Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Umění být mužem i ženou

Přestaňme si hrát na houževnatého samce a křehkou samičku. Jsme lidé, ne zvířátka.

Nejsem zastáncem striktního rozdělování mužského a ženského světa ani zastáncem světa feministického. Neholduji mediálnímu stereotypu, že mužský a ženský svět jsou dvě zcela odlišné planety.

Přesto vnímám, že společnost pohlíží na ženu jako na bytost slabší, citlivější a méně samostatnou, než je muž. Muže pokládáme za individualistu stojícího pevnýma nohama na zemi, který si vždy ví rady, a ženu za bytost, jež neumí samostatně řešit problém a které je třeba pomáhat. Vlastně nás tomu učili i ve škole.

Problematika pohlaví dala v humanitních vědách vzniknout pojmu gender studies, studiu rozdílů mezi muži a ženami. Anglické slovo gender český ekvivalent zřejmě nemá. Nejvýstižnější je sociálně podmíněné pohlaví nebo společností vytvořená role muže a ženy.

  • Jste muž? Pak se k vám druzí chovají jako k osobě, která by měla být za většiny okolností individuální a stoická.
  • Jste žena? Přátelé a okolí tíhnou k tendenci nabídnout vám častěji pomocnou ruku a vnímat vás spíše jako iracionální a závislou.

Společnost nás od narození rozděluje na dva tábory. Myslím ale, že tyto dva tábory spíše kooperují, než že by byly oddělené.

Podle pojetí genderu v současných teoriích bychom měli svoji mužskou či ženskou identitu odvozovat především od chování druhých vůči nám od začátku dětství do současnosti. Způsob, jakým se k nám lidé na základě našeho biologického pohlaví chovají, výrazně ovlivňuje způsob, jakým budeme ve vztahu k druhým lidem přistupovat a sebe samé vnímat. Reakce a postoje našeho okolí tak vlastně do jisté míry předurčují naše chování a myšlení, a to jak o nás, tak o druhých.

Společnost nás od narození rozděluje na dva tábory – na mateřské s citlivými rysy a na dominantní s rysy ctižádostivými. Myslím ale, že tyto dva tábory spíše kooperují, než že by byly oddělené. Muži a ženy sdílí daleko více společných vlastností, než těch odlišných.

Současný muž, současná žena

Jsem muž a jsem za to rád. Závodně jsem se věnoval fotbalu a řeckořímskému zápasu a dodnes navštěvuji pravidelně fitcentrum. Mám rád chytré a hezké ženy, auta, sport, vědu, studium, zpěv a rozhovory se zajímavými lidmi. Spousta mých kamarádů není nijak zvlášť odlišných než já a většina mých kamarádek je vlastně podobná – mají rády hezké a chytré kluky, auta, sport, čtení, studium, módu a rády se seznamují se zajímavými lidmi.

V každodenní praxi světy muže a ženy představují překrývající se oblasti a mají daleko více společného, než si obvykle myslíme. Zřejmě všichni uznáme, že bez ohledu na naše biologické pohlaví dokáže většina z nás být jak ambiciózních, asertivních a soutěživých, tak i citlivých, mateřských či submisivních.

Nespoléhejme se tolik na to, co druzí říkají a co vidíme v televizi a novinách. Věřme skutkům lidí a tomu, co se děje kolem nás. Považujete svého svalnatého souseda s hustým plnovousem za potenciálního agresora právem? Je ta jemně vypadající štíhlá blondýnka z vedlejšího vchodu právem nazývána citlivou a mateřskou bytostí? Podívejte se ještě jednou.

Scéna reálného života upřednostňuje role multifunkčních žen a mužů, kteří dokáží jednat flexibilně vzhledem k aktuální situaci a ztvárnit vlastnosti v celém jejich spektru projevů.

Nevěřte populárním seriálům, výrokům zaujatých lidí, většině zpráv v médiích a tomu, co povídají ostatní. Přestaňte věřit psychologům, kteří zapomínají, že každý člověk je individuální bytost, lišící se od ostatních. Nevěřte, že ambiciózní žena je hrozbou pro rodinu i pro vztah a že postrádá mateřské pudy. A že citlivý, mateřský a spíše závislý muž je pro život pohroma.

Přestaňme si hrát na houževnatého samce a křehkou samičku. Jsme lidé, a ne zvířátka, která se řídí pouze a jen svými popudy. Buďte citliví a něžní, houževnatí a agresivní – ale dělejte to tak, protože je to v souladu s vaším já.

Evoluční psychologie, která vysvětluje mezipohlavní rozdíly na základě vývoje lidského druhu, patří mezi nejdiskutabilnější teorie. Tato psychologická disciplína odvozuje jednání dnešních lidí z chování jeskynního muže a jeskynní ženy. Řeknete si "něco na tom asi je", ale pokud se podle toho začnete chovat, budete k životu v současné době oceňující flexibilní přístup k práci i vztahům přistupovat značně omezeně.

Genderová flexibilita

Éra oslavující racionálního, spíše technického a vždy sebevědomého jednince jako prototyp ideálního muže je dnes již jen součástí akčních filmových hitů. Období přecitlivělé, něžné a naivní ženy jako ideální partnerky již také odzvonilo.

Každý z nás je kombinací mužského i ženského, citlivého a asertivního, dominantního i submisivního.

Scéna reálného života upřednostňuje role multifunkčních žen a mužů, kteří dokáží jednat flexibilně vzhledem k aktuální situaci a ztvárnit vlastnosti v celém jejich spektru projevů. Chovejte se jako muž a žena v jedné osobě – a záměrně zde nepoužívám slovo buďte, protože jimi už jste.

Flexibilní projevy vlastní osobnosti mají mnohé výhody. Pro ostýchavějšího muže je dívka, která jej v baru pozve na drink a naváže konverzaci, ideální partnerkou. Pro asertivnější a ctižádostivou ženu pak bude jedním z vhodných partnerů ten, který umí projevit své mateřské pudy, postarat se o potomstvo, projevit otevřeně lásku a podpořit ji v budování její kariéry.

Naše mysl a psychické naladění určuje, kým jsme, více než biologické pohlaví. Dovolte sami sobě projevit obě stránky vaší osobnosti. Každý z nás je kombinací mužského i ženského, citlivého a asertivního, dominantního i submisivního. Otevřeně projevit všechny stránky našeho vnitřního světa je jednou z cest, jak být opravdu šťastný.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci