Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

O úplňku se mi dějí věci: ADHD vaše astrální cestování nevysvětluje.

Dobrý den, trpím LMD a jsem hyperaktivní, léčil jsem se s depresemi (rivotril, prothiaden)…

Kateřina Victorinová, Psychiatr a psychoterapeut

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

27. 6. 2011

27. 6. 2011

Dobrý den,

trpím LMD a jsem hyperaktivní, léčil jsem se s depresemi (rivotril, prothiaden), zkoušel jsem i tramal nebo morfium. V současné době bojuji se závislostí na alkoholu a prokrastinací, ale jsem si jist, že s tímto už si nějak budu muset poradit sám. Ovšem jsem přecitlivělý. A ta má hypersensitivnost má asi spojitost s něčím, co se mi pravidelně stává.

V období mezi 22. a 23. rokem života se objevily silné denní prožitky déja vu, spojené s pocitem závratě a paniky. K tomu byla přidružena deprese. Nemohl jsem normálně fungovat, prý jsem jen ležel, plakal a mlel nesmysly o smrti. Pamatuju si jen, že jsem měl chuť žít, ne páchat sebevraždy…

To ustalo po léčení antidepresivy a konzumací alkoholu. Můj psychiatr do mě jen ládoval prášky a neposlouchal, ani jsem se nedozvěděl, co to mohlo být.

Další věc, kterou jsem řekl jen dvěma osobám, je o něco prapodivnější. Nevím, jak to nazvat jinak, ale zažívám něco jako astrální cestování, nejčastěji při úplňku. Je to spojeno s mimořádných strachem a vždy, když z takového „zážitku“ procitnu, cca pár minut nevím, kdo jsem a kde jsem.

Protože nevěřím různým pavědám, tak mě napadá, že je to něco patologického. A nechci to. Jediné, co na to pomáhá, je alkohol. Takže když je úplněk, radši se pořádně opiju…

Exituje nějaké vysvětlení na ta déja vu? A co se týče toho astrálního cestování nebo jak to nazvat… Co je ve mně špatně? Děkuju za vysvětlení a případnou radu.

Ondra 26

Názor odborníka


Dobrý den, Ondro,

váš popis a potíže na mě působí tak trochu zmateně a překombinovaně. Nedivímse, že potřebujete vysvětlení.

Váš popis dělá celkově dojem, že možná ani vaši psychiatři přesně nevěděli, co vám je a jak vám ulevit a tak používali různé diagnózy a možná to celkově více děsí, než pomáhá. Občas to lékaři dělají i tam, kde je lepší popsat stav nebo použít jen vysvětlení a je přínosnější hledat úlevu, než jasnou diagnózu. Je ale pravda, že například pojišťovny tyto postupy vyžaduji, aby za vaše vyšetření a péči zaplatili.

Teď ale zpět k vám. LMD či ADHD, hyperaktivita, to vše jistě může být příčinou vyčerpání, depresivní reakce, možná i ztíženého vnímání a zpracování informací. Nevysvětluje to pro mne ale astrální výlety ani jiné vaše potíže. Tyto stavy mají širokou diferenciální diagnostiku, spíše bych tedy doporučovala osobní konzultaci.

Naštěstí jsou i dobrá spirituální vysvětlení, takže se nemusí jednat o nic závažného. Vnímání a myšlení se může změnit také v rámci abstinenčních příznaků či intoxikace. Pak bych tedy alkohol při úplňku zrovna nedoporučovala.

Moc nerozumím výběru léků, zvláště Tramalu a Morfinu, který lze správně použít jen k léčbě bolesti. Antidepresiva, předpokládám, alespoň z části ulevila, ostatní látky a alkohol spíše pomohly snést nepříjemné věci a ulevit od napětí, nejistoty. Je to ale jako obvykle spíše medvědí služba než přínosná a racionální léčba s jasně dobrým výsledkem. Proto bych tuto autoléčbu nedoporučovala. Namísto toho bych vám poradila najít si opravdu někoho, komu můžete důvěřovat a kdo vám porozumí.

Celkově tedy na vaše potíže a potíže takto zamotané a letité pomůže dobře vzdělaný, dosti otevřený člověk, který si bude ochoten lámat si hlavu a nejen zařadit vás do škatulky. Já sama jsem několik takových na profesionální cestě poznala, vždy byli ale dosti schování v davu a nebylo snadné je odhalit. Tak držím palce a eventuelně v našem zařízení můžeme alespoň nasměrovat, poradit.

Přeju vám, ať se klubíčko potíží začne rozmotávat a nenamotá se nic dalšího nechtěného.

Hezké léto Kateřina Victorinová
 

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.