Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Spíme každý jinak

Kdo se rozhodne vyzkoušet polyfázický spánek, stojí před úkolem sladit svůj denní režim s partnerem.

Ze seriálu: Polyfázický spánek

Polyfázickým spánkem můžete získat více volného času, což jistě ocení každý. Nikoho tím neomezujete, až na partnera. Jak se ten k tomu postaví?

S člověkem, se kterým sdílíte lože, sdílíte obvykle i spánkový režim. Nikdo nemá rád buzení během noci a usínat v bezpečí u člověka, kterého milujete, také není k zahození.

Pokud máte partnera a chcete zkusit bifázický spánek, dnes si ukážeme, jak se s partnerem domluvit k oboustranné spokojenosti.

Spánek: každý má jiné potřeby

Nemůžeme tvrdit, že je správné spát krátce, stejně jako nelze říci, že je správné spát dlouze. Výzkumy nám říkají (Y. Hu, 2005), že lidé s potřebou kratšího spánku mohou celý život spát pouze 4-5 hodin a vstávat čerství a energetičtí a stejně tak lidé, vyžadující delší spánek, biologicky vyžadují 9-10 hodin, aby se cítili plně odpočati. Příčiny těchto fyziologických rozdílů jsou neznámé.

Vzájemné respektování nejen této potřeby je ve vztahu důležité. Právě uznání odlišnosti druhým mi umožní svobodný rozvoj díky radosti z podpory navzdory nesouhlasu. Pokud po mně partnerka chce, abych spal stejně dlouho jako ona, je to stejně špatně, jako když já chci po ní, aby spala méně. Kdysi jsem to v opojení lásky zkoušel, ale každodenní migrény mi naznačily, že bych se měl vrátit k vlastní přirozenosti a spát jak opravdu potřebuji.

Já si teď dám šlofíka

Polyfázický spánek, resp. bifázický jako první možný krok změny od tradičního monofázického, tedy závisí na aktuální povaze vztahu.

Everyman

Spánkový režim Everyman lze dělit na několik pod typů, číslo u něj určuje počet šlofíků:

Everyman 2: 4,5 hodiny core spánek, 2 šlofíky = 5,5 hodiny celkem

Everyman 3 (obvyklý typ): 3 hodiny core spánek, 3 šlofíky = 4,5 hodiny celkem

Everyman 4: 1,5 hod. core spánek, 4 šlofíky – 3 hodiny celkem

Pokud partnera nerespektuji, těžko pochopím, proč si chce každé odpoledne ve svou pravidelnou dobu dát šlofíka. A už vůbec po mně nemůže chtít, abych byl v tu danou chvíli potichu a nerušil ho.

Naopak ve vztahu, kde vzájemný respekt funguje, budu rád za druhého, že se nebojí jít vlastní cestou, a pokusím se mu vyjít vstříc, nebude-li mne to omezovat.

Právě omezování může být další kámen úrazu. Bifázický spánek, tedy jeden šlofík denně, lze obvykle do denního režimu vměstnat bez omezení, pokud jsou ale dva (Everyman 2) nebo tři (Everyman 3), už je to horší. To pak záleží na vzájemné domluvě.

Než se tedy do něčeho pustíte, promluvte si

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Z vlastní zkušenosti vím, že není dobré se do toho vrhnout a partnera jen suše informovat "jdu na šlofíka, buď prosím teď 30 minut potichu". Měl jsem pak špatný pocit, že omezuji partnerku, ale že je to jednodušší, než jí vysvětlovat, jak je polyfázický spánek skvělý.

Pokud bych byl ve stejné situaci nyní, vysvětlil bych jí, co chci dělat a kdy, co od toho očekávám a co z toho pro mě plyne. Také bych se jí zeptal:

 • Co myslíš, že mi to přinese?
 • Co myslíš, že to přinese tobě, nám?
 • Jsi ochotna mi vyjít vstříc, případně jak pomoci?
 • Co jsem ochotný nabídnout? Není něco s čím bych ti na oplatku mohl pomoci já?
 • Existují nějaké situace, kdy by ti to vadilo?

Partnerské výhody

Bifázický spánek přinese jednu hodinku volného času denně. Dohoda s partnerkou jako drobné "odškodné" je pak na místě: Za to, že mi pomáháš s mým spaním, každý den získám hodinu volného času. Na oplátku ti mohu každý pátek a víkend tuto hodinu věnovat. Zejména v domácnosti, kde je muž pracovně vytížen, to jistě ocení.

Zeptal jsem se jiných polyfázerů, jaké výhody a nevýhody má jejich systém spánku pro partnerský život. Kompletní znění odpovědí naleznete zde. Převažovaly klady, je však třeba zmínit, že se mi ozvali pouze 4 respondenti (mezi nimi jediná žena). Celkově odhaduji, že ve vztahu, kde partneři sdílí ložnici, žije jen asi 5 % polyfázerů.

Klady

 • lepší nálada, soustředěnost
 • větší tolerance k partnerovi Jsem vyspalejší, takže lépe naladěn, lépe se soustředím, tolerantnější k manželce a dětem.
 • zkouška vztahu Myslím, že pokud chcete zkusit polyfázický spánek v partnerství, musí vás partner velmi milovat a věřit vám.
 • více času na partnera Mám díky tomu čas na věci, které mě zajímají, aniž bych musel ubírat čas ze vztahu.
 • vzájemná synchronizace
 • partner má postel častěji celou sám pro sebe

Zápory

 • nutnost dodržovat režim, chránit jej před vlastními pudy a tužbami Musím jít spát, i když je doma z práce… přijdu tak o půl hodinku, kterou můžeme strávit spolu.
 • uzpůsobení partnera režimu
 • společné usínání a probouzení vyžaduje domluvu
 • buzení partnera v noci Vzbuzení partnerky, když vstáváte, může být opravdu konečná, pokud má váš partner lehké spaní nebo špatně usíná.
 • nutnost plánovat klid přes den

A proč je mezi polyfázery tak málo žen? Je to zejména tím, že ženy nemají ve srovnání s muži tak vysokou výkonovou motivaci, nejsou tolik soutěživé skrze fyzické dovednosti a rivalitu. Může to souviset i s hormonálním cyklem, který je pro ženy dost náročný, natož ho doplňovat změnou cyklu spánkového. Důvody mohou být podobné jako pro větší odolnost vůči alkoholu u mužů a zátěži organismu obecně.

Stojí za to zmínit mezi polyfázery slavnou zářící výjimku Puredoxyc, která dlouhodobě provozovala Ubermana a vydala na toto téma zajímavou knihu, nebo Aeia, která se věnuje modelingu.

Více k tématu
Způsobuje polyfázický spánek hádky?

Obavy polyfázera o svou parterku

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci

Tomáš Votruba

Programátor, student psychologie