Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Také máte své vzory?

Chcete naplnit své představy o dobrém životě, být užiteční a dokonalí? Co to ale vlastně znamená?

Ze seriálu: Psycho

Když se herec příliš vžije do role, může přijít nejprve o vlastní přirozenost a pak i o zdraví. Totéž hrozí každému z nás.

Americký herec Ashton Kutcher ztvárnil v novém filmu Jobs hlavního hrdinu, Steva Jobse. Na roli zakladatele a dlouholetého šéfa společnosti Apple se připravoval radikálně. Aby byl jeho projev co nejvíce autentický, začal ve svém životě přijímat hodnoty a zastávat postoje samotného Jobse.

Jobs novinářům tvrdil, že jeho přístavem je zenbudhismus a frutariánství. Tyto myšlenkové směry vzal Kutcher během příprav a natáčení filmu za vlastní. S pojídáním výhradně syrového ovoce, semen a ořechů herec přestal, když se ozvaly silné bolesti v trávicím traktu. Skončil v nemocnici.

Varování pro pomáhající profese

Každý, kdo pracuje v pomáhajících profesích, je na školeních a supervizích poučován o riziku vyhoření. Subjektivní příznaky syndromu vyhoření jsou například

  • velká únava
  • snížené sebehodnocení
  • snadné podráždění
  • negativismus
  • rozptýlená pozornost.

Objektivním příznakem bývá snížená výkonnost.

My proškolení máme tedy často na paměti slova supervizora: Nesmíte se přetěžovat, mít velká očekávání. Zato musíte mít koníčky a přátele! Nikdo ale netuší, jaké povědomí mají o fenoménu vyhoření (burnout) jiné profese. Mají šanci se alespoň v krizových situacích zamyslet, jaká reálná rizika s sebou nese jejich povolání? Na jaké problémy si den za dnem zadělávají?

Nepochopená dokonalost

5. – 10. května 2020

Sebeuvědomění a vnitřní bdělost v praxi (seminář)

Pavel Špatenka

V případě Ashtona Kutchera zasáhl až lékař. Nikdo, komu by naslouchal, mu včas neřekl: Do téhle role ses vžil až moc, ztrácíš kontakt se svou přirozeností.

V jeho příběhu můžeme vidět paralelu k příběhům vyhořelých učitelů, psychologů, lékařů, sociálních pracovníků, zdravotníků, dobrovolníků, manažerů, novinářů… o kterých se z médií nikdy nedozvíme.

Všichni měli stejný bohulibý záměr: maximálně naplnit představy (své i druhých) o tom, jak nejlépe dělat svoji práci. Chtěli být jako jejich vzory. Chtěli být dokonalí. Zapomněli, že podstatou dokonalosti není dávat více, než mám.

Dokonalost je ukrytá ve směně. Dávám, a stejnou měrou dostávám zpět.

Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí