Všímavost vás přivede k sobě — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

Richard Kovanda 28. 12. 2015 21:35 +3
Dekuji za zajimavy clanek, pani Stehlikova. Uz vim, proc nekdy nemuzu usnout a jak z toho ven.
Lukáš 29. 12. 2015 07:34 +6
Snad by tu, jako doplňková četba, dobře posloužily některé kapitoly z knih M. Scotta Pecka Nevyšlapanou cestou a Nevyšlapaná cesta nekončí. Třeba ty, nazvané Oddanost realitě, Sebezapření a znovuzrození, S otevřeným hledím. Pozornost vyžaduje úsilí, Riziko nezávislosti, Společnost a zjednodušování, Myšlení a naslouchání, Paradox a celistvé myšlení, Cesta chytrého sobectví proti cestě hloupého sobectví, Paradox odpovědnosti ... Základní četba, myslím si. Zbývá mi dodat otázka, zdalipak studie všímavosti uváděné zde v článku braly v potaz momentální stav lidí, kteří v nich odpovídali. Ona nejspíš úroveň momentální, vědomé všímavosti bude velice záležet na aktuálním zdravotním stavu každého z nás. Jestlipak tyto studie zohledňovaly třeba denní dobu, kdy byli respondenti tázáni, nebo něco o čem se tu také na Psychologii.cz psalo - tzv. volní, rozhodovací, únavu apod. Byla a je tu tedy výborná všímavost před naší celkovou výbornou kondicí, nebo je tu nejdřív skvělé mindfulness před naším štěstím a spokojeností? ... Abychom nezapřáhli vůz před koně. :-) A je tedy možné, mít jedno bez druhého? Tedy být například nemocný, nebo citově vyčerpaný a prožívat přitom skutečně "hlubokou všímavost?"
Monika Stehlíková 29. 12. 2015 16:00 +4 v reakci na Lukáš 29. 12. 2015 07:34
Myslím, že brali v potaz co nejvíc proměnných, než se odvážili vyrukovat s takovým výsledkem výzkumu. Existují i výzkumy, které ukazují, jak mf snižuje vnímání bolesti u chronických bolestí nebo dlouhodobých nemocí. Je pravda, že bolest snižuje naši momentální pozornost, když ale použijeme mf přístup, bolest se snižuje. A tak vlastně mf začínala - v 70.letech v nemocnicích u nevyléčitelně nemocných apod. Je to tak, že úroveň všímavosti odpovídá úrovni našeho subj. pocitu štěstí. Všímavost můžeme zvyšovat technikami - přirozené věci často - a tím zvyšovat i pocit spokojenosti. I kyž ale zařadíme mf do našeho běžného života, neznamená to, že nemůžeme onemocnět, není to zázračná pilulka, je to přijímání a prožívání života tak jak je tady a teď. A to je sakra příjemné!
Perceive 30. 12. 2015 19:27 +1 v reakci na Richard Kovanda 28. 12. 2015 21:35
Taky mě zaujala ta padáž s usínáním hlavně, že únava pomáhá přejít od ruminace k soustředění na vlastní tělo a to vede ke spánku./ Jinak je milý ten obrázek, co jste vybrali k textu, trochu mi připomněl pohádku Hrnečku vař, trochu obrázky zimních radovánek od Lady, trochu tu pohádku, jak tahali řepu a ještě jednu o polévce z topůrka. :-)