Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Stydím se být nahá

Jsou lidé, co se za své tělo stydí tak moc, že se odmítají svléknout u lékaře.

Ze seriálu: Psycho

Média nám ukazují, jak má vypadat ideální žena, muž nebo dítě. Většina z nás vypadá jinak. Jak to ovlivňuje náš vnitřní a milostný život?

Společnost SANEP provedla minulý rok výzkum, ve kterém zjistila, že

  • 66,4 % českých žen a 36,6 % mužů se stydí za své nahé tělo
  • 54,7 % českých žen a 23,3 % mužů trápí komplexy ze svého nahého těla.

Stud je získaná emoce, která vzniká jako reakce na provinění či porušení normy nebo pravidla. Omezuje prvotní exhibicionistické chování dítěte. Začíná studem vztahujícím se k vyměšování, ke genitáliím, později se rozšiřuje na širokou škálu etických norem.

Protože neodpovídáme ideálu, přesvědčujeme se, že až zhubneme, budeme to teprve my ve své pravé podobě.

Proč se stydíme za své nahé tělo

Důvody, proč nám rozmanitost našich těl i genitálií způsobuje mindráky, v povědomí máme. Pojďme se nad nimi znovu zamyslet:

  • média – Časopisy, televize nebo kinematografie nám v podobě výběru protagonistů (celebrit) ukazují, jak má vypadat ideální žena, muž nebo dítě. Většina z nás vypadá jinak. Pokud naše okolí i my přijmeme tuto normu, snadno v nás vzniknou komplexy z našeho vzhledu.
  • rodiče – Mnozí rodiče se bojí před dětmi ukázat nazí. Když je dítě přistihne při převlékání, choulostivá místa si zakryjí. Dítě pochopí, že nahota je něco, za co se člověk má stydět, a začne reakce svých rodičů napodobovat.
  • společenská tabu – Naše společnost bere nahotu na veřejnosti jako něco nepřípustného. Vzpomeňte si, jaký rozruch v médiích vzbudila žena, která cestovala nahá vídeňským metrem.
  • špatná zkušenost – V minulosti jsme se mohli setkat s nepříjemnými narážkami na naše tělo. Tato zkušenost v nás zanechala pocit, kvůli kterému se nyní stydíme za to, jak vypadáme.
  • nízké sebevědomí – Neumíme sami sebe docenit. Svou hodnotu do značné míry odvozujeme od svého vzhledu. A protože neodpovídáme ideálu, stydíme se a přesvědčujeme se, že až zhubneme apod., budeme to teprve my ve své pravé podobě.

Výzkum přinesl ještě další zajímavou informaci: při sexuálních hrátkách jde stud u většiny dotazovaných do pozadí, nahota brání v rozkoši 38,1 % žen a 7,9 % mužů.

A čím to, že se při sexu stydíme za svoji nahotu méně? Milujeme se potmě, naše nedostatky nejsou vidět. Sexuální potřeba je tak silná, že se „zapomeneme“ stydět. Chtíč je silnější než stud. Nahotu máme spojenou se sexem, patří k sobě. Při milování tedy nahotu bereme jako něco přirozeného.

Dopište si článek v diskusi

Když si uvědomíme, co se skrývá za našimi komplexy spojenými s nahotou, možná se něco změní. Možná bude náš vztah k vlastnímu tělu trochu jiný. Jak se ve svém těle cítíte vy?

Vítejte v rubrice Psycho, kde se obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí