Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Tři přísady šťastného vztahu

Vztahy, které přetrvají i poté, co odezní zamilovanost, mají něco společného.

Snad každý zná ze svého okolí páry, které společně žijí a odolávají veškerým nepříznivým vlivům již po mnohá léta, ne‑li desetiletí. Přirozená zvědavost a touha prožívat stejný vztah v nás posléze vyvolávají mnoho otázek, které lze shrnout do jedné: Jak udržet dlouhodobý a spokojený vztah?

Návodů na dlouhodobá a šťastná partnerství již bylo napsáno mnoho. Každodenní rutina však bývá od encyklopedických rad natolik vzdálená, že nám mnohdy nezbývá než se spolehnout na vlastní zkušenost. Mezi nejdiskutovanější témata dlouhodobě úspěšných vztahů tradičně patří neutuchající a vzájemná pozornost, kterou by si partneři měli ve své každodennosti dopřávat, nakupování dárků nebo dokonalá péče o zevnějšek.

Vstupenky na Festival Psychologie.cz do pátku naposledy se slevou...

Mnoho párů, které vnímáme jako šťastné, však žádná striktní pravidla nedodržuje a podobným návodům ani radám nevěnují pozornost. Tajemství jejich lásky a setrvačnosti v partnerství se hledá i mezi odborníky obtížně, ale klíčem je pravděpodobně vzájemná otevřenost a spontánnost, se kterou k sobě tyto páry přistupují.

Tajemství trvalých vztahů

K mému vzdělání psychologa patří zaujatost vším lidským, a jelikož jsem svojí přirozeností pozorovatel, nemohl jsem si nepovšimnout několika často se opakujících skutečností, které se prolínají snad všemi dlouhodobými a spokojenými partnerstvími. Shrnul jsem je pro vás do tří bodů.

K dlouhodobému a spokojenému vztahu, pokud jsou oba partneři psychicky vyzrálými osobnostmi, přispívá následující:

1. Hojte rány, které jste druhému způsobili

Vztahy, které nezažily hříchy a prohřešky, jsou jako nenabroušený nůž. Zdají se být funkční a bez problémů, ale při bližším pohledu jsou bez jisker a nepulzují. Jsme pouze lidé, a tak není ostudou provést naší drahé polovičce něco, co ji zraní. Stydět bychom se však měli, pokud způsobenou ránu nezahojíme, jak nejlépe dokážeme. Stejně jako se rozseknutý kmen voňavé višně bez opory již nikdy nenarovná, nebude ani vztah s bolestnou minulostí pracovat pro vzájemné blaho partnerů, jestliže se původce neštěstí neodhodlá k trpělivému ošetření utržené rány.

My lidé se často chováme bez rozvahy a mnohá zranění ve vztazích vzniknou v momentech zkratu nebo zoufalství. Jakmile se naše fatální hloupost donese k milované polovičce, je na čase využít každé příležitosti a pokusit se vrátit vztah do zajetých kolejí. Zahojit pak neznamená pouze zalepit, ale vyléčit zasazenou ránu tak, že budou oba partneři vědět, že se již nic podobného v budoucnosti nestane. Na straně viníka je odpovědnost nejen pohroužit se do svého svědomí, ale pokusit se vztah oživit změnou založenou na důvěrné znalosti partnerových přání, která jsme doposud nedokázali uspokojit. Náš vztah tím získá nový směr a perspektivu.

2. Nevěnujte partnerovi neustálou pozornost

Vše jednou omrzí, a jakmile si zvykneme na přízeň sebepohlednějšího a sebezajímavějšího člověka, začneme se poohlížet tam, kde chceme zažívat pocity toho, čemu říkám "vydobytá pozornost". Svoji lásku proto hýčkejte střídmě a věnujte jí pouze tolik pozornosti, abyste nezapomněli na to, že o ni nemusí vždy stát. Neplatí to ovšem bez výjimky. Vztahy ve svých počátcích fungují odlišně: jsou-li partneři ve fázi vzájemného poznávání, je houževnatě vyjadřovaná pozornost mnohdy na místě.

Časem však vztah mění svoji dynamiku i principy, pomocí nichž funguje, a je třeba znát vhodnou míru projevované náklonnosti. Po nějaké době ve vztahu nastane situace, kdy partner ocení druhého právě proto, že měl na nějakou chvíli pocit, že se mu dostatečně nevěnoval, a chce ho mít u sebe. Ačkoli nelze paušálně říci, po jaké době má občasná "nepozornost" efektivní účinky, každý vnímavý člověk takový moment ve vztahu pozná a měl by se nad ním alespoň trochu zamyslet.

3. Prožívejte společnou bolest

Smrt blízkého rodinného člena, ztráta zaměstnání nebo zdravotní komplikace se vždy lépe snáší, pokud je sdílíme se svými blízkými. Nejen že si ulevíme od starostí, ale navíc umožníme našemu partnerovi, aby lépe poznal náš vnitřní svět a dokázal tak odhadnout, jak se v budoucnosti zachováme v podobných situacích.

Někdy se však stává, že právě maladaptivní vypořádávání se s problémy vede k tomu, že nás druhý opustí. V takovém případě se nedá nic dělat; alespoň jsme zjistili, že onen či ona vyvolená nebyli pro společný život ti praví. V opačném případě se však k vzájemnému lepšímu poznání připojí další cenná vlastnost – každá tíživá situace si žádá utěšování a hýčkání.

Někdy je také třeba, aby partner na určitý čas převzal povinnosti, které jsme dosud zvládali sami. Naším milým překvapením proto je, že si začneme cenit své drahé polovičky pro vlastnosti, o kterých jsme dosud neměli ani ponětí, a naše nadšení a vzájemná důvěra se ještě více prohloubí.

Využívejte celý web.

Předplatné

Trvalé vztahy jsou plné alchymie a neočekávaných situací. Pro nás z toho plyne jedna důležitá informace: vyplatí se naslouchat svým hodnotám a přáním a teprve s odstupem hodnotit své vztahy jako "perfektní" anebo "neúspěšné". Co učiní jednoho člověka šťastným, může jiného přivést k zuřivosti.

Zevšeobecňování je ošidné a jednoznačný návod na šťastné partnerství sotva najdeme. Žijte svoje vztahy takovým způsobem, abyste byli spokojení, ale zároveň od nich nevyžadujte až příliš, nebo budete zklamaní. Láska je jako cukroví: vyplatí se nebýt vybíravý, ale přitom si dát si na talířek pouze tolik, kolik vás nasytí.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci