Novinka v Učebně: Přednáška Dalibora Špoka
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

V pasti

Deprese ochromuje v osobním životě i v práci. Přečtěte si další dějství seriálu Život s diagnózou.

František Růžička

František Růžička

29. 7. 2010

Ze seriálu: Život s diagnózou

Sedím v ordinaci proti praktický lékařce na Žižkově, listuje mou propouštěcí zprávou z plzeňský psychiatrie: „No, kdybych tě tak dlouho neznala… Beznadějnej případ. Alkoholik jak vyšitej.“ A cituje mi pasáže, z kterých mi vstávaj vlasy hrůzou na hlavě.

„Už dost,“ zarazím ji. Na cestu mi do kancelářskýho papíru zabalili deset Lipovitanů, že prej játra mám skoro na hadry, a dali otevřenou obálku se zprávou. „Na práci v televizi pacientovi velmi záleží, v osobním životě s partnerem W. (vypsali nevímproč celý jméno) méně šťastný. Pacient naléhá na propuštění.“

„Takže jsi zase sám?“ Jo. Zavolal mi do Plzně, že s alkoholikem nebude. Jeho fotr chlastá jak zjednanej. W. mi vyprávěl, jak se před nim a jeho mámou jednou v kině posral. Že se nemůžu divit. A že když mi do Plzně volá a jen se mu ohlásí psychiatrie, chce se mu s telefonem praštit. Už z toho slova má husí kůži. Strach. Se mnou to tam ale pěkně seklo – spolubydlící mě vodtáh do postele, den jsem nemoh vůbec mluvit.

Hlas se mi najednou manicky rozjede, ani nevím jak: „Toho pediatra jsi znala. Čtyři roky spolu. Pak jsem se s nim rozešel. Ale zase prase aby se mnou vydrželo. Ty mý chlastací nájezdy, když jsem měl třeba ve vteřině pocit, že umřu, zastavil se mi dech…“

„Psychická ataka,“ zaslechnu, ale jedu bezhlavě tryskem dál. „Pak dva roky anesteziolog, naučil mě na rohypnol, že harmonizuje. Je to tak. Ale milej zlatej se nevrátil z Ameriky. Poslal pohled.“

"No, tos ho teda musel pěkně naštvat. Dneska jsi něco pil?“
„Pivo, k obědu.“
„A jinak?“
„Celej tejden mě to ani nenapadlo, dyť makám. A je mi docela fajn. Po tý šílený Plzni – já na ten chlast ani nemám chuť! Jen ty kydy v hospodě…“
„Uděláme laboratoř, jinak fakt nevím, jak bych ti pomohla.“

Výsledky v pořádku, já zoufalej. Co mi v Plzni na tý psychiatrii nakecali? Připadám si jako cínovej vojáček, se kterým psychiatři hrajou nějakou podivnou hru. Ale proč?

Rozjede se tejden: v úterý se probudim celej nadšenej, uháním do práce, že bezva námět, nazítří sháním režiséra. Chci točit o hluchoněmý Cikánce, kterou našli spící kdesi v plzeňským činžáku u výtahu. Je hluchoněmá, šoupli jí do blázince v Dobřanech. Nikdo neví, kdo to je. Jako by spadla z nebe. Ale nikomu se do natáčení moc nechce.

Rozjedu se tedy pro další fakta do Plzně, kde je ředitel Dobřanský psychiatrický léčebny na školení. Ještě ten večer režiséra mám. Ve čtvrtek pecka: Otevřu oči a v posteli se skoro ani pohnout nemůžu. Ruce zkroucený jak starej revmatickej dědek. Spasmy jak bič. Krk jako staženej obojkem.

A zejtra máme jet do Dobřan! Na záznamníku už tři rozčilený vzkazy z televize. Umejt se dokážu, oholit už ne. Ulicí se šourám dolů do hospody, která otvírá v šest ráno. Pivo – a budou tam lidi.

Vypiju jedno a nějakej bezdomovec mě rozmluví. Zaplatim za něj, uleví se mi. Makám domu, beru kalhoty, bundu, nesu mu celej šťastnej skoro nový hadry. Co na tom, hlavně že mi je líp. Házím je na vomatlanej umakartovej stůl. Jen čumí.

V noci nespim. Ráno polknu roháč, uleví se mi. Oholim se, ten div, do televizního auta nastupuju v pohodě.

Jo, v pohodě. S lahví Dobrý vody, která je slitá s placaticí vodky. Nemůžu přece zklamat. Námět skvělej, ten nepustím. Strašně se do Dobřan těším, jsem na tu holku zvědavej. A jsem přece alkoholik, tak co?

Využívejte celý web.

Předplatné

Reportáž o Cikánce nazvu „Anička“, to jméno jí dali v blázinci. Snažím se s ní dohovořit posunkovou řečí, režisérka výstup podmaluje krví nalitou cikánskou muzikou. „Františku, podívej! Vidíš? Jsi za kinga,“ křičí nadšená ze svýho nápadu.

A já si říkám: Hovno king. Nebejt vodky a rohypnolu, před kameru vůbec nevlezu.

Život s diagnózou
Seriál

Autor se od roku 1995 léčí s těžkou maniodepresivní psychózou. Pro Psychologii.cz píše o svých zkušenostech.

František Růžička

  • Zdraví