou rozumného člověka. Měřil jste si množství dopaminu před a po rozhodnutí? Že jste nenapsal, co si myslíte o vynálezcích mi brání zvýšit si množství dopaminu formulací polemického postoje. Je to dobře, nebo špatně. Pokud je první věta pozvání, rád j
Pavel Podlesný 10. 5. 2012 10:05 +3 v reakci na Václav Studený 10. 5. 2012 09:52
Václave, vy byste o tom všem, co se vám honí hlavou, měl s někým mluvit, ordinace dr. Honzáka bude myslím pro vás vhodná platforma.
Václav Studený 10. 5. 2012 12:38 +1 v reakci na Pavel Podlesný 10. 5. 2012 10:05
Musím se omluvit, teď jsem byl poučen, že toto není populárně vědecký časopis o psychologii, leč časopis o životním stylu, takže jsem zde hledal něco, co tady ani být nemá. Omlouvám se a odvolávám všechny výtky. Jediné co mohu říci, že mne zřejmě "lifestyle" nebaví a nezajímá. Přeji přiměřené dávky dopaminu do nucleus accumbens.