Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Myslím, že jsem psychopat: Vyzkoušejte psychoanalýzu.

Dobrý den, četl jsem si spoustu vašich článků a odpovědí na příběhy čtenářů a nejvíce mě z…

Radkin Honzák 9. 4. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

četl jsem si spoustu vašich článků a odpovědí na příběhy čtenářů a nejvíce mě zaujaly vaše rady na problematiku lidí s psychopatickou poruchou.

Já totiž psychopat jsem.

Jsem dokonalý lhář a manipulátor, dokážu během prvních minut, co se s někým setkám, vytvořit přesně takovou osobnost, kterou on ve mně chce vidět. I když na většinu lidí působím altruistickým dojmem, jsem ve skutečnosti sebestředný a egocentrický narcista nekonečných rozměrů.

Jenže já jsem si to nevybral. Nevím, proč nedokážu nic cítit. Pocit, že žiju, mám jen když můžu někoho využívat, někomu ubližovat nebo s někým soupeřit.

Zajímalo by mě, jestli se takto člověk narodí a nebo jestli je to způsobené nějakým zážitkem z dětství. Jestli kdybych třeba zašel za odborníkem na danou problematiku, tak by ze mě udělal člověka, který by normálně cítil a žil normální život jako všichni ostatní.

Děkuji

Honza

Názor odborníka


Milý Honzo,

děkuji vám za důvěru. Dovolte mi zapochybovat o vašich skrznaskrz špatných vlastnostech. Když si je člověk umí přiznat, chce to přece jen jistou dávku poctivosti.

Co já vím, tak nejlepší výsledky hlásí psychoanalytici. Věřím tomu, že se v jejich systému léčení člověk dobere alespoň zčásti té „psychogenní“ podstaty své osobnosti. Věřím také tomu, že psychoanalytický proces může napomoci zdánlivě nemožnému, přestavbě některých struktur v mozku.

Doporučoval bych přečíst si knihu Normana Doidgeho: Váš mozek se může změnit, kde je jedna kapitola věnována právě této léčbě. Vzhledem k vašemu věku máte několikanásobně větší šanci než zde citovaný pacient.

Psychoanalýza je běh na dlouhou trať a vůbec nemám tušení, jak to vypadá s jejím hrazením pojišťovnou. Když už jste se obrátil na mě, jako na "kováříčka“, myslím, že by bylo v případě vážného zájmu výhodné, obrátit se na „kováře“. Těch najdete několik na stránkách České psychoanalytické společnosti.

Osobně a zblízka znám několik z nich. Pokud byste se chtěl na mne odvolat, můžete u Boreckého, Kocourkové, Mikoty nebo Šebka.

Přeju vám vytrvalost, úspěch i potřebnou dávku štěstí.

Radkin Honzák

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.