Nový audiobook: Kontrola mysli
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Záhada: proč volíme?

Jeden hlas výsledek voleb neovlivní. Proč se tedy namáháme a chodíme k volbám?

Jan Majer

Jan Majer

Jan Smetánka

Jan Smetánka

11. 1. 2013

Jeden hlas nic nezmění. Jestli má kadidát postoupit do druhého kola, postoupí i bez mého hlasu. Jestli ne, moje cesta do volební místnosti mu nepomůže. Hesla o tom, že náš hlas je důležitý, nejsou pravdivá. Ne z pohledu jednotlivce.

Proč tedy volíme? To není otázka, kterou bych si dneska vymyslel. Odpovědi dávno hledají psychologové, sociologové, politologové i ekonomové. Ono totiž opravdu není snadné vysvětlit, proč tak vysoké procento obyvatel jednou za čas přiměje svoji mysl, aby ignorovala jinak nadměrně používanou logickou argumentaci.

Že náš hlas nerozhoduje, že nemá lautr žádný význam, přeci víme. Tedy aspoň teď, když se na to téma zaměříme. Ale takhle v souvislosti s volbami nepřemýšlíme.

K volbám se podle některých vědců obtěžujeme proto, že podléháme legračnímu klamu: věříme, že naše rozhodnutí hodit do krabice volební lístek má vliv na to, co se stane. Asi jako když někomu držíme palce. Jako by v tom byla nějaká magie. Ostatně tento jev věda označuje jako magical thinking.

Racionálnějším vysvětlením naklonění odborníci vidí za naším chováním v době voleb spíš poslušnost vůči autoritám. Jestliže je člověk schopen mučit druhého, když to vnímá jako příkaz od toho, kdo situaci šéfuje, proč by neudělal těch pár kroků do volební místnosti? Je to přece povinnost občana demokratické země a úkol, který je potřeba splnit: šéfa potřebujeme, šéf potřebuje nás.

To jsou ale pohledy studených čumáků zabořených do mraveniště nebo včelího úlu. Volíme hlavně kvůli sobě. Nechceme, aby na našem Hradě sedělo to nejisté trdlo. Nechceme vstupovat do stejné řeky s otrlým chlapem, který druhé využívá jen jako podstavce pro zviditelnění svého ega. Chceme tam člověka, jehož přítomnost v našich životech nám udělá dobře na duši.

Volby jsou totiž v mnoha ohledech zatraceně intimní záležitost. Věděli jste, že voličům vítězného kandidáta na několik týdnů výrazně vzroste sebevědomí a potence, zatímco příznivcům poražených kandidátů se v období po volbách tak nějak nedaří?

A to je asi i důvod, proč jsme se rozhodli vám sdělit, že my volíme Karla. Koho chcete mít na Hradě vy a proč?

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Teď nežiješ

Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.

25 min

Roztříštění

Poztrácené kousky duše je možné zacelit laskavou pozorností věnovanou tělu.

17 min

Sladká nevědomost

Když něco nevíme, náš mozek nás před touto informací velmi dobře chrání.

17 min

Netlač řeku

Přes veškerou snahu se necítíte šťastní? Možná jste prostě zapomněli sami na sebe.

16 min

Naučit se nevidět

Jen pomalu a postupně mi docházelo, v čem jsem jiná než ostatní.

11 min

Otevřít audio sekci

Jan Majer

Šéfredaktor a vydavatel Psychologie.cz

Jan Smetánka

Vydavatel a manažer Psychologie.cz, lektor