Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Také máte své vzory?

Chcete naplnit své představy o dobrém životě, být užiteční a dokonalí? Co to ale vlastně znamená?

Ze seriálu: Psycho

Když se herec příliš vžije do role, může přijít nejprve o vlastní přirozenost a pak i o zdraví. Totéž hrozí každému z nás.

Americký herec Ashton Kutcher ztvárnil v novém filmu Jobs hlavního hrdinu, Steva Jobse. Na roli zakladatele a dlouholetého šéfa společnosti Apple se připravoval radikálně. Aby byl jeho projev co nejvíce autentický, začal ve svém životě přijímat hodnoty a zastávat postoje samotného Jobse.

Jobs novinářům tvrdil, že jeho přístavem je zenbudhismus a frutariánství. Tyto myšlenkové směry vzal Kutcher během příprav a natáčení filmu za vlastní. S pojídáním výhradně syrového ovoce, semen a ořechů herec přestal, když se ozvaly silné bolesti v trávicím traktu. Skončil v nemocnici.

Varování pro pomáhající profese

Každý, kdo pracuje v pomáhajících profesích, je na školeních a supervizích poučován o riziku vyhoření. Subjektivní příznaky syndromu vyhoření jsou například

  • velká únava
  • snížené sebehodnocení
  • snadné podráždění
  • negativismus
  • rozptýlená pozornost.

Objektivním příznakem bývá snížená výkonnost.

My proškolení máme tedy často na paměti slova supervizora: Nesmíte se přetěžovat, mít velká očekávání. Zato musíte mít koníčky a přátele! Nikdo ale netuší, jaké povědomí mají o fenoménu vyhoření (burnout) jiné profese. Mají šanci se alespoň v krizových situacích zamyslet, jaká reálná rizika s sebou nese jejich povolání? Na jaké problémy si den za dnem zadělávají?

Nepochopená dokonalost

V případě Ashtona Kutchera zasáhl až lékař. Nikdo, komu by naslouchal, mu včas neřekl: Do téhle role ses vžil až moc, ztrácíš kontakt se svou přirozeností.

V jeho příběhu můžeme vidět paralelu k příběhům vyhořelých učitelů, psychologů, lékařů, sociálních pracovníků, zdravotníků, dobrovolníků, manažerů, novinářů… o kterých se z médií nikdy nedozvíme.

Všichni měli stejný bohulibý záměr: maximálně naplnit představy (své i druhých) o tom, jak nejlépe dělat svoji práci. Chtěli být jako jejich vzory. Chtěli být dokonalí. Zapomněli, že podstatou dokonalosti není dávat více, než mám.

Dokonalost je ukrytá ve směně. Dávám, a stejnou měrou dostávám zpět.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Bolest ztráty

Čím to je, že někdo ztrátu blízkého člověka ustojí, a jiného zničí?

12 min

6. Spirála myšlenek

Tok myšlení a emocí můžeme ovládat. Kdo je toho schopen, má lepší život.

23 min

Vysoce citlivá práce

Jak vyladit tělo i mysl, aby vás vysoká citlivost nesrážela v práci ke dnu?

17 min

5. Zapojte tělo

Vhodný pohyb, ale i smyslové potěšení nebo manuální práce, to vše v krizi pomáhá.

17 min

Druhého nezměníš

Opravdu není ve vašich silách někoho změnit. Tak co tedy můžete?

13 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí