Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Partner se bojí smrti: Obavy mohou být vyústěním aktuálního stresu.

Dobrý den, s přítelem jsme spolu tři roky, ve spokojeném vztahu, máme půlroční dítě. Příte…

Vojtěch Lebduška 3. 7. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

s přítelem jsme spolu tři roky, ve spokojeném vztahu, máme půlroční dítě. Přítel chodí pozdě spát, odmítá jít do postele, než je úplně unavený. Občas ho přemlouvám, ať jde se mnou, ráda usínám po jeho boku.

Nedávno se mi svěřil, že když nemůže hned usnout, má černé myšlenky, myslí na smrt, ze které má strach. Na mé námitky, že jsme ještě mladí a že máme život před sebou, tvrdí, že už je určitě za půlkou (je mu 32 let), že to tak cítí, že ho všechno bolí, klouby, srdce, a že to prostě ví, že tu dlouho nebude.

Velmi mě jeho „vyznání“ překvapilo, působí jako velmi bezstarostný člověk. Což možná i je, než si lehne do postele, do pozice vleže, která, cituji: „je stejná jako poloha mrtvých“. Nevím, co s tím, tíží mě to, kvůli němu, ale i kvůli mě samé.

Děkuji za radu.

Petra

Názor odborníka


Dobrý den, Petro,

dobře rozumím, že podobné partnerovy úvahy jsou tíživé samy o sobě, natož pak před spaním. Přemýšlím také, zda existuje nějaká jednoduchá rada, která by pomohla celou záležitost vyřešit. Nejlepší, která mne napadá, zní: doporučte vašemu příteli nějakého šikovného psychologa – psychoterapeuta, který mu od těchto nepříjemných úvah pomůže.

Za vyslovenými myšlenkami vašeho partnera se může ukrývá široká paleta kontextů a souvislostí, se kterými vás možná nechce zatěžovat (máte půlroční dítě a patrně na mateřské dovolené potřebujete chvilky klidu daleko více než kdy dříve), ale které by s psychologem mohl v klidu probrat a vyřešit.

Partnerovy večerní úvahy mohou být emocionálním vyústěním stresu spojeného s aktuálním děním (nedávno se stal otcem, může mít starosti v práci, atd.), ale mohou být také špičkou ledovce daleko hlubších potíží, na které nemusí myslet, pokud má nějaký program, ale které na něho doléhají v situacích „nicnedělání“, tedy například před usnutím a v situacích relativního klidu.

V Praze je nabídka psychologů poměrně široká, a tak věřím, že objevit schopného psychologa nebude problém.

Držím vám i vašemu příteli palce.

S pozdravem,

Vojtěch Lebduška

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.