Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Žiji, abych jedl

Navenek se umí přetvařovat, ale uvnitř trpí. Stali se oběťmi nutkavé potřeby uspokojovat se.

Ze seriálu: Psycho

Prvním krokem ke změně zhoubných stravovacích návyků je pochopení podstaty problému.

Podle posledních průzkumů trpí až 58 % dospělých Čechů nadváhou či obezitou. Podle Světové zdravotnické organizace bylo v roce 1995 na světě 200 miliónů obézních osob, v roce 2000 tento počet stoupl na 300 miliónů. Očekává se, že v roce 2015 bude na Zemi 700 miliónů obézních.

Je bláhové věřit, že tloušťka je u většiny obézních lidí podmíněna špatnou funkcí štítné žlázy či něčím podobným. Obezita je ve většině případů důsledkem špatných stravovacích návyků.

Proč tolik jedí?

Lidé se štíhlou postavou nechápou, proč ti s nadváhou nebo obezitou nezmění způsob svého stravování. Říkají si: Přece musí vnímat, že tenhle styl stravování ubližuje jejich tělu i psychice. A mají pravdu.

Tlustí lidé si uvědomují, že si ubližují, ale nedokáží s tím přestat. Trpí totiž bulrexií.

Bulrexie je psychické onemocnění spadající mezi poruchy příjmu potravy. Je příznačné soustavným přejídáním, které je spojeno s obezitou. Jedinec trpící touto poruchou nedokáže odolat. Jídlo je pro něj hlavním zdrojem uspokojení. Kompenzuje si jím neúspěch ve vztazích, v práci a podobně.

Tomáš (30) je introvert. Jeho život charakterizují dvě slova: jídlo a práce. Práce ho nebaví, dělá ji jen pro peníze, za které si potom kupuje vybrané lahůdky. Jeho váha se při výšce 170 centimetrů pohybuje kolem 110 kilogramů. Kvůli práci se odstěhoval do Francie, kde se při státních svátcích zavírají obchody. Svěřil se, že při jednom státním svátku měl takovou chuť na sladké, že mu nezbývalo nic jiného než doma spořádat celé balení kečupu.

Tlustí lidé někdy působí pohodovým dojmem. Možná se umí navenek přetvařovat, ale uvnitř trpí. Stali se otroky svých nutkavých potřeb. A takový stav má k pohodě daleko.

Kde začít, když chce člověk trvale změnit stravovací návyky?

Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí