Jak se mění vztah

Naše vztahy neutváří jen to, co děláme. Zásadní je, jak o nich uvažujeme.

11:05
Olga Kunertová

Olga Kunertová
Psychoterapeutka

5. 10. 2021

Žijeme ve vztazích, potřebujeme druhé lidi. Naši blízcí jsou zrcadlem naší sebehodnoty, dávají smysl našemu snažení, význam našim životním rolím. Těchto skutečností využívá terapeutická práce se vztahy založená na narativní perspektivě. Tím, že vyprávíme naše zkušenosti druhým, totiž tvoříme z nediferencovaných prožitků události: dáváme jim dějovou linii, některé zdůrazňujeme, jiné potlačujeme, čímž jim dáváme význam a ukazujeme v určitém světle i sami sebe.

Možnost sdílení z nás činí lidské bytosti, a tak by se dalo říct, že teprve vztahy s druhými dávají našemu životu lidský rozměr. Pro kvalitu našeho života je klíčové, jakým způsobem se vztahujeme k druhým lidem.

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Stesk po tom, co nikdy nebude

Bolí mě vidět šťastné rodiny. Tátu, jakého jsem nikdy neměla.

10 min

Kruh v písku

Umělecký obraz v člověku s odstupem může otevřít další nečekané dveře.

9 min

Smích a nevědomí

Humor je nejzralejší psychickou obranou. Dokáže nás osvobodit od tíhy života.

13 min

Konflikty s klidem

Asertivita je protipólem agrese a submisivity. Jak na zralou komunikaci?

19 min

Paralelní světy

Mezi rodiči a dětmi dnes není jen generační propast. Máme tu zmatení jazyků.

18 min

5. 10. 2021

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.