Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Tenhle film je v pohodě

Dnes má v českých kinech premiéru vynikající psychologický film plný mrazivých dialogů.

Podle dlouholetého výzkumu zveřejněného v americkém časopise dětských lékařů Pediatrics jsou děti vychovávané lesbickými páry společenštější, vzdělanější a úspěšnější než děti tradičních heterosexuálních párů. I na to myslela americká režisérka Lisa Cholodenková, když pracovala na velmi osobním filmu o jedné atypické rodině.

Snímek Děcka jsou v pohodě (podívejte se na upoutávku s českými titulky) měl premiéru loni na festivalu v Berlíně a cestou do českých kin zatím posbíral čtyři nominace na Zlaté glóby a nadšené reakce kritiků. Předchází jej pověst nezávislé štiky ve filmovém rybníce, bývá srovnáván s Bokovkou či Malou Miss Sunshine, což není nijak mimo mísu.

Děcka mají potenciál oslovit publikum, jemuž se líbily oba zmiňované filmy. Přicházejí s jednoduchým příběhem založeným na křehkosti mezilidských vztahů, na scénáři psaném s neokoralou myslí, živých charakterech, kvalitních hercích a tématu, jež diváka baví a zajímá.

Také tragikomický úhel pohledu na život je podobný: nadhled je osvobozující, ale humor sdělení nezplošťuje. Jde o ideální kombinaci, která má šanci udělat i z malého filmu divácky přitažlivý kousek.

Režisérka Lisa Cholodenková nám představuje model alternativní rodiny, na jejíž legalizaci v našem, středoevropském prostoru stále čekáme. Dvě matky (skvělá herecká dvojice Annette Beningová a Julianne Mooreová) společně vychovávají dvě dospívající děti (Mia Wasikowská a Josh Hutcherson).

Až na netradiční rozložení rodičovských sil jde o standardní, funkční rodinu, kde se všichni milují, hádají a udobřují v obvyklém rytmu. Pak ovšem děti projeví touhu na vlastní pěst vypátrat svého biologického otce (Mark Ruffalo) – neznámého muže, jenž kdysi matkám daroval sperma.

S jeho příchodem na scénu se vztahy začnou komplikovat a dosavadní průzračnost se citelně zakalí, načež se všichni zúčastnění snaží v novém rodinném uspořádání najít své pravé místo.

Tenhle jednoduchý hrací plán dává dostatek prostoru pro rozvinutí postav a pro jejich ukotvení v příběhu. Díky tomu jsou živé, kontaktní, košaté.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Pohled do lesbické rodiny neusiluje o násilnou idealizaci (byť filmu dominuje slunné kalifornské klima, sklenky červeného vína a srdečná atmosféra kolem rodinného stolu), cestou inteligentního humoru se tu probírají problémy rodiny jako takové.

Ukazuje se, že rozložení mužských a ženských elementů je věc velmi relativní. V tom si režisérka dobře rozumí třeba s Pedrem Almodóvarem, který se tématem alternativních rodin zabývá po svém už léta.

DĚCKA JSOU V POHODĚ, USA 2010. Premiéra: 6. 1. 2011

Recenze vyšla v týdeníku Reflex.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci