Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Šestá dohoda

Evoluce postupů osobního rozvoje se posouvá do dalšího kola. Nezůstávejte pozadu.

Dnes máme k dispozici detailní postupy, jak zvýšit svoji efektivitu a úspěch. Všude si můžete přečíst o time managementu, boji s prokrastinací nebo GTD. Jsou to velice moderní a užitečná témata. Zahrnují efektivní principy, které může využít každý – a to je problém.

Kdysi stačilo, že jste měli přístup k informacím, který druzí neměli, a už jste byli expertem, už jste měli náskok. Jenže svobodná dostupnost informací hodně vyrovnává šance. Když budou všichni efektivní a úspěšní, můžete se snažit, ale stejně nevyniknete.

Evoluce postupů osobního rozvoje se posouvá do dalšího kola. Klíčem k tomu, abyste si udrželi náskok, budou nové principy, které nejsou až tak známé. Už nebudou rozhodovat jenom znalosti, meditace nebo pouť do Compostely.

Jedním z opomíjených principů osobního růstu je růst pomocí učení někoho druhého. Informací je všude spousta, a tak jsou kladeny nové nároky na to, aby byly zajímavější a stravitelnější. Když se tedy snažíte předat to, co víte, studujete téma dál a jste i motivovanější, než když jste jenom pasivními studenty, kteří sedí v lavicích.

V tomto novém principu osobního rozvoje funguje ale i další mechanismus. Když se pustíte do jemného přesvědčování někoho jiného, dochází k posunu na jinou frekvenci. Informace, které jste nasáli svojí dvojnásobnou pílí, najednou potřebujete formulovat srozumitelně nahlas, píšete je na papír nebo kreativně přetváříte ve váš vlastní produkt.

Tady do hry vstupují nové mocné síly. Když se snažíte někomu ukázat, že je zde možnost a prostor na změnu, motivovat a vést ho k pozitivním rozhodnutím, váš život to promění také!

Svádění – nový princip osobního rozvoje

Jak tohoto principu využít? Začněte sdílet to, co víte. Najděte si někoho, kdo nad něčím váhá. Například jakou si vybrat vysokou školu, zda změnit práci nebo cestovat kolem světa. Mluvte s ním o tom, pokládejte mu otázky. Nemusíte radit. Samozřejmě nevíte, co je pro druhého člověka tím nejlepším řešením. Prostě se jen ptejte. Upřímně se zajímejte o to, co si o dané situaci myslí on.

Nemusíte najít to nejlepší řešení, to často ani není možné. Úspěchem vašeho snažení bude, když přestane váhat a pustí se do akce, udělá první krok. Sedněte si spolu, naslouchejte mu a nabízejte racionální argumenty, proč je hodnotné a důležité postavit se svému strachu. Vykročit ze zóny komfortu a zvolit si život.

Když se budete bavit o tématech osobního rozvoje s někým blízkým, ve vás samotných bude toto téma pracovat.

Pokuste se ho „svést“, ať se pustí do věcí, které by ho bavily a ve stejném okamžiku trochu děsily. Namísto pohodlné, bezpečné a nudné varianty nicnedělání mu nabídněte dobrodružství. Mluvte zapáleně a předejte mu tento oheň, jako ho kdysi dávno předal Prométheus lidem. Staňte se prodejcem života. Je to ten nejlepší produkt!

Určitě vám je  jasné, že při motivaci druhého nemluvíte jenom k němu, ale také k sobě. Možná ne přímo, ale podvědomě určitě. Rostete o to víc, že vás lidé budou vnímat jako někoho, kdo rád sdílí a pomáhá ostatním. Vaše energie se vám vrátí stokrát. Věřte mi, vím, o čem mluvím.

Komunikace je dobrodružství

Když se připravuju na své workshopy nebo přednášky, srdce mi buší, jako bych poprvé vstupoval do egyptských pyramid. Těším se na chvíle, kdy mě strhne diskuse s účastníky seminářů a já budu zapáleně vysvětlovat, co si myslím, a společně přijdeme na to, co se děje a jak to vše funguje. Někdy se mi až motá hlava z toho, jak se moje pochopení najednou prohlubuje.

A s odstupem času si uvědomuju ještě jeden dlouhodobý dopad. Mnohem lépe a víc si pamatuju informace, které jsem sdílel s dalšími lidmi. Namísto toho, abych v paměti hledal, kde jsem to četl, jak vypadala kniha nebo na které stránce jsem to viděl, vybavují se mi situace a tváře lidí ze vzdělávacích akcí, chvíle nabité emocemi, co jsme spolu prožili.

Když se budete bavit o tématech osobního rozvoje s někým blízkým, ve vás samotných bude toto téma pracovat. Tedy za podmínky, že nebudete pouze zastávat určitý názor a budete otevřeni také názorům a zkušenostem jiných lidí.

Využívejte celý web.

Předplatné

Můžete sdílet své poznání a dát prostor ke sdílení i ostatním. Vykročit ze zóny komfortu a zvolit si dobrodružství. Vedle pouti do Compostely či znalosti čtyř až pěti dohod starých Toltéků přidejte další: začněte sdílet, co víte.

Najděte někoho, kdo nad něčím váhá. Například jakou si vybrat vysokou školu, zda změnit práci nebo cestovat kolem světa. Mluvte s ním o tom, pokládejte mu otázky. Možná už tento nový princip osobního rozvoje využíváte, jen jste o tom nevěděli. Udělejte sami se sebou šestou dohodu. Zkuste si příště všimnout, jak se při předávání nových myšlenek rozvíjíte. Nejen radost, ale i poznání sdílením roste.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Ovládejte se méně

Na dítě často nepřiměřeně „vylítne“ právě rodič, který se úporně snaží řešit vše v klidu.

16 min

Procitnout z deprese

Deprese může být příležitostí k životní změně. Předchází jí sestup do nevědomí.

31 min

7. Mentální zlozvyky

Některé způsoby uvažování nám zkrátka škodí. Proč se jich vlastně nechceme vzdát?

24 min

Klíč k silné imunitě

Stres je energeticky nejnáročnější provoz organismu. Kde a jak si vybírá svou daň?

22 min

Bolest ztráty

Čím to je, že někdo ztrátu blízkého člověka ustojí, a jiného zničí?

12 min

Otevřít audio sekci