Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Tenhle film je v pohodě

Dnes má v českých kinech premiéru vynikající psychologický film plný mrazivých dialogů.

Podle dlouholetého výzkumu zveřejněného v americkém časopise dětských lékařů Pediatrics jsou děti vychovávané lesbickými páry společenštější, vzdělanější a úspěšnější než děti tradičních heterosexuálních párů. I na to myslela americká režisérka Lisa Cholodenková, když pracovala na velmi osobním filmu o jedné atypické rodině.

Snímek Děcka jsou v pohodě (podívejte se na upoutávku s českými titulky) měl premiéru loni na festivalu v Berlíně a cestou do českých kin zatím posbíral čtyři nominace na Zlaté glóby a nadšené reakce kritiků. Předchází jej pověst nezávislé štiky ve filmovém rybníce, bývá srovnáván s Bokovkou či Malou Miss Sunshine, což není nijak mimo mísu.

Děcka mají potenciál oslovit publikum, jemuž se líbily oba zmiňované filmy. Přicházejí s jednoduchým příběhem založeným na křehkosti mezilidských vztahů, na scénáři psaném s neokoralou myslí, živých charakterech, kvalitních hercích a tématu, jež diváka baví a zajímá.

Také tragikomický úhel pohledu na život je podobný: nadhled je osvobozující, ale humor sdělení nezplošťuje. Jde o ideální kombinaci, která má šanci udělat i z malého filmu divácky přitažlivý kousek.

Režisérka Lisa Cholodenková nám představuje model alternativní rodiny, na jejíž legalizaci v našem, středoevropském prostoru stále čekáme. Dvě matky (skvělá herecká dvojice Annette Beningová a Julianne Mooreová) společně vychovávají dvě dospívající děti (Mia Wasikowská a Josh Hutcherson).

Až na netradiční rozložení rodičovských sil jde o standardní, funkční rodinu, kde se všichni milují, hádají a udobřují v obvyklém rytmu. Pak ovšem děti projeví touhu na vlastní pěst vypátrat svého biologického otce (Mark Ruffalo) – neznámého muže, jenž kdysi matkám daroval sperma.

S jeho příchodem na scénu se vztahy začnou komplikovat a dosavadní průzračnost se citelně zakalí, načež se všichni zúčastnění snaží v novém rodinném uspořádání najít své pravé místo.

Tenhle jednoduchý hrací plán dává dostatek prostoru pro rozvinutí postav a pro jejich ukotvení v příběhu. Díky tomu jsou živé, kontaktní, košaté.

29. dubna. – 3. května 2020

Neúspěch jako součást životní cesty (seminář)

Psychologie.cz

Pohled do lesbické rodiny neusiluje o násilnou idealizaci (byť filmu dominuje slunné kalifornské klima, sklenky červeného vína a srdečná atmosféra kolem rodinného stolu), cestou inteligentního humoru se tu probírají problémy rodiny jako takové.

Ukazuje se, že rozložení mužských a ženských elementů je věc velmi relativní. V tom si režisérka dobře rozumí třeba s Pedrem Almodóvarem, který se tématem alternativních rodin zabývá po svém už léta.

DĚCKA JSOU V POHODĚ, USA 2010. Premiéra: 6. 1. 2011

Recenze vyšla v týdeníku Reflex.