Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Žít spolu jako žena a muž

Ztratil váš vztah jiskru? Možná děláte svému muži matku. Nebo chlapa. Nebo obojí.

V poslední době jsem četla několik článků, jak nedělat svému partnerovi ve vztahu „matku“, aby neopadla jiskra a ve vztahu se udržela vášeň. Stejný důsledek však může mít i to, když my ženy děláme svému partnerovi muže. Když jsme v mužské energii a jeho do ní nepustíme (nebo se mu do ní nechce). Pokud jsme ve vztahu příliš v mužské energii, partner pak zůstává na neutrálu a jiskra vyhasíná.

Nepočítám teď páry, kterým vyhovuje, že partner zastupuje spíše ženskou roli (vaří, je emocionální, náladový apod.) a žena je více za muže (řeší, plánuje, navrhuje, dělá oporu). Tam se mohou nakonec velmi dobře doplňovat a všechno mezi nimi může dobře fungovat.

Pokud však jako partnerka chcete, aby byl partner dominantnější, pečoval o vás a chránil vás, nemůžete mu dělat ani "matku", ani "chlapa". Co to vlastně znamená? Jak poznáme, že máme jako ženy ve vztahu příliš mužské energie?

David Deida popisuje ve své knize Cesta pravého muže, jak vlastně vypadá vyzrálý muž:

 • Dokáže udělat rozhodnutí a stát si za ním.
 • Pokouší své hranice (má odvahu jít v životě proti svému strachu).
 • Dokáže si připustit své nedostatky a přiznat se k nim (nesvaluje vinu za svou neschopnost na partnerku).
 • Unese kritiku od svého okolí (neuráží se emocionálně jako žena).
 • Zná své životní poslání a jde si za ním.
 • Nevymlouvá se a nechová se slabě.
 • Jeho slovo má váhu, co řekne, to se stane, žena mu tak může důvěřovat a opřít se o něj (dovolí si být vedle něho ženou).
 • Zvládá každodenní povinnosti, přestože je nemusí mít rád.
 • Unese náladovost a emoce své ženy a nesnaží se jí měnit (emocionalitu ženy stejně nikdy nezmění).
 • Místo poukazování na nedostatky ženy ji chválí za její přednosti. Ona pak své nedostatky sama od sebe odstraňuje, aby udělala muži radost, a necítí se u toho ponížená.

Chování nevyzrálého muže

Pokud se cítíte v partnerském vztahu dlouhodobě unavené a vysáté, je možné, že jste příliš v mužské energii. Možná vztah již delší dobu "táhnete", děláte všechna rozhodnutí, protože váš muž se k nim nemá, plánujete a navrhujete. Už jen tímto způsobem berete muži hodně prostoru, který by měl zaplnit on.

Pokud muž nedělá rozhodnutí a nemá jasné názory, nemůžete se na něj spolehnout a dovolit si být vedle něj ženou. Nemůžete mu plně důvěřovat a opřít se o něj. V takovém případě tedy automaticky přebíráte rozhodování za něj a hrozí, že mezi vámi časem zmizí vzrušení.

Stejně tak abyste mohla být ve vztahu ženou v ženské energii, tedy uvolněná, odevzdaná, otevřená, musí mužovo slovo něco znamenat. Pokud opakovaně jen slibuje, ale sliby neplní, začnete mít pocit, že jste ve vztahu sama.

Když žena přebere ve vztahu místo za muže, muže tím automaticky zneschopní a ještě více oslabí. Navíc přestane mít čas starat se o sebe jako o ženu, přestává být tedy přitažlivá.

Některé ženy dokonce takový projev muže berou jako důkaz toho, že jejich muži na nich nezáleží. Mnohdy se pak dostanou do kolotoče výčitek, mužovy uzavřenosti a nových, opět nesplněných příslibů. To celé ještě podkopává důvěru ženy v jejího muže a muž se začne cítit pod tlakem. Mnohdy si vybavuje peskování své matky, kterou za to jako puberťák nesnášel.

Když muže o něco prosíte (ideálně o práce náležející mužům jako opravy v bytě, pomoc s opravou auta, tahání těžkých nákupů) a on se opakovaně vymlouvá, předává vám ve vztahu místo muže. Po čase taková žena přestane marnit energií s přesvědčováním partnera, aby jí pomáhal, a začne dělat tyto věci za něj. V té chvíli ji to mnohdy stojí méně energie než boj s věčnými výmluvami. David Deida ve své knize popisuje, jak se má muž v takové chvíli zachovat. Pravý muž by měl umět přijmout své slabosti a nevymlouvat se. Lepší je tedy přiznání "jsem líný" nebo "při opravách auta si přijdu neschopný" než výmluva na práci nebo na nemoc. Muž by měl tedy umět otevřeně přiznat své nedostatky.

Jaké důsledky má pro muže nezralé chování ve vztahu?

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Když žena přebere ve vztahu místo za muže, muže tím automaticky zneschopní a ještě více oslabí. Navíc přestane mít čas starat se o sebe jako o ženu, přestává být tedy přitažlivá. Oslabí se také vzrušení v sexu, protože se partneři již nedoplňují v mužské a ženské energii. Vznikají konflikty, protože žena je na muže naštvaná a přijde si osamělá. I muž si nakonec v takovém vztahu přijde zklamaný a osamělý. Žena ho přestává chválit, a on si připadá neschopný a nepřijímaný.

Jak nedělat partnerovi matkomuže

Pokud jste žena a máte pocit, že o vás muž nepečuje, zkuste mu dát ve vztahu více prostoru. Neanalyzujte, neřešte, neplánujte, nenavrhujte, ale ptejte se svého muže, jak co vymyslí a vyřeší. Pokud vás ještě k tomu tlačí do role matky (nebo k ní máte sama sklony), začněte o sebe více pečovat a myslet na sebe. Co je role matky ve vztahu? Obsluhujete a obskakujete svého muže, plníte za něj všechny domácí povinnosti, posloucháte jeho "kňourání" a zabýváte se jím.

Obraťte svou pozornost na sebe, nechte ho plnit některé domácí povinnosti, i když se bude ze začátku "škubat". Zkuste ho ale nesekýrovat jako matka, že neuklízí, ale použijte nějaké ženské zbraně. Pokud je neznáte, jste pravděpodobně v mužské energii už dlouho a je nejvyšší čas si od ní odpočinout.

Milujte ji buď takovou, jaká je, nebo odejděte. Pokud po ní chcete změny, měňte se s ní, ať je to vývoj vztahu a ne čekání na to, že vaše žena bude jiná.

Co může udělat muž

Pokud jste muž a chcete milující partnerku, věřte, že žena pro vás udělá první a poslední, když se s vámi bude moct uvolnit. Když k vám bude mít důvěru a bude se na vás moci spolehnout. Budete její hrdina a ona vaše křehká princezna, kterou bude moci jako pravý muž ochraňovat.

 • Aby se tak mohla cítit, aspoň někdy rozhodujte, navrhujte a plánujte.
 • Dodržujte své sliby, chvalte svou partnerku, když o vás pečuje. Nenechejte se však ukonejšit až tak, abyste přestal pečovat vy o ni.
 • Přiznávejte své nedostatky a snažte se na nich pracovat. Přestaňte své nedostatky svalovat na svou partnerku, na druhou stranu se však nechovejte ve vztahu se ženou jako "bačkora". Neskákejte ve všem, jak píská, mějte své hranice.
 • Zkuste svou partnerku přespříliš nekritizovat – taková žena se pak cítí zraněná a přestane vám prokazovat lásku, nebo ji projeví jen ze strachu, aby nezklamala vaše očekávání. Nikdy s vámi nebude šťastná, pokud bude mít pocit, že ji chcete změnit.
 • Milujte ji buď takovou, jaká je, nebo odejděte. Pokud po ní chcete změny, měňte se s ní, ať je to vývoj vztahu a ne čekání na to, že vaše žena bude jiná.

Neříkám, že by žena nemohla být stejně výkonná jako muž, nemohla vydělávat větší peníze či nemohla dělat ve vztahu žádná rozhodnutí. Jen pokud se ze vztahu vytratí jiskra, je čas se zamyslet nad tím, kdo vlastně jste.

Jste-li ještě stále muž, který je ve vztahu milujícím a ochraňujícím partnerem, a jste-li ještě žena, která se na svého muže s plnou důvěrou spoléhá a pyšní se s ním před svými kamarádkami – nebo už jste jen unavená a naštvaná partnerka žijící s uzavřeným a vzdalujícím se mužem, který tráví čas raději venku s přáteli a přestává se těšit domu nebo domov bere jen jako zdroj teplé stravy a místo pro ulehnutí do vypraného povlečení.

Kdy naposledy jste spolu ještě usínali zaklínění do sebe a těšili se společně na další den?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Otevřít audio sekci