Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Pořád nakupuji. Jsem závislák?

Pomalu si začínám myslet, že jsem nemocná. Opravdu mne vystrašilo, když jsem byla tři dny …

Tomáš Rektor 11. 10. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Pomalu si začínám myslet, že jsem nemocná.

Opravdu mne vystrašilo, když jsem byla tři dny ve velké nemocnici. Mimo bufíku a květin tam nebyly žádné obchody. A já jsem se přistihla, že si chci mermomocí něco koupit alespoň ve zdravotnických potřebách.

Prostě: skoro každý den si něco koupím. Nebo alespoň někomu, to mne taky zklidní. Jenže to stojí peníze! A není to kam dávat! A to jsem svoje nákupy rozšířila i na Evropu.

Několikrát za měsíc jsem v Německu, několikrát za rok ve Španělsku. Ani tam si nedám pokoj. Jsem opravdu velký profík: vím, kam stojí za to jít, kde co leží.

Jsem závislák?

Eva

Názor odborníka


Milá Evo,

kritéria závislosti jsou velmi jednoduchá: záliba se mění v závislost v okamžiku, kdy se z ní stává nutnost, kdy začíná škodit.

Pokud si dáte každý večer skleničku vína, protože ho máte ráda a zpříjemní atmosféru, je to v pořádku. (I když, i tehdy bych vám radil každoročně měsíční pauzu. Sama jste si všimla, že závislost si člověk často uvědomí až v okamžiku, kdy o „drogu“ přijde…) Když pak zjistíte, že bez alkoholu neusnete nebo se neuvolníte, máte problém. A nemusí to rovnou znamenat, že jste alkoholik – prostě máte problém.

Podobně je to i s nakupováním. Pokud je z toho už více starostí než radosti a pokud už možná ani nechcete, ale musíte, chce to změnu.

Prvním krokem je, uvědomit si, že to možná chce změnu. A ten máte úspěšně za sebou. Tak jen nepolevit :)

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.