Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Umění být mužem i ženou

Přestaňme si hrát na houževnatého samce a křehkou samičku. Jsme lidé, ne zvířátka.

Nejsem zastáncem striktního rozdělování mužského a ženského světa ani zastáncem světa feministického. Neholduji mediálnímu stereotypu, že mužský a ženský svět jsou dvě zcela odlišné planety.

Přesto vnímám, že společnost pohlíží na ženu jako na bytost slabší, citlivější a méně samostatnou, než je muž. Muže pokládáme za individualistu stojícího pevnýma nohama na zemi, který si vždy ví rady, a ženu za bytost, jež neumí samostatně řešit problém a které je třeba pomáhat. Vlastně nás tomu učili i ve škole.

Problematika pohlaví dala v humanitních vědách vzniknout pojmu gender studies, studiu rozdílů mezi muži a ženami. Anglické slovo gender český ekvivalent zřejmě nemá. Nejvýstižnější je sociálně podmíněné pohlaví nebo společností vytvořená role muže a ženy.

  • Jste muž? Pak se k vám druzí chovají jako k osobě, která by měla být za většiny okolností individuální a stoická.
  • Jste žena? Přátelé a okolí tíhnou k tendenci nabídnout vám častěji pomocnou ruku a vnímat vás spíše jako iracionální a závislou.

Společnost nás od narození rozděluje na dva tábory. Myslím ale, že tyto dva tábory spíše kooperují, než že by byly oddělené.

Podle pojetí genderu v současných teoriích bychom měli svoji mužskou či ženskou identitu odvozovat především od chování druhých vůči nám od začátku dětství do současnosti. Způsob, jakým se k nám lidé na základě našeho biologického pohlaví chovají, výrazně ovlivňuje způsob, jakým budeme ve vztahu k druhým lidem přistupovat a sebe samé vnímat. Reakce a postoje našeho okolí tak vlastně do jisté míry předurčují naše chování a myšlení, a to jak o nás, tak o druhých.

Společnost nás od narození rozděluje na dva tábory – na mateřské s citlivými rysy a na dominantní s rysy ctižádostivými. Myslím ale, že tyto dva tábory spíše kooperují, než že by byly oddělené. Muži a ženy sdílí daleko více společných vlastností, než těch odlišných.

Současný muž, současná žena

Jsem muž a jsem za to rád. Závodně jsem se věnoval fotbalu a řeckořímskému zápasu a dodnes navštěvuji pravidelně fitcentrum. Mám rád chytré a hezké ženy, auta, sport, vědu, studium, zpěv a rozhovory se zajímavými lidmi. Spousta mých kamarádů není nijak zvlášť odlišných než já a většina mých kamarádek je vlastně podobná – mají rády hezké a chytré kluky, auta, sport, čtení, studium, módu a rády se seznamují se zajímavými lidmi.

V každodenní praxi světy muže a ženy představují překrývající se oblasti a mají daleko více společného, než si obvykle myslíme. Zřejmě všichni uznáme, že bez ohledu na naše biologické pohlaví dokáže většina z nás být jak ambiciózních, asertivních a soutěživých, tak i citlivých, mateřských či submisivních.

Nespoléhejme se tolik na to, co druzí říkají a co vidíme v televizi a novinách. Věřme skutkům lidí a tomu, co se děje kolem nás. Považujete svého svalnatého souseda s hustým plnovousem za potenciálního agresora právem? Je ta jemně vypadající štíhlá blondýnka z vedlejšího vchodu právem nazývána citlivou a mateřskou bytostí? Podívejte se ještě jednou.

Scéna reálného života upřednostňuje role multifunkčních žen a mužů, kteří dokáží jednat flexibilně vzhledem k aktuální situaci a ztvárnit vlastnosti v celém jejich spektru projevů.

Nevěřte populárním seriálům, výrokům zaujatých lidí, většině zpráv v médiích a tomu, co povídají ostatní. Přestaňte věřit psychologům, kteří zapomínají, že každý člověk je individuální bytost, lišící se od ostatních. Nevěřte, že ambiciózní žena je hrozbou pro rodinu i pro vztah a že postrádá mateřské pudy. A že citlivý, mateřský a spíše závislý muž je pro život pohroma.

Přestaňme si hrát na houževnatého samce a křehkou samičku. Jsme lidé, a ne zvířátka, která se řídí pouze a jen svými popudy. Buďte citliví a něžní, houževnatí a agresivní – ale dělejte to tak, protože je to v souladu s vaším já.

Evoluční psychologie, která vysvětluje mezipohlavní rozdíly na základě vývoje lidského druhu, patří mezi nejdiskutabilnější teorie. Tato psychologická disciplína odvozuje jednání dnešních lidí z chování jeskynního muže a jeskynní ženy. Řeknete si „něco na tom asi je“, ale pokud se podle toho začnete chovat, budete k životu v současné době oceňující flexibilní přístup k práci i vztahům přistupovat značně omezeně.

Genderová flexibilita

Éra oslavující racionálního, spíše technického a vždy sebevědomého jednince jako prototyp ideálního muže je dnes již jen součástí akčních filmových hitů. Období přecitlivělé, něžné a naivní ženy jako ideální partnerky již také odzvonilo.

Každý z nás je kombinací mužského i ženského, citlivého a asertivního, dominantního i submisivního.

Scéna reálného života upřednostňuje role multifunkčních žen a mužů, kteří dokáží jednat flexibilně vzhledem k aktuální situaci a ztvárnit vlastnosti v celém jejich spektru projevů. Chovejte se jako muž a žena v jedné osobě – a záměrně zde nepoužívám slovo buďte, protože jimi už jste.

Flexibilní projevy vlastní osobnosti mají mnohé výhody. Pro ostýchavějšího muže je dívka, která jej v baru pozve na drink a naváže konverzaci, ideální partnerkou. Pro asertivnější a ctižádostivou ženu pak bude jedním z vhodných partnerů ten, který umí projevit své mateřské pudy, postarat se o potomstvo, projevit otevřeně lásku a podpořit ji v budování její kariéry.

Naše mysl a psychické naladění určuje, kým jsme, více než biologické pohlaví. Dovolte sami sobě projevit obě stránky vaší osobnosti. Každý z nás je kombinací mužského i ženského, citlivého a asertivního, dominantního i submisivního. Otevřeně projevit všechny stránky našeho vnitřního světa je jednou z cest, jak být opravdu šťastný.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Postavy vnitřního světa

Pochopení našich skrytých představ o druhém pohlaví nás chrání před závislými vztahy.

10 min

Rozhodnutí: potrat

Ničivé morální dilema přechází do období úzkosti. Výčitky míří i na muže, často oprávněně, říká …

26 min

Pravdy tak akorát

Naučte se dětí správně ptát a podporovat je s citem pro jejich prožívání.

8 min

Strach být sám

Co když si vážně nikoho nenajdu? Je se mnou něco špatně? Jaký život mě čeká …

9 min

Proč tak koukají?

Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?

5 min

Otevřít audio sekci