Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Rozešli jsme se kvůli mé nevěře: Vysvětlete mu, co vás k ní vedlo.

Dobrý den, minulý rok byl v našem osmiletém vztahu kritický. Po operaci mozku jsem ochrnul…

Michaela Zetíková, Psycholožka, psychoterapeutka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

6. 8. 2013

6. 8. 2013

Dobrý den, minulý rok byl v našem osmiletém vztahu kritický.

Po operaci mozku jsem ochrnula na pravou stranu. Mého přítele (28) to velmi psychicky vzalo, takže jsme upadli do krize. Staral se o mě, ale co se týče sexu nebo jen nějakých signálu lásky, to opravdu chybělo. Trápila jsem se, že už je se mnou jen z lítosti.

Stále jsme to řešili. Říkal jen, že mě má rád a že mu mám dát čas. Jenže čas běžel a já se jednou nechala unést a zahnula mu. Neřekla jsem mu to, výčitky jsem dusila v sobě, ale věděla jsem, že bych mu tím ještě víc ublížila.

Teď už se to v našem vztahu začínalo lepšit, jenže na rehabilitačním pobytu mi po roce začal psát člověk, se kterým jsem před tím rokem ulítla. Byly to už jen SMS o sexu a právě na ně můj přítel narazil. Byl to okamžitý rozchod.

Řekl, že už sám cítil, jak se to mezi námi lepší, ale tohle už mi neodpustí. Strašně jsem mu ublížila a nenávidím se za to! Je mi to tak líto. Zatím bydlíme spolu, se vším co potřebuji mi pomáhá. Řekl, že budeme kamarádi. Jenže já se stahuji do sebe a stále přemýšlím, jak to vrátit zpátky, co pro něj udělat, zda se to dá ještě nějak zachránit.

Miluji ho, právě až v takovéto situaci si člověk uvědomí, co pro něj ten druhý znamená.

Prosím, poraďte mi…

Maya

Názor odborníka


Milá Mayo,

Píšete, že se vztah s vaším přítelem změnil poté, co jste ochrnula a přítel vám přestal projevovat lásku. Možná právě z tohoto důvodu, že vám chyběla láska a sex, jste měla potřebu mu být nevěrná.

Možná i z toho důvodu jste ani po roce, kdy vám tento váš milenec napsal, neodmítla kontakt s ním a v mobilu si od něj nechala smsky, které si poté váš dlouholetý přítel přečetl. Mohlo to být jen pokračováním krize, která ve vašem vztahu už nějakou dobu probíhá.

Vězte, že i ostatní partnerské vztahy prochází po asi 5–7 letech partnerskou krizí, vy jste ji měli ještě ztíženou (a zapříčiněnou) nepříznivými okolnostmi, které jste nemohli ovlivnit. Tak se váš vztah postupně měnil z partnerského a mileneckého na kamarádský. Ptáte se, jak vrátit zpátky čas. Ten už se vrátit nedá, věci v životě každého člověka se mění a nám nezbývá, než se s těmito změnami smířit a jít dál, najít si další životní cíl, přizpůsobit se daným okolnostem a případně se z nich poučit do budoucna. Některé věci se vrátit zpátky nedají. Můžete se pokusit vašemu příteli vysvětlit to, co se stalo, i s tím, proč jste takhle jednala, jak jste se v té době cítila, a říct mu, že to bylo zapříčiněno tím, že vám chyběla láska a sex.

Záleží na vašem příteli, jestli vám bude schopen odpustit a vrátit se k vám. Vztah s vaším přítelem by teď už ale nebyl stejný jako dřív. Vzhledem k tomu, že se s vámi už rozešel a navrhl kamarádský vztah, nemá smysl dlouhou dobu doufat v to, že se vše zase změní a bude jako dřív. Zkuste se v tomto období zaměřit pouze na vás a vaše potřeby. Co vlastně v životě chcete, a co vám momentálně chybí? Co z toho, co vám chybí, jste schopna si dát sama, a co vám může dát jen partner a vůbec jakého partnera byste vlastně chtěla? Můžete se zamyslet i nad tím, jestli vůbec vy sama byste chtěla pokračovat ve vztahu s vaším dlouholetým přítelem, když jste měla při tom potřebu si něco začínat, a poté si psát s někým jiným.

Vzpomeňte si na rčení, že čas všechno zahojí a vězte, že žádné trápení není napořád. Každá životní změna, která se nám uděje, může v budoucnu vést k něčemu daleko lepšímu, i když to v danou chvíli takhle nevidíme. Každopádně může posílit našeho ducha a změnit naše hodnoty. Kéž i vy si z této situace odnesete něco přínosného pro váš další život.

S pozdravem,

Michaela Zetíková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.