Zlomené srdce existuje a bolí. Trápení jde ruku v ruce s procesy v našem těle.
Zdraví | Michal Freeman | 8. 6. 2012
Ztráta protějšku přináší bolest a zármutek. Pochopení podstaty tohoto procesu vám může pomoci se s pocity lépe vyrovnat.
Hluboký zármutek nemá tvrdý dopad jen na psychiku. Neméně významný je i dopad na naše tělo. Je prokázáno, že syndrom zlomeného srdce (SZS) přináší mimo jiné příznaky jako
Pojďme se na některé mechanismy podívat blíže.
Stres při SZS zaplaví tělo hormony, zejména kortizolem. Ten zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích, zejména stresu apod. Když je ho ale příliš, způsobuje pocit těžké bolesti v oblasti srdce, známého přeneseně jako „srdeční slabost“. Bolest srdce, způsobená ztrátou někoho milovaného, může dokonce vyústit v infarkt myokardu.
Nezadržujte emocionální bolest. Když projevíte své city, bude vaše tělo daleko lépe na stres reagovat. Když chcete plakat, plačte.
Bylo vědecky prokázáno, že osoba se sklony k těžkým depresím, která nedávno ztratila někoho milovaného, má pětkrát větší riziko srdečního záchvatu než osoba, která vykazuje jen jeden z výše uvedených faktorů. Medicína označuje stav, kdy je někdo těžce emočně zraněn, jako stresovou kardiomyopatii.
Stresová kardiomyopatie, poprvé popsána v roce 1990, je onemocnění charakterizované náhle vzniklou systolickou dysfunkcí levé komory srdeční, která je plně reverzibilní, nepostihuje bazální segmenty levé komory, není provázena významným postižením věnčitých tepen a předchází jí stresová situace. Lidově řečeno: zlomené srdce. A pozor, ženy trpí SZS 10× více než muži.
A ze všeho nejvíc si pamatujte: Zlomené srdce neznamená, že už vás nebude nikdy nikdo milovat. V současné době se potřebujete jen zase dát do kupy. Neuzavírejte se proto před láskou, až se někdo opět objeví ve vašem okolí.
Literatura:
Behrens, C.B . et. al. (2010). Major depression as a potential trigger for Takitsubo Cardiomyopathy.International Journal of Cardiology, 15;140(2):40–42.
Bybee, K.A. & Prasaad, A. (2008). Stress related cardiomyopathy syndromes. Circulation: Journal of the American Heart Association,118:397–409.