Pavel Rataj: Jak zachránit vztah
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Přestali jsme spát v jedné posteli.

Přestali jsme s manželem spát v jedné posteli. Máme pohodové manželství, ale téměř bez sexu. S…

Leona Dyrehauge 31. 5. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Přestali jsme s manželem spát v jedné posteli. Máme pohodové manželství, ale téměř bez sexu. Spíme kvůli manželovu chrápání každý na jiném konci bytu a docela nám to vyhovuje. Jsme spolu dvanáct let, nezahýbáme si (pokud vím), manžel mě často pohladí, políbí, řekne, že mi to sluší. Ale dál to nezajde. V počátcích našeho vztahu jsme se milovali denně, později třeba jednou týdně, utichlo to, když se narodily děti. Neberu to jako náš aktuální problém, ale zajímá mě názor odborníka, jestli je zákonité, že se nedostatek sexu později projeví nějakou zásadnější krizí, nebo jestli můžeme takhle fungovat dlouhodobě.

Karolína

Názor odborníka

Mou spontánní, nekorigovanou reakcí by bylo: A to vám ten sex nechybí? Sexuální touha je stejně jako spánek nebo jídlo naší základní biologickou potřebou. Bez nich se nám těžko žije. Je ale pravda, že podobné zkušenosti jako vy má mnoho partnerských dvojic. Ze začátku se milují denně, pak méně a nakonec opravdu jen čas od času. Když píšete, že jste téměr bez sexu, myslíte tím periodu třeba jednou za měsíc, nebo jednou za půl roku? Taky nepíšete, kolik vám je s manželem let. Mluvili jste o vašich pochybnostech s manželem? Jste si jistá, že vám ani jemu sex nechybí? Nemáte žádné sexualní chutě a fantazie? Obecně se řiká, že nedostatek sexu svědčí o krizi ve vztahu. Může to ale také být určitá fáze vašeho vztahu. Možná jste se na určitou dobu zaměřili spíše na svou rodičovskou roli a pozapomněli na roli partnerskou. Tuším, že když pokládate tuto otázku, přeci jen o sexu s manželem premýšlíte. Možná je čas na to, abyste se zkusili společně trochu rozvzpomenout na staré časy a na to, že jste muž a žena. Manželé a také milenci.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Leona Dyrehauge

Klinická psycholožka a psychoterapeutka

www.naterapii.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.