Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Zešílela z kolena

O cestě úspěšné pražské právničky na psychiatrii vypráví její spolupacient, bývalý novinář.

František Růžička

František Růžička

10. 6. 2010

Ze seriálu: Život s diagnózou

O cestě pražské právničky na psychiatrii vypráví její spolupacient, bývalý novinář.

Vršovičtí poznávali paní Jiřinu už zdálky: dvě červené berle, k tomu v tom samém odstínu nalakované dlouhatánské drápy, sem tam vkusně po těle rozhozené zlato, zrzavý drdol.

Padesátiletá Sparťanka upletla všem svým kolegům z  advokátní kanceláře, kde trůnila jako šéfová, klubové šály. Když Sparta hrála doma, měli taxikáři o kšeft postaráno.

Nic na tom nezměnilo, že si zlomila nohu v koleni. A blbě. Koleno léčila, vyléčila. Svůj metrák na něm nesla důstojně dál. V nemocnicích ji přes její sloní váhu na rukou nosili. Když po operaci poprvé vstala, zdravotníci ji včas nezachytili a měla, jak dneska vzpomíná, nos na kaši. Mávla nad tím rukou, neměla ráda zbytečné tahanice.

Hele, to je ta slavná právnička, ta by nás mohla klidně žalovat, neslo se patrem, kde ležela. Nežalovala. Pak  mohutné tělo vyhlásilo stávku, přišly další potíže. Na nutné ortopedické kloubní implantáty, a to už v kolenech obou, zamířila na renomovanou pražskou kliniku. Zotavila se, v kanceláři udělala mejdan a svou spisovnou češtinou hlásila: V devět večer musím býti u klienta na té Vinohradské.

Úspěšná právnička měla za sebou půlrok po lázeňských domech a tělocvičnách, do bazénu si koupila plavky se sukýnkou. Při bouchnutí šampusu vzdychla. Koleno se ozvalo, svině jedna, zase.

Tys s tím byla u Vejra?, podivila se kolegyně. Na todle je Puštík!

Puštík prohmátnul, zamručel, udělal dvě důležité brady a řekl: Mno, paní doktorko,  uděláme, a jak! Srnku vidím, jak bude po Brdech poskakovat! Ale na vojenskou pojištovnu, na vnitráckou nelze.

Dámě činu tam uvařily úřednice v plisovaných sukních kafe. Každá z nich ještě ze socíku ze zvyku v levé ruce kapesník, v pravé peněženku (to kdyby vedle do textilu NĚCO přivezli) a už se ptaly. Jedna na předmanželskou smlouvu, druhá na dědictví. Když vycházela z baráku, hlavu jako střep, zakopla a zlomila si vyléčené koleno znovu.

Vejr nebo Puštík, všechno jedno: po měsíci už v nemocnici nebylo po jejích nalakovaných nehtech ani památky. Střídala jeden pokoj za druhým, noha se horšila. Za půl roku, jak se dalo čekat, bylo koleno jako cizí.

Kolegy z kanclu vítala  užvatlaná stařenka žádající o plný invalidní důchod. Bojovnost se však v právničce probouzela znova a znova. Opakovaně absolvovala další „turné“ po doktorech. Ti už nějak přehlíželi, že je JUDr.

Časem se přihrbila a začala se na ně dívat tak nějak zespodu. Třeba to znáte. Hubla, šedivěla, začínala mít velkou zálibu v igelitkách a doma pak i v krabicovém víně: že musí šetřit.

Slalom  bílými plášti si však prý pamatuje přesně, ale čert jí věř:

1. Ortopedický kloubní  implantát
2. Fraktura
3. Utržení kolenního vazu
4. Fraktura

Spisovná čeština i ty červený berle jí zůstaly. „Poslední diagnóza: těžký depresivní syndrom! F 920! F 920!“, vykřikuje od zábradlí před velkým vršovickým obchodním domem.

Autor je bývalý novinář, od roku 1995 se léčí s těžkou maniodepresivní psychózou. Pro Psychologii.cz píše pravidelně o svých zkušenostech.

Život s diagnózou
Seriál

Autor se od roku 1995 léčí s těžkou maniodepresivní psychózou. Pro Psychologii.cz píše o svých zkušenostech.

František Růžička

  • Zdraví