Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Strach versus respekt

Strachem orientujeme svou pozornost na ztráty. Každá ztráta s sebou ovšem přináší i zisk.

Strachy jsou reálně působící mylné myšlenky v naší přítomnosti. Pocit strachu vzniká z obavy ze ztráty. Prapůvodem strachu je podle mého názoru smrt. Ať už smrt fyzická, nebo smrt ega – jako bychom ztratili sami sebe.

O strachu se napsalo opravdu hodně. Dovolte i mně napsat pár řádků o tom, jak se strachy pracuji já. Pokud chcete pracovat se svými strachy, je třeba si je v první řadě uvědomit.

Můžete si sednout a sepsat si všechny formy strachu, které vás spoutávají. Každý jsme jiný, takže můžeme mít strachy z různých věcí: například z neúspěchu, z odmítnutí, ze smrti, že mě nebudou mít lidi rádi, že mě odsoudí, že nejsem dost dobrý, že nejsem dost krásný, že selžu.

Strach je největším nepřítelem každého z nás. Strach nám nedovolí udělat ani krok dopředu a naopak nás často vrací zpět. Jak si ze strachu udělat přítele? Tím, že ho transformuji v respekt.

Respekt je velmi důležitým aspektem v životě. Respekt nám pomáhá přežít. Respekt nám například pomůže si nebrat věci osobně, protože respektujeme to, co druhý říká. Pokud mě někdo slovně napadne (napadne mé názory, můj styl života, moje přesvědčení), abych si nebral osobně to, co říká, je třeba jeho názor respektovat.

Jaké by to bylo, kdybyste se nebáli? Po zodpovězení této otázky byste měli mít více energie k tomu, abyste svůj strach postupně překonali.

Pokud nedokážu respektovat jeho názor (mám tedy strach z toho, co si o mně myslí), začnu se obhajovat. Obhajuji se ze strachu, že mě ostatní vidí jinak, než bych si přál, a že mě nakonec pro mé názory snad obviní a nebudou mě mít rádi. Napíši vám svou zkušenost, jak se strachy pracuji já.

Jak transformovat strach v respekt

Každý z nás někdy míváme pocit strachu. Jenže strach je pro nás naprosto neužitečný. Jak ho tedy transformovat v užitečný respekt? Prvním krokem je uvědomění si strachu.

 1. Je třeba si strach identifikovat. Přiznat si ho. Pojmenovat ho. Prožít si danou situaci uvnitř sebe. Uvědomit si, kde se můj strach projevuje na těle. Většinou to bývá svírání v žaludku, na prsou, ale i v hlavě nebo na ramenou či v zádech. Například mám strach, že nějakou situaci nezvládnu.
 2. Pokusit se odhalit příčinu strachu. Jako například v rovnici nezvládnu určitou situaci = strach z toho, že nejsem dost dobrý, že selžu, budu vypadat trapně…
 3. Další krok je říct si, jak mě strach omezuje? Jaké má můj strach v mém životě důsledky. Pokračování rovnice je nezvládnu určitou situaci = nejsem dost dobrý, selžu, budu vypadat trapně = nemohu se posunout tam, kam bych chtěl, svůj život přežívám a nežiji.
 4. Nakonec si říct, jaké by to bylo, kdybych se nebál? Co vám to ve vašem životě přinese nového?

Prožili jste si všechny pocity. Dosaďte si cokoli, z čeho máte strach. Může jít o strach změnit zaměstnání, začít podnikat, o řešení partnerského vztahu nebo vztahů vůbec, vydělávání peněz, dokonce i o strach z nemocí.

Teď, když už máte svůj strach pojmenovaný, znáte příčiny, víte, jak vás ve vašem životě omezuje, už víte i to, jaké by to bylo, kdybyste se nebáli. Měli byste mít více energie k tomu, abyste svůj strach postupně překonali. Teď už nemáte strach, ale respekt. K překonání strachu je potřeba mít energii.

Je to stejné, jako když chcete přejít lávku přes potok.

 • Strachem obracíte zničující energii proti sobě.
 • Respektem pouštíte energii ven a vede vás k akci.

I tady můžeme použít rovnici. Strach – uvědomění si strachu – respekt – energie – akce.

Strachem orientujeme svou pozornost na ztráty. Každá ztráta s sebou ovšem přináší i zisk. Abychom měli energii k překonání strachu, je třeba se orientovat na to, co akcí k překonání strachu získáme.

Jak využít respekt k překonání toho, čeho se obáváme

Už nemáme strach, máme respekt. Co dál? Nabídnu vám svůj způsob, jak využívám ve svém životě respekt. Respekt pro mě znamená, že situace, které se obávám, je stále stejná, ta se nezměnila. Změnil se však můj pohled na danou situaci. V téhle chvíli si celou svou akci k překonání obávané situace naplánuji a soustředím se jen na kroky, které je třeba dělat. Nedívám se dopředu ani dozadu.

Lezli jste někdy na skálu nebo přelézali lávku přes potok? Co jste dělali? Jak vás povzbuzovali vaši kamarádi? Bylo to "nedívej se dolů ani nahoru, dívej se jen před sebe"? Jak vám to šlo nejlépe? Šlo vám to lépe, když jste se soustředili na krok za krokem?

V praxi to může vypadat tak, že pokud mám strach ze změny v zaměstnání, tak si nejprve uvědomím svůj strach, podívám se na to, jak by vypadal můj život, kdybych se nebál. Ve chvíli, kdy mám energii k tomu, abych překonal strach, naplánuji si celý proces a dělám patřičné kroky. Jdu krok za krokem. Dívám se jen na to, co děje právě teď.

Má přítelkyně má dvě dcery, té mladší je šest let a byla vážně nemocná. Babička téhle dívenky má o svou vnučku tak velký strach, že vždy, když se jí zvýší teplota, vidí, že se děje něco životně důležitého. Jde o reálně působící mylné myšlenky v přítomnosti. Ale to, co se právě teď odehrává, je prostě jen zvýšená teplota.

Takže je třeba tu situaci respektovat, ale nedívat se do minulosti ani do budoucnosti, řešit tu situaci s ohledem na přítomnost. Má přítelkyně se naučila velmi dobře respektovat nemoc své dcery. Ovšem vlivu její matky, která nemá respekt, ale strach, je někdy velmi obtížné odolat.

Respekt je výborný společník k tomu, abychom přežili. Takže dělat akce bez respektu není ideální řešení. Odpovězte si na otázky:

 • Jak dlouho chci žít ve strachu?
 • Jak mi strach slouží v mém životě?
 • Jaké mají strachy v mém životě důsledky?
 • Jak by vypadal můj život za pět, deset, či patnáct let, kdybych se nebál?
 • Na kolik procent respektuji vše, co mě v životě potkává?
 • Kdy jsem se spálil naposledy, protože jsem jednal bez respektu?
 • Jednám dnes se všemi a se vším s respektem?

Respektujme sebe i své okolí a své strachy transformujme.

Videoseminář o překonávání strachu s psychoterapeutem Michalem Mynářem: S pavoukem ve vaně (délka videa 12 min.)

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Návrat k závislosti

Změňte svůj pohled na závislost: není to vaše slabost, ale přirozenost. Začněte být závislí vědoměji.

12 min

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Otevřít audio sekci