Videoseriál: Etudy Michala Mynáře
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Myslím, že jsem psychopat: Vyzkoušejte psychoanalýzu.

Dobrý den, četl jsem si spoustu vašich článků a odpovědí na příběhy čtenářů a nejvíce mě z…

Radkin Honzák

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

9. 4. 2013

9. 4. 2013

Dobrý den,

četl jsem si spoustu vašich článků a odpovědí na příběhy čtenářů a nejvíce mě zaujaly vaše rady na problematiku lidí s psychopatickou poruchou.

Já totiž psychopat jsem.

Jsem dokonalý lhář a manipulátor, dokážu během prvních minut, co se s někým setkám, vytvořit přesně takovou osobnost, kterou on ve mně chce vidět. I když na většinu lidí působím altruistickým dojmem, jsem ve skutečnosti sebestředný a egocentrický narcista nekonečných rozměrů.

Jenže já jsem si to nevybral. Nevím, proč nedokážu nic cítit. Pocit, že žiju, mám jen když můžu někoho využívat, někomu ubližovat nebo s někým soupeřit.

Zajímalo by mě, jestli se takto člověk narodí a nebo jestli je to způsobené nějakým zážitkem z dětství. Jestli kdybych třeba zašel za odborníkem na danou problematiku, tak by ze mě udělal člověka, který by normálně cítil a žil normální život jako všichni ostatní.

Děkuji

Honza

Názor odborníka


Milý Honzo,

děkuji vám za důvěru. Dovolte mi zapochybovat o vašich skrznaskrz špatných vlastnostech. Když si je člověk umí přiznat, chce to přece jen jistou dávku poctivosti.

Co já vím, tak nejlepší výsledky hlásí psychoanalytici. Věřím tomu, že se v jejich systému léčení člověk dobere alespoň zčásti té „psychogenní“ podstaty své osobnosti. Věřím také tomu, že psychoanalytický proces může napomoci zdánlivě nemožnému, přestavbě některých struktur v mozku.

Doporučoval bych přečíst si knihu Normana Doidgeho: Váš mozek se může změnit, kde je jedna kapitola věnována právě této léčbě. Vzhledem k vašemu věku máte několikanásobně větší šanci než zde citovaný pacient.

Psychoanalýza je běh na dlouhou trať a vůbec nemám tušení, jak to vypadá s jejím hrazením pojišťovnou. Když už jste se obrátil na mě, jako na "kováříčka“, myslím, že by bylo v případě vážného zájmu výhodné, obrátit se na „kováře“. Těch najdete několik na stránkách České psychoanalytické společnosti.

Osobně a zblízka znám několik z nich. Pokud byste se chtěl na mne odvolat, můžete u Boreckého, Kocourkové, Mikoty nebo Šebka.

Přeju vám vytrvalost, úspěch i potřebnou dávku štěstí.

Radkin Honzák

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.