Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Největší omyly rodičů

Jaké omyly dnešních rodičů dětem nejvíc ničí život? Odpovídá dětský psychoterapeut Peter Pöthe.

Ze seriálu: Jizvy po dětství

Jakou informaci nebo jakou oblast výchovy byste si přál, aby dnešní rodiče lépe chápali? Jaká změna by nejvíc prospěla dětem? Těmito otázkami jsme zahájili rozhovor s dětským psychoterapeutem Peterem Pöthem. Jeho odpovědi jsou z těch, které opravdu mohou mnohé změnit.

O počítačových hrách

Minecraft je úžasná, užitečná hra. Počítačové hry obecně jsou pro zdravý vývoj dítěte dobré. Špatný je jen pocit provinění, který děti při jejich hraní prožívají, protože jejich rodiče nepochopili, o co v nich jde.

O stresu kvůli učení

Když přijdete do třídy, hned poznáte děti, které mají a budou mít v životě problém. Nejsou to ty děti, co mají trojky, je jim to jedno a jsou v pohodě. Jsou to ty, které se nesmějí. Na nižším stupni by se škola i rodiče měli snažit jen o to, aby děti byly spokojené.

O kompetenci odborníků

Učitelé, vychovatelé i školní psychologové mnohdy vůbec nechápou příčiny chování dětí. Svými omyly a chybnými závěry děti poškozují. Nejvíc na to doplácejí děti nadané a kreativní.

O chybějící autoritě otců

Matky často devalvují pozici otce: je doma tím, který přichází pozdě, nepomáhá, nechává po sobě nepořádek. Tátové by měli brát děti i do práce a ukázat jim prostředí a vztahy, ve kterých si jich lidé váží pro jejich schopnosti. Děti by měly poznat otce i jinak, než jak ho vnímá a prezentuje matka.

Délka videa: 35 minut

Přednáška Petera Pötheho z Festivalu Psychologie.cz: Jak nás ovlivňují vzpomínky z dětství

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Vědomí konce

Zapomínáme-li na smrt, bereme život jako samozřejmost.

23 min

8. Neřešte neřešitelné

Naše mysl je „napadána“ myšlenkami. Jak je třídit? A co s těmi přebytečnými?

14 min

Ovládejte se méně

Na dítě často nepřiměřeně „vylítne“ právě rodič, který se úporně snaží řešit vše v klidu.

16 min

Procitnout z deprese

Deprese může být příležitostí k životní změně. Předchází jí sestup do nevědomí.

31 min

7. Mentální zlozvyky

Některé způsoby uvažování nám zkrátka škodí. Proč se jich vlastně nechceme vzdát?

24 min

Otevřít audio sekci
Jizvy po dětství
Seriál

Nezhojená zranění, pocity strachu, viny či zlosti ze skrytu ovlivňují celý náš život.

Více autorů

  • Rodina a děti