Letní seminář:  Tři dny pohybu a relaxace
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Tenhle film je v pohodě

Dnes má v českých kinech premiéru vynikající psychologický film plný mrazivých dialogů.

Podle dlouholetého výzkumu zveřejněného v americkém časopise dětských lékařů Pediatrics jsou děti vychovávané lesbickými páry společenštější, vzdělanější a úspěšnější než děti tradičních heterosexuálních párů. I na to myslela americká režisérka Lisa Cholodenková, když pracovala na velmi osobním filmu o jedné atypické rodině.

Snímek Děcka jsou v pohodě (podívejte se na upoutávku s českými titulky) měl premiéru loni na festivalu v Berlíně a cestou do českých kin zatím posbíral čtyři nominace na Zlaté glóby a nadšené reakce kritiků. Předchází jej pověst nezávislé štiky ve filmovém rybníce, bývá srovnáván s Bokovkou či Malou Miss Sunshine, což není nijak mimo mísu.

Děcka mají potenciál oslovit publikum, jemuž se líbily oba zmiňované filmy. Přicházejí s jednoduchým příběhem založeným na křehkosti mezilidských vztahů, na scénáři psaném s neokoralou myslí, živých charakterech, kvalitních hercích a tématu, jež diváka baví a zajímá.

Také tragikomický úhel pohledu na život je podobný: nadhled je osvobozující, ale humor sdělení nezplošťuje. Jde o ideální kombinaci, která má šanci udělat i z malého filmu divácky přitažlivý kousek.

Režisérka Lisa Cholodenková nám představuje model alternativní rodiny, na jejíž legalizaci v našem, středoevropském prostoru stále čekáme. Dvě matky (skvělá herecká dvojice Annette Beningová a Julianne Mooreová) společně vychovávají dvě dospívající děti (Mia Wasikowská a Josh Hutcherson).

Až na netradiční rozložení rodičovských sil jde o standardní, funkční rodinu, kde se všichni milují, hádají a udobřují v obvyklém rytmu. Pak ovšem děti projeví touhu na vlastní pěst vypátrat svého biologického otce (Mark Ruffalo) – neznámého muže, jenž kdysi matkám daroval sperma.

S jeho příchodem na scénu se vztahy začnou komplikovat a dosavadní průzračnost se citelně zakalí, načež se všichni zúčastnění snaží v novém rodinném uspořádání najít své pravé místo.

Tenhle jednoduchý hrací plán dává dostatek prostoru pro rozvinutí postav a pro jejich ukotvení v příběhu. Díky tomu jsou živé, kontaktní, košaté.

24. září 2020

Hovory o člověku: Vina

Jáchym Gondáš, Jakub Jan Zlámaný

Pohled do lesbické rodiny neusiluje o násilnou idealizaci (byť filmu dominuje slunné kalifornské klima, sklenky červeného vína a srdečná atmosféra kolem rodinného stolu), cestou inteligentního humoru se tu probírají problémy rodiny jako takové.

Ukazuje se, že rozložení mužských a ženských elementů je věc velmi relativní. V tom si režisérka dobře rozumí třeba s Pedrem Almodóvarem, který se tématem alternativních rodin zabývá po svém už léta.

DĚCKA JSOU V POHODĚ, USA 2010. Premiéra: 6. 1. 2011

Recenze vyšla v týdeníku Reflex.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Na hranici komfortu

Najděte správný bod, odkud začít pracovat na rozvíjení vaší bezpečné bubliny.

10 min

Nenechte se unést

V návalu emocí řekneme nebo uděláme něco, čeho vzápětí litujeme. Jak emoční únosy zvládat?

19 min

Rozchod s psychopatkou

K rozchodu dochází po sérii konfliktů. Jednoho dne se smíření nedostaví.

6 min

Vnitřní kritik

Odkud se vzal ten hlas, který vám neustále říká, že všechno děláte špatně?

10 min

Jak mluvit s dětmi

Proč děti kladou pořád dokola stejnou otázku a odkdy umí rozlišit mezi realitou a fantazií?

19 min

Otevřít audio sekci