Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Manželka nepřestává mluvit o práci: Víte, jakou potřebu tím vyjadřuje?

Dobrý den. Manželka se ani skoro ve čtyřiceti letech nedokáže při odchodu z práce přepnout…

Mirka Čejková

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

10. 2. 2011

10. 2. 2011

Dobrý den.

Manželka se ani skoro ve čtyřiceti letech nedokáže při odchodu z práce přepnout do režimu normální ženy, manželky, matky. Doma pořád rozebírá pracovní problémy a celé rodině tím nesnesitelně leze na nervy.

Vystřídala již více zaměstnání a je to stejné. Na zaměstnavateli nezáleží.

Když ji upozorníme, ať toho nechá, je pak doma jen fyzicky – a myšlenkami stále v práci, tupě zírá do nepřítomna. Pořád jí to v hlavě šrotí, pořád něco řeší.

Poradíte, jak ji naučit, aby vypnula? Chce si koupit nějakou knihu o psychologii, kde se o tom píše. Dáte mi tip na název?

Chce to řešit, ale sama to nezvládá.

Díky moc

Ráček

Názor odborníka


Abych odpověděla vyčerpávajícím způsobem, potřebovala bych vám položit další otázky: třeba co pro vás znamená „režim normální ženy, manželky a matky“.

Možná to cítíte jako vytváření zázemí, byt provoněný napečenými koláči, vyžehlené prádlo srovnané do komínků, pomoc dětem se školou… Otázka je, jestli to vaše žena nedělá vůbec a místo toho „tupě zírá do nepřítomna“, anebo to dělá a k tomu si chce ještě povídat.

To, že někdo doma mluví o práci, je normální. Rodina nejsou jen povinnosti, které mlčky plníme, ale sdílení našich přání, radostí, obav i problémů. A práce, ve které trávíme podstatnou část našeho života, nám otevírá velký prostor pro komunikaci. Horší je, když komunikace úplně chybí: to jakýkoliv vztah dříve nebo později onemocní.

Není mluvení jako mluvení
 

Píšete, že práce je ústředním tématem bez ohledu na zaměstnavatele a že se pořád rozebírají pracovní problémy. Je to rozebírání spíše stěžování si na to, že je to v práci těžké? Nebo žádost o vaši radu? Argument, proč doma nestíhám? Nebo jen vyšší potřeba komunikace, než máte třeba vy?

Nejdůležitější je pochopit, co ta potřeba mluvit o práci, pro vaši ženu znamená. Může to souviset se sebedůvěrou a vlastní hodnotou, mluvením o práci možná ukazuje, že je někde důležitá. Nebo má v práci problémy a doma hledá jistotu, podporu, porozumění, chce vás mít na své straně.

Jak jsem už však napsala, může to být i obyčejná potřeba popovídat si.  Pro ženy je komunikace důležitější než pro muže a probíhá jinak. Já třeba přijdu domů a začnu prostě „vyprávět“, protože se chci s manželem podělit o to, co se za den přihodilo. A on je ve „startovních blocích“ a hledá v mém vyprávění moment, jak „něco vyřešit“. A kolikrát jsme zaskočeni oba: já tím, proč něco řeší, když mu jen povídám a on tím, proč to povídám, když nechci pomoct.

Jak se pohnout z místa
 

Na konec uvádíte to nejpodstatnější, že vaše žena to chce řešit, ale sama to nezvládá. To, že chce, je přesně ten moment, proč vám navrhnu řešení v podobě koučování. Prací kouče je pomoci člověku, který chce něco změnit, ale sám se nemůže pohnout z místa.

Během spolupráce s koučem se ukáže, co všechno je skryto za problémem „mluvení o práci“ a „nepřepnutí do normálního režimu“ a vyřeší se určitě mnohem více věcí, než jen to, že si lezete na nervy.

Je to velmi účinné pro lidi, kteří chtějí sami rozhodovat o svém životě a potřebují jen najít způsob, jak něco změnit, najít větší motivaci, podívat se na situaci z jiných úhlů a mít vedle sebe někoho, kdo jim věří a podporuje je.

Doporučuji vám registr profesionálních certifikovaných koučů na www.coachfederation.cz , kde si určitě vyberete.

Využívejte celý web.

Předplatné

Držím palce

Mirka Čejková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.