Seminář Pavla Špatenky: Otevřít se vztahům
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Jsem paranoidní: Příčin může být několik.

2. 1. 2014

Dobrý den,

mám problém, mám stále pocit, že když ucítím jakýkoliv neznámý zápach, že se jedná o nějaké drogy, které by mi mohly uškodit jen tím, že cítím tento zápach.

Mám pocit, že jsou mi do jídla dávány drogy, i když z logického hlediska vím, že to není možné (kdo a proč by to dělal). Těchto pocitů se nemohu zbavit. Odmítám jíst jídla, u kterých jsem neviděl přípravu nebo si nejsem jistý, a to i v případě, že mi jídlo je doneseno rodiči.

Prosím o radu, jak se těchto paranoidních pocitů zbavit.

Děkuji.

Pan Tajný

Názor odborníka


Milý příteli,

to, co popisujete, je jistě velmi nepříjemné a mám obavu, že se toho sám – ani s tou nejdokonalejší radou – nezbavíte.

Mám proto pro vás jediné doporučení: Zajděte se poradit osobně s nějakým dorostovým psychiatrem. Může to být to, čemu se volně říká krize dospívání, může to ale být i vážnější problém, na který pomoc budete potřebovat.

Z vašeho krátkého popisu mi není jasné, jestli také sám máte nějakou zkušenost s drogami, protože pak by to mohly být také „stíhy“, které by bylo lepší řešit na AT ambulanci.

Za psychiatrem můžete zajít přímo a bez doporučení, takže jestli se nechcete třeba rodičům svěřit, můžete to řešit „po vlastní linii“.

Asi to moc neodkládejte, protože všechny takovéto pocity jsou vyčerpávající, člověka to zmáhá a snáz udělá nějakou pitomost.

Držím vám palce!

Radkin Honzák

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.