Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Spiklenectví sexu

Guru Jára je zajímavá postava. Z psychologického hlediska jsou možná ještě zajímavější jeho ženy.

Guru Járu Dobeše a jeho verbířky hodlá policie obvinit z obchodu s lidmi. Podařilo se mi získat důkazy, že Jára si je vědom, že dělá něco podivného a snaží se vytvářet si bizarní krytí. A když je třeba, neváhá své ovečky totálně dekonspirovat a popisovat, jak je osouložil.

Policie nyní zvažuje obvinění nejen samotného gurua, ale i jeho děvčat, jež organizují výstavy jeho mazanic a verbují mu nové ovečky na posvátné poutě za jeho penisem.

Sám guru Jára je samozřejmě zajímavá postava, ale z psychologického hlediska jsou jemu oddané ženy snad ještě zajímavější než on sám.

Setkal jsem se s vedením Járovy sekty ještě před tím, než nyní policie začala hrozit stíháním, takže jsem měl možnost je pozorovat v situaci, kdy si ještě nemusely dávat pozor na to, co řeknou a jak se chovají – a nasbíral jsem o nich řadu postřehů.

Kdybych měl Járovy fanynky nějak pojmenovat, neváhal bych: Jsou to neurotické intelektuálky s kapkou hysterie. A to je v zásadě první klíč k tomu, že se chovají, jak se chovají, a nesou všechny s tím spojené investice.

Bylo by totiž zásadní chybou považovat vedení Járovy sekty za lidi, kteří mají podíl na jeho finančních ziscích. Pravda bude nejspíš – jak je v sektách zvykem – právě opačná: Ženy, jež Jardovi shánějí nové holky, a tím mu zajišťují živobytí, do něj nejspíš samy sypou nemalé peníze, čas a námahu.

Žena obcující s guruem dostává podíl na velkém duchovním dobrodružství. Zcela zásadně to řeší u intelektuálek tak častou krizi identity.

Jak ukážeme později, Jára je při návštěvách Česka zdarma ubytováván a všemožně opečováván a vedení sekty jistě neváhá pustit chlup také za Járova umělecká díla. Proč to ty ženy dělají?

Fyzické duchovno

Hysterie s sebou přináší nutkavou potřebu výjimečnosti, vlastní nadřazenosti, neběžnosti – a co je dneska větší exotika než takový náboženský vůdce, co v Thajsku duchovně vede sektu, jejímž středobodem je jeho penis?

Co je odháčkování

Jeden z pilířů Járova učení. Ve vagínách žen zůstávají háčky, jež tam zasekli nevhodní partneři, a tím ženu oslabili. Základem cesty vpřed je odháčkování pomocí sexu s guru Járou.

Členství v jeho organizaci navíc dodává příslušnicím společenství jakési spiklenectví sexu, které je ostatně při rozhovoru s děvčaty úplně hmatatelné. Všechny, když jsem se jich ptal na háčkování, nasadily spiklenecký úsměv naznačující, že to je přece to pravý ořechový, když je guru ojíždí.

Sex s ním totiž není jen ta prostá sexuální libost jako s obyčejným milencem. Žena obcující s guruem dostává podíl na velkém duchovním dobrodružství. A zcela zásadně to řeší u intelektuálek tak častou krizi identity – Járou odháčkovaná najednou přesně ví, kým je, je oddanou Velkého Prcodéva Šukišrího a patří do společenstva podobně postižených.

Hledání podobně postižených navíc dává oné identitně nabourané intelektuálce jistotu, že se jí dostalo sexem s Jardíkem výjimečné cti, a ne, že ji ojel nějaký vykuk, jemuž za to ještě zaplatila.

Guru JáraVe výrocích fanynek o Járovi se objevovaly hluboké regrese – když jsem se jeho mluvčí, architektky Magdy Holé, zeptal, zda pan Dobeš, jak se uvádí v diskusích na webu, opravdu má v rodině schizofrenii, začala se hihňat jako holčička a vesele švitořit: „To je asi ten druhej Dobeš, ten ministr!“

A nejde jen o můj subjektivní dojem – výpovědi jeho odpadlic hovoří velmi podobně: „Všechny lektory něco spojovalo. Pokaždé mluvili o Štárovi Háčkovači jako o excelenci, čtoucím myšlenky, ehm, a jak je úžasný a dokonalý a ví, co dělá. Když přišel za námi strávit se všemi nějakou večerní diskusi, tak byli všichni posraní až za ušima, každý se snažil sedět co nejdál od něj, aby mohl co nejméně číst myšlenky, a každá lektorka na něj hleděla zamilovaně. Dokonce i Martin, astrolektor.“

Expedice na Mount Penis

V letošním roce začal Jára uplatňovat při náboru nových žákyň a sponzorek mimořádné opatření. Opatření, které zdánlivě vypadá jako recese nebo pusté šílenství:

„Pozvánka na pouť SPIRITUAL TREKKING. Sraz poutníků 29., 30., 31. ledna 2011 v recepci hotelu Siam Oriental (ulice Khaosan, Bangkok), vždy v osm hodin a v 15 hodin přijde Mr. Pútt. Duchovní pouť je ZDARMA. Každý poutník si hradí pouze své náklady. Je určena VŠEM MUŽŮM, kteří se zúčastnili zářijového semináře v Brně SPIRITUAL TREKKING Nomination Session nebo ho studují, dále je pro ŽENY, JEŽ SPLŇUJÍ TYTO PODMÍNKY, tedy účast na semináři, anebo jsou studentkami kursu Spiritual Trekking, NAVÍC, ABY MOHLY NA DUCHOVNÍ POUŤ PŘIJET, MUSEJÍ SPLNIT NÁSLEDUJÍCÍ DODATEČNÉ PODMÍNKY: Češky a Bulharky musejí s sebou přivézt písemné povolení svého senátora (každý senátor má ve svém okrsku kancelář, ve které pravidelně úřaduje):

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

POVOLUJI ŽENĚ (jméno) JET NA DUCHOVNÍ POUŤ SPIRITUAL TREKKING 2011, NA KTERÉ MOŽNÁ PROBĚHNE I TANTRICKÝ OBŘAD SPOJENÍ LINGAMU S JÓNI. Senátor (jméno). Nechejte mu, prosím, tři kopie této pozvánky.“

A skutečně za některými nebohými senátory zblblé fanynky s takovou žádostí přicházejí, neboť na Járově webu v anketě o nejlepší výrok o něm najdeme citaci: „Nebudu českým naivkám podepisovat, aby si mohly s guruem zašukat v Thajsku!“ (Nejmenovaný český senátor.)

Jinak řečeno: Zájemkyně o osouložení v Asii musí nejprve získat jakési nesmyslné povolení, jež sice nemá absolutně žádnou právní váhu, ale které jim samým dá dostatečně jasně najevo, že se jedou nechat osouložit legálně a se souhlasem státu a že Jardík je vrchol solidnosti.

Jenom oddanost?

Jára si své žákyně fotí nahé a některé fotografie vystavuje v takzvané Hýčkané příloze svého webu. V diskusích nalezneme zajímavé informace:

„Záměrně nechal volný vstup do Hýčkané přílohy webových stránek Poetrie (jeden z jeho bývalých podstatných měsíčních příjmů – vstup do HP byl placený), a to ne bezdůvodně. Odstranil veškeré akce ,svých‘ lektorek (které mu nosí ,čerstvé maso‘), nabídl k dispozici fotografie, za které se ,vzdává‘ honoráře, a zcela cíleně se snaží zastrašit ty, které považuje za hlavní aktéry odhalování jeho činů, či ty, které by chtěly přispět svými zkušenostmi ze setkání s ním do mlýna. Cíl uveřejněné ,Photogallery for students‘ je jednoznačný: jednak stigmatizovat ty, o kterých se Dobeš domnívá, že stojí za otevřeným prohlášením o jeho činnosti, a zastrašit je i další. Sám Dobeš varuje, že ,autor nepravidelně, ale průběžně bude tuto složku obohacovat o další zajímavé fotografie‘ (Poetrie, 2009). Pravděpodobně se nejedné slečně na chvíli zastavil dech, že to bude ona, kterou vyvěsí Dobeš jako další ,odháčkovanou‘.“

Spolunocležnice

Na jednom z Járových webů nalezneme zápisky o jeho návštěvě v Čechách. A jsou tak otřesně podrobné a adresné, že jsme raději všechna Járou uvedená příjmení zcenzurovali. Z Járova webu – vzpomínky na Olomouc:

„,Járo, máš zajištěn nocleh tady u Romany J. Je to umělkyně a žije teď sama,‘ zamrká na mě významně Hana P. Nechci Hanku zklamat, a tak pečlivě studuji svou spolunocležnici Romanu, která přes to, že je o několik let starší než já, má mladistvou auru a štíhlé, supervysoké tělo. Mé oči sjedou na srdeční čakru – na vysokou holku má dobré kozy, pomyslím si – a pokročím v prohlížení do Romanina třetího oka. ... záhy ukáže, že pička Romany Jedličkové rozhodně takto těsná není ... Jak si tak při pozorování ležím na zádech, Romana J. mi pohyby pánve masíruje stehna, koule i žalud. Vlasy jí do toho šlehají po tváři i zádech.“

Pak si podá další ženy:

„Zhruba třiadvacátnice Martina Š. se záhy ukáže jako velmi slušná a nevzrušivá žena – takový ten typ, co do dvaceti spal s jediným mužem, se svým dědečkem, a co se pak upíná na každého, kdo ji obejme. Na to nemám sílu, a tak, ač velmi unaven, vyrážím za jinou. Mladá krásná talentovaná soudkyně JUDr. Eva B., jež to časem dotáhne až do senátu krajského soudu, mi auru vyspravila do hodiny. Poznámka redakce serveru: JUDr. Eva B. se v létě 2011 stala další obětí čtyři roky trvající náboženské genocidy a byla nucena pro svou tantrickou New age víru odstoupit ze své pozice soudce, což se stalo poprvé v dějinách Evropské unie. Charta 2010 JUDr. Evě B. velice ráda s čímkoliv pomůže. Modlíme se k Bohu, ať stejný osud nepotká dlouholetého studenta gurua Járy, předsedu okresního soudu JUDr. Tomáše G. a další.“

Takovéhle zveřejňování identit je velmi nebezpečné – a tak žádám policii, aby zjistila, zda ony pomatené ženy, které tu Járovi shánějí nové maso, nejsou držené v šachu tím, že Jára kdesi schovává jejich kompromitující fotografie a může kdykoliv zveřejnit intimní popisy, jak je háčkoval.

Či jinak řečeno – policie by měla velmi pečlivě zvažovat, zda jsou ženy z vedení sekty skutečně spolupachatelkami, anebo spíš vydíranými a pološílenými oběťmi povedeného gurua.

Rozhovor k tématu:
Muži chtějí moc

I technicky orientovaní lidé potřebují nakrmit svou duši, říká docent Dušan Lužný z katedry sociologie a andragogiky Filo­zofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Co vede lidi k tomu, že vstoupí do sekty?
Sekta pochází z významu odštěpit se od nějakého směru, původně třeba od hlavního proudu křesťanství. Guru Jára se od ničeho neodštěpil. Pod populárním výrazem sekta si dnes lidé představují děsivé praktiky a dramatické situace, mnohdy na pokraji smrti. Což v naprosté většině není pravda. Raději používám termín uzavřené náboženské skupiny.

Jak tedy takovéto skupiny vznikají, když ne klasickým odštěpením od hlavní církve?
Kvůli nespokojenosti určité části společnosti s dominantní společenskou tradicí, pokud ne náboženstvím. Což je případ i České republiky, která je z hlediska náboženství agnostická a laxní. Přesto je však dokázáno, že lidé něčemu vyššímu, něčemu, co je přesahuje, co je vyrovnává s lidskou smrtelností, věřit potřebují. Ve všech kulturách. V situaci, kdy se většina lidí oficiálně k náboženství nehlásí, mají podobná hnutí jako guru Jára ideální pozici.

Využívejte celý web.

Předplatné

Ke guru Járovi tíhnou více ženy. Dá se to nějak vysvětlit?
Nechci, aby to vyznělo nějak genderově nekorektně, ale je dokázáno, že ženy raději slouží. Muži naopak hledají moc a možnost ji uplatňovat. Takže do skupin, kde je třeba sloužit jednomu vůdci, budou více proudit ženy. Naopak ke hnutí, která budou nabízet klíč k ovládnutí vydělávání peněz nebo moci, budou inklinovat víc muži. Ale není to železné pravidlo, spíš tendence.

Jak však chápat, že Járova slova okouzlují i lidi vzdělané, sociálně inteligentní a zdatné?
I lidé vzdělaní, kteří se navíc pracovně orientují technickým či ekonomickým směrem, lidé navenek velmi racionální, mají potřebu duchovní potravy. Paradoxně ale právě díky racionálnu, práci a společnosti, jež se na jakákoliv náboženství momentálně dívá skrz prsty, své duševní potřeby dlouho potlačují. A nutně jim to tedy chybí. Když se jim pak do cesty dostane někdo, kdo jim tuto dlouho mnohdy nevědomky odpíranou duchovní stravu nabídne, logicky ho následují. Duši je třeba nakrmit.

Článek vyšel v týdeníku Reflex.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci

Jiří X. Doležal

Reportér týdeníku Reflex, novinář.

www.jxd.cz