Slavoj Titl: Nevědomé fantazie ve vztahu

Psychoanalytický pohled na vztah: jak partnerský vztah vzniká a proč se rozpadá? Jak naše vztahy a životy ovlivňuje naše nevědomí? Psychologie.cz a kino Přítomnost vás zvou na další pokračování z cyklu sebepoznávacích a psychologických přednášek. Hostem večera je psychoanalytik a psychoterapeut Slavoj Titl.

Nevědomí určuje, do koho se zamilujeme, s kým vytvoříme vztah. A také proč a o co se hádáme, proč se nenávidíme a proč v rozhodujících okamžicích nedokážeme přijmout rozumná doporučení. Porozumění nevědomým fantaziím může naše vztahy nejen zlepšit, ale udělat je bohatšími a trvalejšími.

Láska a vztahy obecně jsou utkány z přediva fantazií. Nerodíme se dospělí se smyslem pro realitu, ale jako malé bezbranné děti, které si postupně vytvářejí představy o světě. Jestli je to bezpečné místo, co cítím, co je příjemné a čemu je lépe se vyhnout. A protože dítě má jen omezené možnosti pochopit svět a vztahy, využívá k uchopení světa symboly, obrazy, příběhy. S fantaziemi jsou pak spojené i počátky „dospělého“ porozumění sobě, světu a lidem kolem nás.

Naše nevědomí se projevuje v různých rovinách. Jde například o dědičně předávané vzory, o fantazie vznikající předtím, než si osvojíme jazyk, myšlenky a přání vytěsněné do nevědomí, ale i vědomé fantazie. Pro partnerské vztahy jsou zvláště důležité fantazie, které vznikají v prostoru mezi partnery, aniž by si tento proces uvědomovali.

Jsou to nevědomé fantazie páru o tom, jak má vypadat ideální partner, partnerský vztah, co je a co není láska, ale také o tom, jak má vypadat náš sex, co nás může a co nesmí vzrušovat. Dokud jsou tyto fantazie nevědomé, partneři je spolu nemohou sdílet, zpracovat a využívat pro zlepšení vztahu.

Slavoj Titl – Psychoanalytický pohled na vztah

Termín: 10. června 2024, 19.00–21.00
Omezená kapacita: 100 účastníků
Místo konání: Přítomnost, Siwiecova 1839/1, 130 00 Praha 3‑Žižkov
Cena: 250 Kč v předprodeji, 300 Kč na místě. Vstupenky koupíte ZDE.

Slavoj Titl

Klinický psycholog a psychoanalytik

Slavoj Titl

Klinický psycholog a psychoanalytik

www.ippart.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.