Pavel Rataj: Jak zachránit vztah
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna

Chci žít, ale nejde to

Už od rána je mi každý den mizerně. Jsem jako bez duše.

Radkin Honzák 6. 2. 2019

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Chci žít, ale nejde to. Poslední dobou se tenhle odporný pocit zvětšuje. Cítím se prázdný. Častokrát ani nechci vstát z postele. Je mi strašně mizerně. Nemůžu spát a mám ošklivé noční můry. Bojím se vyjít z domu. Tvářím se v pohodě, ale nejsem, cítím se uvnitř příšerně. Chce se mi strašně plakat, ale nejde to. Nejde, ale pak to nekontrolovatelně praskne a nemůžu přestat brečet. Jsem jako bez duše, občas to chci i všechno skončit, ale na to chci být až moc naživu. Nedokázal bych to, protože bych tím ublížil druhým a každý život má cenu… ale nevím, jestli takhle dokážu žít. Chci žít naplno, ale jako by mě něco drželo, a to něco působí bolest hlavy, břicha a ty příšerné pocity úzkosti.

Jaromír, 18 let

Názor odborníka

Milý Jaromíre,

děkuju za důvěru a děkuju za upřímnost. A protože i já chci být poctivý a upřímný, hlásím Vám hned první větou: tohle není „stav mysli“, to je nemoc a chce to doktora. Hned. Kdybyste mi stejně plasticky a stejně přesvědčivě popsal zánět apendixu, pošlu Vás za chirurgem, kdyby to byly příznaky cukrovky, tak diabetologem a Vy potřebujete psychiatra. To není ostuda, to není životní selhání, to není slabost!

Když se podíváte do jakékoliv učebnice, v kapitole o depresi se najdete beze zbytku. Začíná to děsným stavem už ráno; to je demoralizující, utahaní býváme až k večeru a tady s tím startujem. K depresi je přilepena úzkost jak siamské dvojče a neopouští nás ani ve spánku. Nejde to překonat, i kdybychom se snažili sebevíc. Týrají nás nejrůznější bolesti a bojíme se zítřka.

Neváhejte, seberte se a vyhledejte pomoc. K psychiatrovi je přístup bez doporučení, pokud není žádný po ruce, telefonujte na krizové centrum v nejbližším větším městě a dejte si poradit, kam zamířit. Zatím na to jdete dobře, pokračujte racionálně dál. Není to snadná cesta, je však schůdná a vede k cíli.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.