Nejbližší akce: přednáška Pavla Rataje
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Štěstí je umění správné volby

Podnikali byste raději s člověkem, který je schopný dříč, nebo s takovým, který má prostě štěstí?

Moje známá, televizní režisérka, se ptá, než začne s někým spolupracovat: „A má ten člověk štěstí?“ Prý se podobně dotazoval uchazečů i jeden významný podnikatel, když najímal zaměstnance do vyšších pozic: „Považujete se za člověka, který má v životě štěstí?“

Někdo má (z mého pohledu) nulové štěstí a když chce být úspěšný v samostatném podnikání, musí opravdu tvrdě a neúnavně pracovat. U lidí s velkou mírou štěstí si všímám, že jim osud jakoby hraje do ruky. Jsou úspěšní s menším množstvím námahy.

Studoval jsem trochu psychologickou literaturu o štěstí a většinou se soudí, že štěstí je schopnost člověka správně volit z nabídek světa kolem, které neustále dostává každý z nás ve zhruba stejné frekvenci, než že by někdo dostával nabídek více a někdo méně.

Zlatá muška rozhoduje

Koučoval jsem řadu podnikatelů, pomáhal jim nalézt životní poslání a pak realizovat projekty a nemohu se zbavit pocitu, že štěstí zcela hmatatelně existuje a silně ovlivňuje, zda budeme úspěšní spíš jako podnikatelé, nebo jako zaměstnanci, vedení někým, kdo má větší štěstí než my sami.

Rozhodně bych se podle toho, kolik má člověk štěstí, řídil při rozhodování, zda mám pro klienta pracovat za hodinový honorář nebo za procenta z budoucího zisku. U člověka, který má štěstí, bych vsadil spíš na úspěch projektu.

Rozhodně bych radil rodičům, aby svým dětem spíš vštěpovali, že mají nadprůměrné štěstí, než aby jim neúnavně opakovali, že život je pes.

V byznysu dobře funguje partnerství člověka s velkým štěstím ve spolupráci s člověkem, který je pilný a tvrdý pracant. Zažil jsem tuhle kombinaci společníků ve firmách několikrát a myslím, že se vyplácí.

Jen musí onen pracant odolat vlivu závistivých jazyků, které ho štvou proti lenošnějšímu a šťastnějšímu kolegovi. A šťastlivec musí odolat pocitu viny, že zatímco kolega tvrdě dře, on chodí hrát golf. Oba mají totiž na úspěchu firmy, řekl bych, stejný podíl.

Naplnit se štěstím

24. září 2020

Hovory o člověku: Vina

Jáchym Gondáš, Jakub Jan Zlámaný

Dnes si myslím, že „mít štěstí“ je schopnost vnímat a intuitivně využívat souvislosti, které druhým unikají. Bezděčná a nestrukturovaná víra, že se můžeme spolehnout na to, jak je svět utvářený, že nejsme osamělí, že svět nás nenechá na holičkách, že nás podrží, až bude třeba.

A ještě jinak bych to vyjádřil: mít velké štěstí znamená být ve velmi dobrém kontaktu s kolektivním nevědomím, jak o něm mluvil Carl Gustav Jung. Z toho posledního vychází moje technika, jak hladinu štěstí cíleně zvyšovat, podobná jako techniky popsané třeba v knize Julie Cameronové Umělcova cesta, jen z jiného, bio‑energetického úhlu pohledu.

Tak jako vše v životě probíhá v cyklech, zvyšuje a snižuje se v čase i hladina štěstí. U lidí s obrovským štěstím to téměř není patrné, ale kdo má jen průměrnou dávku štěstí, ten cítí výkyvy velmi jasně. Pak rozhodně platí, že pro pouštění se do nových projektů a vůbec důležitých životních kroků je správné načasování nadevše. Důležité je, že podle mé zkušenosti se i se štěstím dá docela cíleně pracovat.

Využívejte celý web.

Předplatné

Rozhodně bych radil rodičům, aby svým dětem spíš vštěpovali, že mají nadprůměrné štěstí, než aby jim neúnavně opakovali, že život je pes a nemohou se spolehnout na nikoho jiného než na sebe,  že jim nikdo nic nedá zadarmo, že v životě mají kromě maminky jen samé nepřátele a tím pádem není neznámým lidem radno věřit. Tahle proroctví nebo spíš předsudky se totiž mohou nepříjemně splnit.

A co vy? Považujete se za člověka, který má v životě štěstí?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Přátelství v krabičce

Může člověk na internetu najít opravdové přátele? Dnes už vím, že zdání někdy klame.

13 min

Otázka na konci života

Neptejte se na smysl života. To vás se ptá život. Odpovídáte mu tím, co děláte.

12 min

Vztahový masochista

Konflikty a utrpení očekává. Potřebuje je. Proč si někteří lidé takhle sami ubližují?

10 min

Opustit svá malá štěstí

V samotné změně hloubku nenajdeme, bez ní ale neobjevíme místo, kde hloubku hledat.

18 min

Nevím, co chci

Uvízli jste na mrtvém bodě a nejste si jistí vůbec ničím? I to je součástí …

10 min

Otevřít audio sekci