Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Archív

Cyril Höschl: Vše o depresi

Když život začne bolet, je potřeba mu nejdřív porozumět. Zveme vás na setkání, které může vám nebo vašim blízkým přinést potřebnou změnu a úlevu.

Většina z nás čas od času pociťuje stav, který laicky nazýváme deprese, depka. Jakkoli to zní zvláštně, poruchy nálad mají v lidském životě a v lidské společnosti svůj nezastupitelný význam. Chcete-li mu porozumět, přijměte naše pozvání na půldenní setkání s předním českým psychiatrem Cyrilem Höschlem.

Témata jednotlivých přednáškových bloků:

1. Neurobiologie deprese 

V první části vysvětlí profesor Höschl základní pojmy. Dozvíme se, co jsou rizikové a spouštěcí faktory, aktivace stresové osy, neurochemie a chronobiologie mozku, depresogenní kognitivní schémata. Seznámíme se s významem naučené bezmocnosti, neuroticismu, hormonálních regulací a evolučních (sociobiologických) mechanismů při rozvoji deprese.

2. Sociobiologie deprese

K čemu je deprese potřebná? Jednak slouží jako ochrana jednotlivce: nebojuje-li depresivní jedinec o svou příčku, není zpravidla zabit. Výhodná je ale i pro společenství: když se nevybíjí v zápasech o zdroje a o každou příčku, nedochází k tolika krvavým střetům. Část jedinců totiž své pozice opuští dobrovolně. Tak by se dala shrnout jedna z přijímaných vědeckých hypotéz.

Další sociobiologická hypotéza poukazuje na depresi jako na nedostatek iniciativy ve společenské komunikaci. Iniciativa udržuje jedince v adekvátní úrovni sociální sítě. Jestliže je nedostatečná (při depresi), pak je postižený ze sociální sítě vytěsněn. Je-li nadměrná, vyvolává to v okolí dotyčného silné konflikty, jež mají ve svých důsledcích vliv stejně negativní jako nedostatek iniciativy.

3. Diskuse s vámi

Na závěr bude Cyril Höschl odpovídat na vaše dotazy.

Cyril Höschl: Vše o depresi

  • Termín: sobota 15. října 2016, 10.00–14.00
  • Kapacita: 140 účastníků
  • Místo konání: Kino Atlas, Sokolovská 371/1, Praha 8 – Florenc (v budově České spořitelny, 50 metrů od stanice metra Florenc).
  • Cena: 420,– Kč (včetně DPH). Možné platit i v EUR (zvolíte během platby).

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Kapacita akce již byla naplněna. Pokud máte o akci zájem, zanechte nám svůj email a my vás budeme informovat o dalších termínech.