Letní seminář:  Tři dny pohybu a relaxace
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Život v potlačení

Musíme se dál stydět za své špatné vlastnosti? Nenastal čas vytáhnout je na světlo?

Ze seriálu: Psycho

Od malička jsme se učili potlačovat své „nevhodné“ projevy. Chlapi nebrečí! Tak se otupuje citlivost kluků. Když budeš takhle hubatá, nikdo si tě nevezme! Tak se deformuje rozvoj zdravého sebevědomí dívek.

Nejprve jsou to naši rodiče, učitelé, vychovatelé, kdo nás kontroluje, zdali správně skrýváme svoji přirozenost. Později, když začneme dospívat, se sami stáváme bachaři svých myšlenek a svého chování.

Vzpomeneme si ještě, jací jsme byli jako malé děti? Věřili jsme, že můžeme všechno a hned. A naráželi jsme na mantinely definované okolním světem. Dnes věříme ve své limity, ve své špatné vlastnosti. Kvůli tomuto přesvědčení nedokážeme na mnoho dobrých věcí, které život přináší, ani pomyslet.

Milionová ambra

Ken Vilman z Morecambe se procházel se svým psem po pláži. Nezaměstnaný Ken měl plnou hlavu starostí, když si všimnul, že si jeho pes hraje s divně páchnoucím kamenem. Po návratu domů sednul k počítači a hledal informace. Dozvěděl se, že se jedná o ambru, která se využívá jako drahocenná příměs při výrobě parfémů. Vrátil se pro ambru na pláž a teď čeká na znalecký odhad její hodnoty. Obchodníci mu zatím nabízejí v přepočtu přes milion korun.

Pracujme s negativními vlastnostmi

Co když jsou naše špatné vlastnosti tím páchnoucím kamenem a to, co by se z nich mohlo stát, kdybychom je správným způsobem uchopili, je taková milionová ambra? Na negativní vlastnosti lze nahlížet jako na vyhrocené pozitivní vlastnosti. Tímto pohledem se může stát

  • z lenocha pohodový člověk, který dokáže zachovat klid ve stresových situacích
  • z agresivního bitkaře rázný lídr
  • z puntičkáře důsledný pracovník
  • ze závistivce zdravě soutěživý podnikatel
  • ze žárlivce ten, komu záleží na druhých
  • ze sobce ten, kdo při obdarovávání nezapomene na sebe
  • z přejídajícího se tlusťocha požitkář
  • z pyšné princezny sebevědomá žena.

Dovolme si proto pracovat se svými negativními vlastnostmi. Objevíme díky tomu své dosud netušené kvality, které nám zpříjemní jak osobní, tak i profesní život.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pohoda bez svědků

Příliš mnoho slov a neustálé sdílení nás ve skutečnosti od zážitků vzdalují.

10 min

Na hranici komfortu

Najděte správný bod, odkud začít pracovat na rozvíjení vaší bezpečné bubliny.

10 min

Nenechte se unést

V návalu emocí řekneme nebo uděláme něco, čeho vzápětí litujeme. Jak emoční únosy zvládat?

19 min

Rozchod s psychopatkou

K rozchodu dochází po sérii konfliktů. Jednoho dne se smíření nedostaví.

6 min

Vnitřní kritik

Odkud se vzal ten hlas, který vám neustále říká, že všechno děláte špatně?

10 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí