Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Tíha nezaslouženého úspěchu

Vysoké pracovní pozice přinášejí prestiž, peníze i pochybnosti o sobě samém.

Ze seriálu: Psycho

Lidé trpící imposter syndromem si svůj úspěch vysvětlují štěstím nebo enormní snahou. Nedokáží přijmout úspěch jako výsledek svých schopností a kompetencí.

Minulý týden nastoupila do funkce nová jihokorejská prezidentka. V prosinci zvolená 61 letá Pak Kun-hje se stala první ženou vůbec ve vedení země. Ženy se stále častěji dostávají do důležitých vrcholných funkcí. Někdy však mohou mít pocit, že jsou na této pozici jaksi omylem, jak o tom před časem psala Bára Šťastná v článku Syndrom podvodnice.

Připadají si nezpůsobilé, vyčítají si, že ostatní obalamutily schopnostmi, které ve skutečnosti nemají. Tento vnitřní našeptávač, který nás může přesvědčit o nedostatku vlastních kompetencí, se jmenuje imposter syndrom.

Příznaky

Lidé trpící imposter syndromem přičítají původ svého úspěchu štěstí nebo enormní snaze. Nepřipustí si, že by úspěch mohl být výsledkem jejich schopností a kompetencí. Mají strach z budoucnosti, protože nevěří, že by se úspěch mohl opakovat. Cítí se jako podvodníci.

Imposter syndrom vás nemusí přepadnout jen na vrcholné pozici. Můžete ho zažít i jako studenti, kteří se dostanou na výbornou školu. Můžete mít pocit, že mezi tak chytré lidi nepatříte.

Tento syndrom není pouze záležitostí něžného pohlaví. Může jím trpět i muž. Imposter syndrom je častý u herců, psychologů, univerzitních profesorů, advokátů či podnikatelů. Projevuje se perfekcionismem, sklony k prokrastinaci a přemrštěnými přípravami na pracovní úkol. Kvůli imposter syndromu vám mohou proklouznout mezi prsty neopakovatelné příležitosti.

Jak se vymanit

V první řadě si uvědomte, co je realita a co jsou pouze vaše domněnky. Jestli vás většina lidí za vaše výkony chválí a váží si vás za ně, určitě to bude mít své opodstatnění. Je dobré si své schopnosti uvědomit. Využijte příležitostí, které se vám naskytnou, i když budete pochybovat, jestli na ně máte. Jinak své opravdové schopnosti nepoznáte.

Měli jste také někdy pocit, že je váš úspěch neoprávněný? Jak tyto pocity vyhodnocujete zpětně?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí