Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Úspěšní, ale sami

Jsou chytří, pohlední a mají peníze. Proč se jim nedaří navázat partnerský vztah?

Ze seriálu: Psycho

Podělím se s vámi o výsledky svého pozorování. Dlouhá léta jsem žila na maloměstě. Za tu dobu jsem nepotkala chytrého, pohledného, finančně zajištěného muže, který by se trápil, že nemůže najít svou životní partnerku.

Kolem sebe jsem viděla muže, co byli buď chytří nebo pohlední nebo měli slušný příjem – nebo ani jedno, ale nouzí o partnerky netrpěli. Nedostatkem lásky strádaly ženy.

Když jsem se kvůli studiu přistěhovala do velkoměsta, situace se rapidně změnila. Začala jsem potkávat muže, kteří mají všechno, co si kdy přáli, kromě ženy, kterou by mohli milovat.

Když se mi nějaká dívka líbí, neoslovím ji, stejně by mě nechtěla.

Proč jsou sami?

Vyhledala jsem několik úspěšných mužů a položila jim otázku, proč jsou nezadaní. Tady jsou jejich důvody:

Nedostatek štěstí

Kamil, finanční poradce, 25 let: Nikdo z mého okolí nemá všechno, co by si přál. Jsem úspěšný v práci a jsem zdravý. To, že nemám ženu, je daň za můj úspěch.

Nevyřešený partnerský vztah

Pavel, kadeřník, 28 let: Vždycky, když potkám nějakou sympatickou dívku, si uvědomím, že stále miluju svou bývalou přítelkyni.

Přílišné filozofování

Viktor, student, 24 let: Nemůžu tu dívku oslovit, protože nevím, jestli si tímto neuvážlivým rozhodnutím nezničím celý svůj život.

Strach z odmítnutí

Petr, programátor, 30 let: Když se mi nějaká dívka líbí, neoslovím ji, stejně by mě nechtěla.

Strach ze ztráty svobody

Jan, právník, 31 let: Můj táta vstupem do manželství zcela ztratil svobodu. Přestal chodit na ryby i na pivo. Pořád vysedává doma, neboť si to jeho žena přeje. Bojím se, že by se mi to stalo taky. V momentě, kdy ve vztahu začínám přejímat zvyky své partnerky, z něj raději odcházím.

Strach z využívání

Radek, barman, 23 let: Své bývalé přítelkyni jsem dal všechno a ona mě podváděla. Nemůžu si být jistý, že mi to ta nová neprovede taky.

Neví, co doopravdy chtějí

Peter, vedoucí restaurace, 33 let: Chtěl bych mít ženu, se kterou bych mohl všechno sdílet, vychovávat děti, ale zároveň jsem rád, že když přijdu večer domů, je všude klid, nikdo mě neruší, můžu si dělat, co chci.

Co je tedy příčinou toho, že muži z malého města mají u žen větší úspěch než muži ve větším městě?

  • Je to snad proto, že na maloměstě se všichni znají, a proto nejsou vystaveni strachům ze seznamování a při vstupu do vztahu vědí, do čeho jdou?
  • Může být důvodem to, že ve velkých městech je v průměru vyšší vzdělanost, kvůli které lidé přemýšlejí o všech možných důsledcích svých činů?

Správnou odpověď neznám, ale zajímá mě, co si o tom myslíte vy.

Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí