Online přednáška: Pavel Rataj
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Za co, pane Bože…

Naše česká mysl je naprogramovaná tak, že jsme věčně nespokojení. I když není důvod.

Ze seriálu: Psycho

Náročné životní situace zahrnují stres, deprivaci, frustraci a konflikt. Každý z nás má čas od času pocit, že se ocitá ve všech těchto stavech. Někdy dokonce najednou.

Jsme podráždění a nešťastní. Ze škol, z rodičů, z přátel, z prací, z počasí… V podstatě úplně ze všeho. Naše mysl je zkrátka naprogramovaná tak, že jsme věčně nespokojení, že si neustále musíme na něco stěžovat.

Věta Za co, pane Bože, za co? zní příliš často z našich úst i z éteru. Možná bychom se nad ní měli zamyslet. Většina z nás si totiž ani v nejmenším nedovede představit, jak doopravdy taková frustrace či deprivace vypadá.

Nevím, jestli jste ve zprávách zaznamenali reportáž týkající se války v Sýrii. Přes tři tisíce mrtvých dětí. Ty, které přežily, nemají kde bydlet, do čeho se obléknout, co jíst. Hygiena minimální, o lékařské péči nemluvě.

Osmiletý chlapec říká naprosto vyrovnaně na kameru, že před jeho očima výbuch zabil kamaráda a kamarádova tátu. Nestěžuje si, přijímá to. Stejně stará holčička popisuje, co je nutné udělat v případě, že začne bombardování.

Že by se těmto dětem nechtělo vstávat do školy? Ony většinou školu nemají. Učí se na ulici. Ne jak počítat a číst. Jak přežít. To, že půl kilometru od nich čas od času vybuchne granát, se stalo běžnou součástí jejich života.

A my?

Soustrastně upíráme naše zraky na televizní obrazovky a na monitory počítačů. Horlivě diskutujeme, nešetříme peprnými výrazy na tvory, snad ne ani lidské, kteří takovéto utrpení způsobují. O chvíli později potichu sedíme a na pár minut jsme šťastní za to, co máme, jak žijeme.

Využívejte celý web.

Předplatné

Druhý den ráno ale zazvoní budík a my opět vstáváme s vidinou dalšího úmorně dlouhého pracovního nebo studijního dne, kdy nám všichni polezou na nervy a všechno bude opět špatně.

Pojďme přemýšlet. Proč by naším obvyklým stavem měla být nespokojenost? Máme možnost měnit okolní svět k lepšímu, ale předtím se musíme přestat litovat. Není důvod.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Jak přežít lockdown

Rychlá a jednoduchá úleva se brzy obrátí proti vám. Jděte na to jinak, radí psychiatr …

7 min

Těhotná a nešťastná

Psychika může zareagovat nečekaně i na plánované a chtěné těhotenství.

8 min

Čas pustit se

Věkem jsou dospělí, nikdy ale nedostali šanci jednat samostatně. A tak tápou.

14 min

Konflikty v práci

Jak vycházet s kolegy, kteří mají odlišnou představu o dodržování psaných i nepsaných pravidel?

12 min

Opakováním proti depresi

Pravidelnost pomáhá předejít výkyvům nálady a snižuje stres z rozhodování.

12 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí