Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Život s upírem

Negativita bere energii nejen lidem, kteří tak smýšlejí, ale i jejich blízkému okolí.

Bydlíte s maminkou, která je neustále ublížená a nikoho nesnese? Máte doma manžela, který je ke všemu kritický a všechny vaše návrhy „neguje“? Má vaše partnerka neustále stejné odpovědi, že něco nejde nebo že to neumí? Máte‑li ve svém blízkém okolí kohokoli, kdo se cítí bezmocný, plný zloby, nesebevědomý a ublížený, jste vystaveni jeho vysávající negativní energii.

Pokud se intenzivně vídáte s negativními lidmi, musíte počítat s tím, že budou „stahovat“ vaši energii a ovlivňovat vaše myšlení. Jedna z teorií tvrdí, že naše osobnost je tvořena myšlením pěti nejbližších lidí, které máme okolo sebe.

Negativní lidé mají utkvělou představu o tom, že jsou bezmocní, a cítí se v roli oběti. Pokud se rozhodnete negativního člověka pochválit nebo mu dodávat naději do změny, pravděpodobně půjde do obrany. Svět negativního člověka je tvořen omezeným smýšlením plným strachů a obav. Pozitivní náhled do jeho mysli tedy nezapadá a nemá k němu důvěru.

Příkladem může být to, když řeknete nesebevědomému člověku, že je hezký. Pravděpodobně vás začne ihned přesvědčovat o tom, že má různé nedostatky, protože o sobě pochybuje. Přestože se chce cítit pěkný a chce to od druhých slyšet, nedokáže si připustit pochvalu či úspěch v oblasti, o které sám pochybuje. Nemá k vám důvěru, protože on sám si nevěří.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

To je důkaz, že náš vlastní svět tvoří jen omezený subjektivní názor a objektivita neexistuje. Každý považujeme za objektivní pouze to, co jsme schopni připustit do své mysli.

Vliv negativních lidí

Pokud trávíte s negativními lidmi mnoho času, musíte počítat s tím, že i vy za nějakou dobu začnete myslet negativně. Negativní lidé myslí zcela odlišně od pozitivních. Pokud se snažíte sehnat novou práci, která by vás více bavila, není dobré se obklopovat lidmi, kteří se cítí v práci jako oběti.

Opakovaně pak uslyšíte, jak je těžké sehnat novou práci, navíc aby vás ještě bavila a přinášela vám dostatek peněz. Budete od nich slyšet, jak nemají rádi svého šéfa, jak nevychází s kolegy, ale že jim nezbývá než v práci vydržet.

Pokud chcete zažívat fungující vztah, omezte kontakt s lidmi, kterým vztah nefunguje nebo kteří jsou dlouhodobě sami a propadají bezmocným pocitům, že je těžké si vztah najít.

Paradoxem je, že ve chvíli, kdy se sami obáváte nějaké změny (třeba právě změny v práci), budete přirozeně přitahovat zejména lidi, kteří se bojí a myslí v tomto tématu negativně. Neznamená to ale, že s nimi musíte setrvávat. Pokud nemůžete najít lidi, kteří jsou pozitivní v oblasti změny, vystačte si s knihami od pozitivně smýšlejících nebo úspěšných lidí. Je potřeba, abyste se začali učit myslet jako oni.

Tohle já nechci

Když se rozhodnete pro omezení kontaktu se svými blízkými, kteří smýšlí negativně, můžete se potýkat s nepříjemným pocitem, že se straníte těch, kteří potřebují pomoc a kteří se cítí bezradní. Zkuste ale přesvědčovat někoho, kdo si nedůvěřuje a myslí negativně, že se může změnit. Pokud se mu budete snažit naznačit, že má moc nad svým životem a také vůli ho změnit, pravděpodobně se bude rozčilovat, protože se bude bát vlastního pocitu selhání.

Lidé, kteří si nevěří, smýšlejí negativně a mají tendenci se obviňovat a kritizovat sebe i ostatní. Cítí se v životě oběťmi. Neberou se jako tvůrci vlastního života, ale pasivně vyčkávají, kam je život dovede.

Každý se musí pro změnu rozhodnout sám – pokud to neudělá, nemá smysl ho přesvědčovat a plýtvat tak vlastním životem a energií.

To však rozhodně neznamená, že negativní lidé nechtějí být šťastní. Pokud byste se zeptali nespokojených lidí, zda chtějí žít šťastně, pravděpodobně vám většina odpoví, že ano. Jejich přání je však pouze v jejich vědomé úrovni.

Vědomí však tvoří jen 10-20 % naší mysli. Problém je, když máme negativní bloky v našem nevědomí. To tvoří až 90 % naší mysli. Můžeme si tedy „myslet“, že chceme žít šťastně, ale to, čemu nevědomě „věříme“, je, že šťastně žít nemůžeme. A to se nám pak v životě také plní.

Otevřít se změně

Je správné podporovat své blízké. Podpora ale funguje v případě, že se jedná o dočasné poklesnutí nálady, kdy váš partner nebo rodinný člen potřebuje dobít baterie a podpořit. Pokud tedy váš partner není dlouhodobě schopen změny, pravděpodobně se ji ani nechystá udělat, přestože tvrdí, že si změnu přeje.

Lidé, kteří si dostatečně nevěří nebo prožili v životě neúspěchy, které je zranily, žijí v neustálém strachu a nejsou schopni (ochotni) se pohnout kupředu a začít životu znovu důvěřovat. Opírají se stále o stejné argumenty. Dávají příklady ostatních lidí, které znají, kterým se také nedaří, aby sami sebe přesvědčili, že mohou i nadále stát na místě a necítit se slabí.

Nedokážou si přiznat naplno, že se v životě nepohnuli ne proto, že to nejde, ale protože mají strach. Nechtějí za svou situaci nést zodpovědnost, a proto svádějí vinu na druhé. Prožívají pocity, že ostatní mohou za to, že se jim v životě nedaří. Prožívají pocity bezmoci a také závisti vůči lidem, kterým se daří.

Negativně myslící lidé si však neuvědomují, že vidí svět jen takový, jaký ho chtějí a potřebují vidět. Realita světa okolo nás je tvořena jen odrazem našeho vnitřního světa. Pokud jsme negativní a plní zloby, vnímáme okolo sebe jen těžkosti světa a zlé lidi. Ty úspěšné a šťastné považujeme za lidi, co měli štěstí ve svém osudu. Na štěstí však ve skutečnosti závisí jen málo věcí. Největšími tvůrci našeho vlastního života jsme my sami.

Využívejte celý web.

Předplatné

Každý z nás si může vytvořit spokojený život. Stačí jen převzít zodpovědnost za sebe a za to, jak smýšlíme, jak se k druhým i k sobě chováme, jak se cítíme.

Pokud nejste v životě spokojeni, zkuste se přestat soustředit na to, proč nejste spokojeni, ale začněte se sami sebe i ostatních ptát, jak udělat, abyste spokojení byli. Když začnete být skutečně otevření změně, není žádný důvod, aby nepřišla.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci