Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Srdce + rozum = spokojený vztah

Při hledání partnera nechte pracovat „chemii“ i rozum. Když jedno převáží, máte zaděláno na trápení.

Nemít partnera je pro mnohé z nás známkou neúspěchu. Bojíme se samoty. A tak raději přimhouříme oči.

Je skvělé, že nás partner na začátku výrazně přitahuje, že chemie funguje. Ale co další roky života s ním? Po několika měsících chemie opadne a vystanou rozdíly povah, zájmů, cílů, představ o vztahu a životě, kterým jsme na začátku nevěnovali pozornost.

Na druhou stranu, co když vsadíme na rozum? Usoudíme, že je dobré vybrat si partnera, který je hlavně hodný, spolehlivý a praktický, protože se skvěle postará o děti a pomůže v domácnosti…


Když se ve vztahu příliš přizpůsobujeme, opomíjíme tak své potřeby a ve vztahu tak vzniká a postupně narůstá napětí.

Snažíme se rozumovými argumenty přebít pocit, že nás partner moc nepřitahuje. Po nedlouhé době ale zjistíme, že je sice spolehlivý a stará se, ale nepřitahuje nás už vůbec. Začneme se vyhýbat jakékoli intimní chvíli.

Ať už je to v případě absence rozumu nebo chemie, ocitneme se po pár měsících ve vyprahlém vztahu.

Princ to být nemusí. Tak kdo?

I když si to málokdo přizná, často máme vedle sebe partnera jednoduše proto, že byl k mání. Lidé se bojí samoty. Nemít partnera je pro mnoho lidí známkou neúspěchu. Pochybujeme, jestli na nás čeká ten, se kterým “to bude ono”. A tak raději přimhouříme oči nad některými důležitými faktory…

I když si to málokdo přizná, často máme vedle sebe partnera jednoduše proto, že byl k mání.

Nejde o hledání vysněného prince bez chyb, ale každý by si měl přinejmenším udělat představu o svém budoucím partnerovi. Zkuste si odpovědět na zdánlivě jednoduché otázky:

  • Jak by měl vypadat?
  • Jakou povahu má mít?
  • Jak chcete trávit volný čas?
  • Které vlastnosti byste na něm obdivovali?
  • Jaký má mít životní styl a cíle? Shodují se s vašimi?

Lidé dělají velmi často opak: přizpůsobují se. Vědí, co by si ve vztahu představovali, ale dělají až příliš velké kompromisy. Když se ve vztahu příliš přizpůsobujeme, opomíjíme tak své potřeby a ve vztahu tak vzniká a postupně narůstá napětí. Začneme od partnera vyžadovat něco, co nám nemůže dát.

Hledejte tedy rozumem toho partnera, se kterým byste chtěli opravdu žít, a neopomíjejte přitažlivost, “chemii”, chcete‑li, která je základem vztahu.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Mívají v období zamilovanosti jednoznačně navrch iracionální pocity, nebo se vám daří zapojit i rozum? Poslechli jste ho už někdy?

Abyste neskončili s někým, kdo k vám nepatří, jen proto, že na chvíli měla „chemie“ navrch, přemýšlejte dál o výběru vašeho životního partnera. Třeba při návštěvě facebookové stránky partnera, kterého jsme si vybrali my :-)

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Rozhodnutí: potrat

Ničivé morální dilema přechází do období úzkosti. Výčitky míří i na muže, často oprávněně, říká …

26 min

Pravdy tak akorát

Naučte se dětí správně ptát a podporovat je s citem pro jejich prožívání.

8 min

Strach být sám

Co když si vážně nikoho nenajdu? Je se mnou něco špatně? Jaký život mě čeká …

9 min

Proč tak koukají?

Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?

5 min

Jak zkrotit své démony

Přestaňte se jim vyhýbat. Přestaňte s nimi bojovat. Raději se s nimi naučte vycházet.

18 min

Otevřít audio sekci