Foto: Thinkstock.com

Valentýnské typy osobnosti

Valentýn tady je a bude. Co s tím? Možnosti jsou v podstatě dvě: užít si ho, nebo ignorovat.

Ze seriálu: Psycho

Rok se s rokem sešel a s novým dnem nás přivítal svátek všech zamilovaných. Bude pro vás jiný než ten minulý?

Vyhnout se 14. únoru nejde. Jako všechny dny v kalendáři, s výjimkou 29. února, se opakuje každý rok. Můžete k němu zaujímat různé postoje. Můžete ho milovat, nenávidět, ignorovat. Váš osobní postoj ale nemá takovou váhu, aby se z Valentýna stal státní svátek nebo aby byl zakázán. Co ale váš postoj ovlivní, je, jak tento den prožijete vy a vaši blízcí.

Valentýnské typy osobností

  • Slavím, pokud mám partnera. Prvním typem valentýnské osobnosti jsou ti, kteří Valentýna slaví za podmínky, že jsou právě ve vztahu. Zastávají názor, že oslava lásky patří k partnerství. V případě zániku vztahu Valentýna slavit přestanou, a to do doby, než přeskočí nová jiskra. Tento typ osobnosti slaví valentýnský den společnou večeří se svou láskou a vzájemným obdarováním. Pokud momentálně nemají partnera, tráví tento den v tichosti doma.
  • Neslavím, neboť jsem zásadně proti. Druhý typ valentýnské osobnosti představují skeptici, negativně smýšlející lidé a lidé citově zranění. Tito lidé buď nechtějí podporovat komerci, která je s tímto svátkem spjatá, anebo přestali věřit v existenci lásky. Valentýna se snaží všelijakými způsoby, veřejně či soukromě, bojkotovat.
  • Neslavím, Valentýn je pro mě normálním dnem. Třetí typ valentýnské osobnosti nevidí důvod, proč by zrovna 14. únor měl být jiný než ostatní dny. Představitelé tohoto typu osobnosti v den svatého Valentýna buď ani neví, že je, nebo to ví, ale je to pro ně pouhá bezvýznamná informace. Tento den tráví stejně jako kterýkoliv jiný.
  • Slavím vždy, i když nemám partnera. Čtvrtý typem valentýnské osobnosti jsou všichni ti, kteří rádi oslavují cokoliv. Je jim jedno, jestli je Valentýna, Josefa, Štědrý den, zda jsou ve vztahu nebo singles. Milují život a rádi se baví. Pro tento typ lidí neexistuje žádný důvod proč neoslavit lásku. Den svatého Valentýna si rozhodně užijí.

Každý má právo na svůj postoj k Valentýnovi. Ale věřte, že všichni oslavující se dnes budou cítit o chlup lépe než v rádoby obyčejné dny.

Přidáte se k oslavujícím? Nebo to pro vás prostě není?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Jak to bylo?

Pamatujete si události jinak než ostatní členové rodiny? Přečtěte si, jak odlišné vzpomínky vznikají.

10 min

Vykolejení

Co se s námi děje ve chvílích, kdy se necítíme být sami sebou? Kam to …

26 min

Konflikt není konec

Děti si nemyslí, že se hádáte kvůli nim. Co tedy potřebují slyšet? Povídáme si s …

19 min

Životní mapa

Naše touhy a sny se mohou realizovat, pokud stojí na pevných základech.

17 min

Vyhořet ve vztahu

Navenek se dlouho nic neděje, pod povrchem se ale hromadí frustrace a nespokojenost.

11 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí