Seminář Pavla Špatenky: Otevřít se vztahům
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Bolesti při milování: Nevycházejí z nějaké fyzické příčiny?

18. 12. 2012

Dobrý den,

již delší dobu mě trápí problém, pro mě velmi choulostivý, který jsem si nechtěla připustit, přiznat jej nebo i vyslovit nahlas. Jedná se o můj sexuální život.

Když se s partnerem milujeme, vše je nádherné až do chvíle, kdy má dojít k samotnému sexuálnímu styku. Mám problém, aby do mě partner pronikl. Přesto, že jsem vzrušená a třeba ještě před krátkým okamžikem jsem byla i dostatečně „vlhká“, v ten okamžik se celá stáhnu.

Samotný styk, dojde-li k němu poté vůbec, je pro mě poměrně bolestivý a přestože předchozí milování s partnerem jsem si užívala, od tohoto okamžiku už pro mě existuje jen bolest. Velmi mě to trápí, podobný problém jsem měla i s předchozím partnerem.

Děkuji vám za jakoukoli radu.

radůza

Názor odborníka


Milá Radůzo,

jsem ráda, že jste se osmělila i sama před sebou a svůj problém oslovila. Nebudu moc hypotetizovat a rovnou se vás zeptám na základní věc. Byla jste už u svého gynekologa na vyšetření? Nejprve je totiž potřeba, aby jste zjistila, jestli bolest při styku nevychází z nějaké fyzické příčiny. Otevřeně to svému gynekologovi povězte a zeptejte se, co on na to.

Pokud gynekolog nezjistí žádnou fyzickou příčinu, bylo by fajn, kdybyste zašla nejlépe za psychoterapeutem, který se specializuje na sexualitu a intimitu. S bolestivým milováním už teď máte bohatou zkušenost a tak to dá trochu práci se z toho začarovaného kruhu vymotat. Už se totiž dopředu bolesti obáváte, jste na bolest v intimní situaci citlivá a celý kontext vašeho intimního spojení s partnerem je tím ovlivněn.

Z vašeho dotazu vyplývá, že kromě přímého pohlavního styku si milování užíváte. To je super. Kdybyste přišla ke mně do praxe, zajímala bych se o to, kde přesně bolest cítíte, jaká ta bolest je, jaká je její intenzita, v jaké chvíli přesně přichází, jak dlouho trvá, jak s ní nakládáte a samozřejmě i to, jak to pak vypadá s vaším partnerem.

Pracovala bych jak s vámi samotnou, tak i s vámi spolu s partnerem. Nevěšte hlavu a začněte na tom aktivně pracovat.

Držím pěsti, ať vás cestou provází fajn partner a dobří profesionálové.

Zdravím,

Leona Dyrehauge 

Psychologie.cz zve na celodenní workshop psycholožky Leony Dyrehauge: Sexualita, intimita a osobnostní vývoj. Sobota 26. ledna 2013. Registrace na Mindlab.cz…

Leona Dyrehauge

Klinická psycholožka a psychoterapeutka

www.naterapii.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.