Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Zmapujte si své zvyky

Pozorujte své zvyky. Ty prospěšné rozvíjejte, škodlivých se nemilosrdně zbavte.

Ze seriálu: Psycho

Uvědomujete si své zvyky? Prospívají vám, nebo vám brání ve štěstí?

Argentinští gauchos, obdoba severoamerických kovbojů, po staletí pracovali jako vedoucí pastevců nebo cvičitelé koní. Svá povolání dědili z otce na syna napříč generacemi. Nyní se tyto profese vytrácejí, neboť z míst, kde se pásl dobytek, se stala pole pro pěstování sóji.

I když gauchos už nemůžou vykonávat práci svých předků, stále nosí tradiční oděv bombacha, široké kalhoty s kapsami, šité z bílé bavlny nebo tmavě červeného plátna.

Zvyky tvoří identitu

Naše identita je tvořená zvyky, jež přejímáme z rodiny, ve které jsme vyrostli, od obyvatel místa našeho pobytu, nebo národa, do nějž se začleňujeme. Narodili jsme se jako tvarovatelný materiál. Každým setkáním či událostí získáváme nejrůznější zvyky, které nějakým způsobem ovlivňují naše chování, cítění, prožívání. Tento vliv si můžeme, ale nemusíme uvědomovat.

Pro gauchos je nošení kalhot bombacha znakem jejich identity. Posiluje jejich sounáležitost se všemi kovboji, kteří byli, jsou a budou. Vědomí této identity jim pomáhá překonávat nástrahy života.

Takovým českým zvykem je například popíjení piva. Žádné setkání přátel nebo rodiny se bez něj nemůže obejít. Cinknutí sklenic je pro nás informací: Jsme doma nebo jsme mezi svými. Pokud je počet vypitých půllitrů přiměřený, je tento zvyk v pořádku. Udržuje naši národní identitu. V případě přílišného množství zkonzumovaného piva se pak ze zvyku stává zlozvyk a může být příčinou rozpadu manželství, rodiny a ztráty sama sebe.

Je vhodné pozorovat své zvyky a nechávat si pouze ty, které jsou pro nás prospěšné. Těch škodlivých se musíme nemilosrdně zbavit.

Podařilo se vám někdy zbavit se zlozvyku? Jak?

Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí