Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Často koukám „do blba“. Co to způsobuje?

Často se mi stává, že lidově řečeno čumím do blba. Přitom mám v hlavě jakýsi blažený stav úpln…

Radkin Honzák 27. 8. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Často se mi stává, že lidově řečeno čumím do blba. Přitom mám v hlavě jakýsi blažený stav úplného vymetena. Občas se mi z takového stavu těžko nutí dát se zase do práce. Takhle promrhám i několik hodin denně. Co to podle vás způsobuje? A proč se to děje?

Pepa

Názor odborníka


Vážený Pepo,

pan profesor Heveroch ve své knížce O poruchách jáství před sto lety charakterizoval jednoho svého pacienta slovy: „Neposedla ho příchylnost k práci“, což je nejkrásnější definice lenosti, jakou jsem kdy potkal. A to znám i Stevensonovu Obranu zahálky (An Apology for Idlers, by Robert Louis Stevenson), nemluvě o Chvále zahálky Bertranda Russela a téhož titulu Karla Čapka!

Z vašeho dotazu nevyplývá, zda se svým lidově řečeno „čuměním do sebe“ chlubíte, či zda chcete nějakou radu, jak s ním přestat. Blažena může mít vymeteno také po drogách (o těch se ale nezmiňujete), takže stav je s největší pravděpodobností způsoben nedostatkem jakýchkoliv smysluplných aktivit. Kdyby vás to přestalo bavit, můžete se vydat do Heřmanic, tam vás to zaručeně přejde.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.