Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Rozchod s rozumem

Proč jsou rozchody tak těžké? Protože většinou nevíme, co vlastně chceme.

Ze seriálu: Psycho

Jedni krmí své okolí řečmi o tom, jak je partner štve a jak by se s ním měli rozejít. Jiní místo žvanění aktivně jednají. Dávají tak vztahu s partnerem šanci na změnu. Jak to funguje, si dnes ukážeme na trochu neobvyklém příkladu.

Do evropské unie jsme vstupovali s pocitem, že se stáváme součástí jakéhosi klubu pro vyvolené. Vždyť měla jen patnáct členů. Pro to, abychom jedním z nich mohli být i my, museli jsme na sobě tvrdě pracovat. Ve svých očích jsme se z ošklivého káčátka stali krásnou labutí, která smí doplnit hejno západních států. Jak to už ale bývá, když o něco opravdu usilujeme, jako bychom měli na očích růžové brýle, přes které vše vidíme poněkud idealizovaně.

V současnosti je v EU 27 států z evropské padesátky, takže o nějakém elitním klubu nemůže být řeč. Mnoho se změnilo. Místo tuzemského rumu a marmelády nám má zlepšit náladu tuzemák a džem. Vzdali jsme se některých svých pravomocí a postupně odložili růžové brýle. Vidíme, že EU má i své stinné stránky a zašlý lesk jí nemůže vrátit ani Nobelova cena míru.

V poslední době se začíná ozývat stále více euroskeptických hlasů. Zatímco většina zůstává u slov, vypadá to, že Velká Británie přejde k činům. Premiér David Cameron ohlásil, že jestliže jeho strana vyhraje volby, dá občanům možnost rozhodnout, zda chtějí z tohoto multilaterálního manželství evropských států odejít. Unie však má více než tři roky na to, aby přesvědčila Brity, že jim členství poskytuje víc výhod než nevýhod. Je to jenom populistický krok? Možná. Každopádně Cameron dokázal, že Británii sebevědomí rozhodně nechybí.

Vezměme si z Británie příklad. Seberme odvahu, a když v nějakém vztahu nejsme dlouhodobě spokojeni, nezůstávejme pouze ze zvyku. Než však spálíme všechny mosty, vysvětleme partnerovi, co nám vadí, a dejme si dostatek času a zkusme na vztahu pracovat. Vždyť právě krize může být jedinečnou příležitostí ke změně k lepšímu.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí