Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Úspěch od A do Z

Cesta k úspěchu má své zákonitosti a fáze. Když víme, kde jsme se zasekli, můžeme určit, co dál.

Někdo chce začít běhat, aby zhubl, jiný si přeje vydělávat spoustu peněz, další chce zase cestovat. Mnohý z nás se párkrát o něco pokusí, avšak neúspěchy ho odradí a nakonec se vzdá a vrátí se zpět na svou vyšlapanou cestu. Jak tedy dosáhnout toho, co si přejeme, ať už je to krásná postava, vysněná práce či záchrana ohroženého druhu mouchy?

Oproti celkem obecnému přesvědčení není vhodné vytvořit si detailní plán – stačí pouze vědět, co člověk chce, trochu více to definovat a pak využívat každou příležitost, která se namane a nějakým způsobem přispívá k našemu cíli. Ano, nejdříve ze všeho je třeba ujasnit si, jak přesně náš cíl vypadá. Příliš obecné cíle totiž netlačí člověka k akci.

  • Dejme tomu, že chceme cestovat po světě. Co si místo toho říct: "Každý rok počínaje tímto chci navštívit novou zemi, letos to bude Kanada." Najednou víme přesně, co chceme, a můžeme na tom začít pracovat.

Jakmile máme definovaný cíl, přichází chvíle, jež prověří naši odvahu. Je třeba udělat první krok, který většinou míří do velkého neznáma. Většina našich cílů nás zavede do neznámých vod a my cítíme vnitřní odpor. Chceme zůstat v naší komfortní zóně, kde se cítíme v bezpečí. Strach svírá naše útroby a snaží se nás odradit od našich snů. Jako démon se na nás šklebí a braní nám se rozvíjet. V takovém momentě je na čase ho kopnout do zubů a skočit do neznáma.

Pokud jediné, co vás pohání, je počáteční nadšení, brzy se ocitnete opět na začátku.

První krok je potřeba udělat co nejdříve, nejlépe ještě v tom momentě, kdy si vytyčíte svůj cíl. Časem se totiž ke strachu přidá další démon – úzkost z toho, že chcete něco udělat, avšak odkládáte to. Budete-li čekat ještě déle, přibude poslední z trojice – smutek nad tím, že jste se neodhodlali a nešli vstříc svému snu. Vyjděte tedy vstříc svému osudu hned, žádné výmluvy!

  • První krok může být něco malého, symbolického. Například jste si slíbili, že budete třikrát týdně cvičit. Tak tedy hned vyskočíte ze židle a dáte si krátké cvičení, které můžete hravě zvládnout, třeba deset kliků, pět shybů a dvacet dřepů.

Po prvním kroku je čas na další

Ve chvíli, kdy jste překonali strach, dostáváte se do další fáze. Nyní nadchází čas, kdy budete muset projevit další ctnost – vytrvalost. Ve většině případů je na začátku jakéhokoliv cíle období propadu. V tomto čase do svého cíle prakticky jenom investujete (nejen peníze, ale i čas, city atd.) a nedostáváte příliš mnoho zpět. Vše se zdá těžké a činnost vás příliš nenaplňuje.

V tomto období je třeba uvědomit si, že nevyhrává ten, kdo splní největší úkol, ale ten, který dokáže plnit to, co si předsevzal, nejdelší dobu. Nejedná se o sprint, ale spíše o maraton, proto je důležité dělat menší kroky, ale vytrvat až do konce.

Jakmile překonáte počáteční vnitřní odpor, začne vás následování cíle více a více naplňovat. Naučíte se zahrát první písničky, tělo se začne rýsovat, prozkoumáte svou první zemi...

Pokud jediné, co vás pohání, je počáteční nadšení, brzy se ocitnete opět na začátku. Časem se dostaví stín pochybností, který vás tlačí zpět. Říkáte si: to nedokážu, teď se mi nechce, začnu příští týden či mé oblíbené nemám na to talent. Každý z nás tento vnitřní boj prožívá a je opět jen na nás, zda nad tímto stínem zvítězíme.

Poznámka k výmluvě o talentu: nikdo se nenarodil se svými dovednostmi, každý jich docílil pouze prací sám na sobě. Je to člověk, který se vlastním úsilím stal takovým, jaký je. Je dále na své cestě, než jsme my. To ale neznamená, že se nemůžeme vydat na svou cestu. Náš talent je skrytý potenciál, jejž můžeme pouze my vynést na světlo světa.

Cílem tedy je získat zkušenosti, znalosti a dovednosti, které potřebujete pro dosažení toho, po čem toužíte, a které na začátku rozhodně nemáte. Jak rychle projdete obdobím propadu, to záleží jen na vás a na tom, jak dokážete čelit výzvě, která zkouší vaši vytrvalost a moudrost, tedy dovednost poučit se z vlastních chyb. Čím lépe to dokážete, tím dříve se dostanete ze zastíněného údolí "propadu" a začnete kráčet po svahu k vrcholu za tím, po čem prahnete.

Cíle, které prakticky sestávají jen z bodu propadu a poté rychlého vyvrcholení, vám mnoho štěstí nepřinesou.

Jakmile překonáte počáteční vnitřní odpor, začne vás následování cíle více a více naplňovat. Naučíte se zahrát první písničky, tělo se začne rýsovat, prozkoumáte svou první zemi atd. Začnou se dostavovat výsledky, a to nejen v rovině vnější, ale i vnitřní. Při dostatečných dovednostech a s adekvátně velkou výzvou se dostáváte do stavu, který Mihaly Csikszentmihalyi nazývá flow: do stavu ponoření do pocitu soustředěnosti, nadšení a úspěchu v průběhu provozování dané činnosti. S rostoucími dovednostmi se do tohoto stavu dostáváte snadněji.

Samozřejmě je velmi důležité, jaké cíle si stanovujete. Cíle, které prakticky sestávají jen z bodu propadu a poté rychlého vyvrcholení, vám mnoho štěstí nepřinesou. Krásným příkladem je šetření peněz na auto. Prakticky celé je sestaveno z odpírání si věcí až do chvíle, kdy si ho konečně koupíte. Pak máte chvíli radost z nové hračky, která se ale rychle okouká a brzy si na ni zvyknete. Tento cíl vás obohatí pouze materiálně, nikoli vnitřně.

Když se však třeba naučíte hrát na kytaru, získáte novou dovednost, kterou vám už nikdo neodpáře a při které se můžete snadno dostávat znovu a znovu do stavu flow. Investice se v tomto případě vrací donekonečna, kdežto v příkladu s autem jde o jednorázovou návratnost, která je z hlediska štěstí navíc velmi nízká. Proto si vybírejte své cíle velmi pečlivě a ideálně tak, aby nešly nikdy splnit úplně, neboť pak z nich můžete čerpat štěstí takřka donekonečna.

Shrnuto a podtrženo:

  • Definujte si cíl jednoznačně a tak, aby vás nutil k akci.
  • Překonejte svůj strach, udělejte první krok co nejdříve.
  • Na začátku do svého cíle pouze investujete. Nenechte se tím odradit, vytrvejte u svého cíle a výsledky se časem dostaví.
  • Doba, za kterou se výsledky dostaví, je přímo úměrná tomu, jak dobře se dokážete poučit ze svých chyb.
  • Jakmile překonáte počáteční odpor, začnou se dostavovat výsledky: jak vnitřní, tak vnější.
  • S tím, jak se budete v plnění svého cíle zlepšovat, se budete stále častěji dostávat do stavu flow.
  • Pro to, abyste dosáhli při plnění svého cíle co největšího štěstí, si vybírejte cíle, které vás obohatí zevnitř, díky nimž získáte nové dovednosti, zážitky a zkušenosti: naučit se nový jazyk, naučit se hrát na kytaru či prozkoumat svět.
  • Nevhodné cíle jsou ty, do kterých musíte dlouho investovat, a pak se vám vrátí pouze jednorázově. Jsou to především materiální cíle jako nové auto, dům apod.

Autor publikuje na svém blogu.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Návrat k závislosti

Změňte svůj pohled na závislost: není to vaše slabost, ale přirozenost. Začněte být závislí vědoměji.

12 min

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Otevřít audio sekci