Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Mám strach z odmítnutí: Zkuste neúspěch obrátit v prospěch.

Dobrý den, na můj problém jsem zde nenašel žádný příbuzný článek. Ve zkratce – mám ext…

Dominika Večerková, Psycholožka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

24. 10. 2013

24. 10. 2013

Dobrý den,

na můj problém jsem zde nenašel žádný příbuzný článek.

Ve zkratce – mám extrémní strach z odmítnutí z hlediska vztahů, takže jsem schopen oslovení jen na akcích pod vlivem alkoholu, nebo na internetu. Když už dojde k setkání, vše proběhne v pořádku, dle mého názoru mnohdy příjemné rande, ale časem už žádné neproběhne.

Upadám z odmítnutí do těžkých depresí a pocitů méněcennosti, tento stav je dlouhodobě trvalý a neustále se opakující. Sotva se zotavím, přichází další rána.

Rozumím tomu, že odmítnutí je přirozené, i já jsem kolikrát odmítl. My „lovci“ to zkoušíme, kde se dá… A ženy odmítají jak na běžícím pásu, dokud je neosloví jejich idol, resp. „vyhovující“. Ale ten pocit, že ani na miliontý pokus jsem stále ten nevyhovující, vám na sebevědomí nepřidá, a to nijak zjevem nepřipomínám Quasimoda a chovám se i normálně, nijak vlezle…

U mě to už přechází únosnou mez. Každé další odmítnutí mě sráží do propasti, ze které se hůř a hůř leze a nemohu tak dosáhnout normálního partnerského vztahu.

Vojta

Názor odborníka


Milý Vojto,

píšete, že po předchozích zkušenostech oslovujete ženy jen na internetu nebo na akcích pod vlivem alkoholu a že pokud dojde k následnému setkání, je to rande první a poslední. Nemohlo by to být tím, že jste pod vlivem alkoholu a ve virtuálním světě jiný než ve skutečnosti a že setkání ve „střízlivém“ stavu neplní očekávání, která byla stavěna na základech alkoholového či internetového opojení?

Vy z toho míváte pocity méněcennosti a dotyčná si možná jen říká, že se setkala s někým jiným, než s kým se seznámila. Domnívám se, že byste se měl přece jen „hecnout“ a zkusit se seznamovat „naživo“ a bez přítomnosti alkoholu v krvi.

A teď ruku na srdce. Opravdu jste to zkoušel již milionkrát? Zřejmě je to velká nadsázka a i kdyby se to stalo stokrát, není důvod upadat do takové skepse. Chápu, že odmítnutí bolí, ale představte si klasického proutníka, který vyrazí do baru a se vší drzostí osloví dvacítku přítomných žen, valná většina z nich se jen pousměje a odmítne. To bychom měli zhruba osmnáct odmítnutí za jeden večer. Onen muž si z toho hlavu určitě nedělá, spíše si říká, jejich škoda.

Nechci vás v žádném případě navádět k podobnému typu chování, ale zkuste si občas říci: „Tvá škoda, že mě nechceš, já bych ti snesl modré z nebe, bohužel si ho nechám pro jinou, pro tu, která to ocení.“ Zkuste svůj „neúspěch“ obrátit ve svůj prospěch. Třeba vámi oslovené ženy opravdu nestály za to a ta pravá na vás teprve čeká. Možná ale ne na internetu ani v baru. Zkuste změnit prostředí lovu. Pohlédněte se ve škole, v práci, ve vlaku, v autobuse, v parku nebo u známých na večeři. Mějte oči otevřené a zkuste nemyslet na předchozí nezdary. Buďte naopak díky nim zkušenější a silnější.

Podle toho, co píšete, jste pohledný a normální muž, který by měl znovu nabýt ztracené sebevědomí. Ženy totiž umějí vycítit sílu mužského ega, která jim imponuje, i když musí být prezentována v přijatelné a únosné míře.

Vojto, doufám, že jsem vám alespoň trochu dodala kuráže, a že se tomu opět postavíte čelem. Pokud by vás ale pocity méněcennosti a deprese sužovaly nadále, vyhledejte odborníka. Osobní konzultace jsou v těchto případech velice prospěšné.

Hlavu vzhůru a hodně štěstí,

Dominika Večerková

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.