Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Často koukám „do blba“. Co to způsobuje?

Často se mi stává, že lidově řečeno čumím do blba. Přitom mám v hlavě jakýsi blažený stav úpln…

Radkin Honzák

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

27. 8. 2010

27. 8. 2010

Často se mi stává, že lidově řečeno čumím do blba. Přitom mám v hlavě jakýsi blažený stav úplného vymetena. Občas se mi z takového stavu těžko nutí dát se zase do práce. Takhle promrhám i několik hodin denně. Co to podle vás způsobuje? A proč se to děje?

Pepa

Názor odborníka


Vážený Pepo,

pan profesor Heveroch ve své knížce O poruchách jáství před sto lety charakterizoval jednoho svého pacienta slovy: „Neposedla ho příchylnost k práci“, což je nejkrásnější definice lenosti, jakou jsem kdy potkal. A to znám i Stevensonovu Obranu zahálky (An Apology for Idlers, by Robert Louis Stevenson), nemluvě o Chvále zahálky Bertranda Russela a téhož titulu Karla Čapka!

Z vašeho dotazu nevyplývá, zda se svým lidově řečeno „čuměním do sebe“ chlubíte, či zda chcete nějakou radu, jak s ním přestat. Blažena může mít vymeteno také po drogách (o těch se ale nezmiňujete), takže stav je s největší pravděpodobností způsoben nedostatkem jakýchkoliv smysluplných aktivit. Kdyby vás to přestalo bavit, můžete se vydat do Heřmanic, tam vás to zaručeně přejde.

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.