Chcete naplnit své představy o dobrém životě, být užiteční a dokonalí? Co to ale vlastně znamená?
Když se herec příliš vžije do role, může přijít nejprve o vlastní přirozenost a pak i o zdraví. Totéž hrozí každému z nás.
Americký herec Ashton Kutcher ztvárnil v novém filmu Jobs hlavního hrdinu, Steva Jobse. Na roli zakladatele a dlouholetého šéfa společnosti Apple se připravoval radikálně. Aby byl jeho projev co nejvíce autentický, začal ve svém životě přijímat hodnoty a zastávat postoje samotného Jobse.
Jobs novinářům tvrdil, že jeho přístavem je zenbudhismus a frutariánství. Tyto myšlenkové směry vzal Kutcher během příprav a natáčení filmu za vlastní. S pojídáním výhradně syrového ovoce, semen a ořechů herec přestal, když se ozvaly silné bolesti v trávicím traktu. Skončil v nemocnici.
Každý, kdo pracuje v pomáhajících profesích, je na školeních a supervizích poučován o riziku vyhoření. Subjektivní příznaky syndromu vyhoření jsou například
Objektivním příznakem bývá snížená výkonnost.
My proškolení máme tedy často na paměti slova supervizora: Nesmíte se přetěžovat, mít velká očekávání. Zato musíte mít koníčky a přátele! Nikdo ale netuší, jaké povědomí mají o fenoménu vyhoření (burnout) jiné profese. Mají šanci se alespoň v krizových situacích zamyslet, jaká reálná rizika s sebou nese jejich povolání? Na jaké problémy si den za dnem zadělávají?
V případě Ashtona Kutchera zasáhl až lékař. Nikdo, komu by naslouchal, mu včas neřekl: Do téhle role ses vžil až moc, ztrácíš kontakt se svou přirozeností.
V jeho příběhu můžeme vidět paralelu k příběhům vyhořelých učitelů, psychologů, lékařů, sociálních pracovníků, zdravotníků, dobrovolníků, manažerů, novinářů… o kterých se z médií nikdy nedozvíme.
Všichni měli stejný bohulibý záměr: maximálně naplnit představy (své i druhých) o tom, jak nejlépe dělat svoji práci. Chtěli být jako jejich vzory. Chtěli být dokonalí. Zapomněli, že podstatou dokonalosti není dávat více, než mám.
Dokonalost je ukrytá ve směně. Dávám, a stejnou měrou dostávám zpět.
Změňte svůj pohled na závislost: není to vaše slabost, ale přirozenost. Začněte být závislí vědoměji.
12 min
V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.
34 min
Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.
9 min
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min