Nový audiobook: Posílení vůle
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Často koukám „do blba“. Co to způsobuje?

Často se mi stává, že lidově řečeno čumím do blba. Přitom mám v hlavě jakýsi blažený stav úpln…

Radkin Honzák

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

27. 8. 2010

27. 8. 2010

Často se mi stává, že lidově řečeno čumím do blba. Přitom mám v hlavě jakýsi blažený stav úplného vymetena. Občas se mi z takového stavu těžko nutí dát se zase do práce. Takhle promrhám i několik hodin denně. Co to podle vás způsobuje? A proč se to děje?

Pepa

Názor odborníka


Vážený Pepo,

pan profesor Heveroch ve své knížce O poruchách jáství před sto lety charakterizoval jednoho svého pacienta slovy: „Neposedla ho příchylnost k práci“, což je nejkrásnější definice lenosti, jakou jsem kdy potkal. A to znám i Stevensonovu Obranu zahálky (An Apology for Idlers, by Robert Louis Stevenson), nemluvě o Chvále zahálky Bertranda Russela a téhož titulu Karla Čapka!

Z vašeho dotazu nevyplývá, zda se svým lidově řečeno „čuměním do sebe“ chlubíte, či zda chcete nějakou radu, jak s ním přestat. Blažena může mít vymeteno také po drogách (o těch se ale nezmiňujete), takže stav je s největší pravděpodobností způsoben nedostatkem jakýchkoliv smysluplných aktivit. Kdyby vás to přestalo bavit, můžete se vydat do Heřmanic, tam vás to zaručeně přejde.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu – rovnou nás podpořit a připojit se, nebo jen zdarma dostávat naše newslettery.

Přístup ke všemu:

Koupit předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.