Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Život v potlačení

Musíme se dál stydět za své špatné vlastnosti? Nenastal čas vytáhnout je na světlo?

Ze seriálu: Psycho

Od malička jsme se učili potlačovat své „nevhodné“ projevy. Chlapi nebrečí! Tak se otupuje citlivost kluků. Když budeš takhle hubatá, nikdo si tě nevezme! Tak se deformuje rozvoj zdravého sebevědomí dívek.

Nejprve jsou to naši rodiče, učitelé, vychovatelé, kdo nás kontroluje, zdali správně skrýváme svoji přirozenost. Později, když začneme dospívat, se sami stáváme bachaři svých myšlenek a svého chování.

Vzpomeneme si ještě, jací jsme byli jako malé děti? Věřili jsme, že můžeme všechno a hned. A naráželi jsme na mantinely definované okolním světem. Dnes věříme ve své limity, ve své špatné vlastnosti. Kvůli tomuto přesvědčení nedokážeme na mnoho dobrých věcí, které život přináší, ani pomyslet.

Milionová ambra

Ken Vilman z Morecambe se procházel se svým psem po pláži. Nezaměstnaný Ken měl plnou hlavu starostí, když si všimnul, že si jeho pes hraje s divně páchnoucím kamenem. Po návratu domů sednul k počítači a hledal informace. Dozvěděl se, že se jedná o ambru, která se využívá jako drahocenná příměs při výrobě parfémů. Vrátil se pro ambru na pláž a teď čeká na znalecký odhad její hodnoty. Obchodníci mu zatím nabízejí v přepočtu přes milion korun.

Pracujme s negativními vlastnostmi

Co když jsou naše špatné vlastnosti tím páchnoucím kamenem a to, co by se z nich mohlo stát, kdybychom je správným způsobem uchopili, je taková milionová ambra? Na negativní vlastnosti lze nahlížet jako na vyhrocené pozitivní vlastnosti. Tímto pohledem se může stát

  • z lenocha pohodový člověk, který dokáže zachovat klid ve stresových situacích
  • z agresivního bitkaře rázný lídr
  • z puntičkáře důsledný pracovník
  • ze závistivce zdravě soutěživý podnikatel
  • ze žárlivce ten, komu záleží na druhých
  • ze sobce ten, kdo při obdarovávání nezapomene na sebe
  • z přejídajícího se tlusťocha požitkář
  • z pyšné princezny sebevědomá žena.

Dovolme si proto pracovat se svými negativními vlastnostmi. Objevíme díky tomu své dosud netušené kvality, které nám zpříjemní jak osobní, tak i profesní život.

Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí