Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Největší omyly rodičů

Jaké omyly dnešních rodičů dětem nejvíc ničí život? Odpovídá dětský psychoterapeut Peter Pöthe.

Peter Pöthe

Peter Pöthe

13. 11. 2015

Ze seriálu: Jizvy po dětství

Jakou informaci nebo jakou oblast výchovy byste si přál, aby dnešní rodiče lépe chápali? Jaká změna by nejvíc prospěla dětem? Těmito otázkami jsme zahájili rozhovor s dětským psychoterapeutem Peterem Pöthem. Jeho odpovědi jsou z těch, které opravdu mohou mnohé změnit.

O počítačových hrách

Minecraft je úžasná, užitečná hra. Počítačové hry obecně jsou pro zdravý vývoj dítěte dobré. Špatný je jen pocit provinění, který děti při jejich hraní prožívají, protože jejich rodiče nepochopili, o co v nich jde.

O stresu kvůli učení

Když přijdete do třídy, hned poznáte děti, které mají a budou mít v životě problém. Nejsou to ty děti, co mají trojky, je jim to jedno a jsou v pohodě. Jsou to ty, které se nesmějí. Na nižším stupni by se škola i rodiče měli snažit jen o to, aby děti byly spokojené.

O kompetenci odborníků

Učitelé, vychovatelé i školní psychologové mnohdy vůbec nechápou příčiny chování dětí. Svými omyly a chybnými závěry děti poškozují. Nejvíc na to doplácejí děti nadané a kreativní.

O chybějící autoritě otců

Matky často devalvují pozici otce: je doma tím, který přichází pozdě, nepomáhá, nechává po sobě nepořádek. Tátové by měli brát děti i do práce a ukázat jim prostředí a vztahy, ve kterých si jich lidé váží pro jejich schopnosti. Děti by měly poznat otce i jinak, než jak ho vnímá a prezentuje matka.

Délka videa: 35 minut

Přednáška Petera Pötheho z Festivalu Psychologie.cz: Jak nás ovlivňují vzpomínky z dětství

Jizvy po dětství
Seriál

Nezhojená zranění, pocity strachu, viny či zlosti ze skrytu ovlivňují celý náš život.

Více autorů

  • Rodina a děti