Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Rozvod díky ezoterice: Máte v životě oporu?

Dobrý den. Jsem 19 let ženatý, máme 2 dcery (19 a 12 let), cca před rokem se žena začala v…

Stanislava Ševčíková

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

14. 1. 2014

14. 1. 2014

Dobrý den.

Jsem 19 let ženatý, máme 2 dcery (19 a 12 let), cca před rokem se žena začala věnovat svému novému koníčku, andělskému učení.

Tomu předcházelo učení Shambala – Reiky atd., v současné době jsem na tom tak, že žena cca před pěti měsíci přišla domů a sdělila nám (mně a holkám): „Tak a teď probíhá moje změna a od teď mě budete všichni poslouchat a respektovat.“

Zpočátku jsme to odsouhlasili, ale to jsme s holkami nevěděli, co nás čeká, peskování a ponižování s uklízením a poroučením, kdy žena si dělala, co chtěla, večerní seance při kávě s kamarádkami a kamarády, víkendové diskotéky a já s holkami doma. Jednoho dne přišla domů a sdělila, že nejsem partner vhodný pro její další život a ať se odstěhuji, ale při tom jí budu dávat polovinu své výplaty. A že se chce rozvést.

A tím začal náš domácí boj, žena se s nikým doma nebaví, jen když má ona potřebu. Doma nic nedělá, čte knihy o andělech, nemocech a léčení s anděly, partnerství vysněné s anděly, karma, čakry atd.

Z těchto knih mě jímá hrůza, i když jsem z počátku myslel, že to přinese klid do našeho vztahu, jelikož žena měla každých 5 let touženou potřebu ke změně (práce, děti, účesy, koníčky, atd.). Její změna přišla až s četbou a stýkání se s lidmi, kteří jí posílají obrázky andělů a pomáhají jí v učení, jak porozumět andělům.

Prosím vás, jak mojí ženě a našemu vztahu pomoci? Odmítá kamkoliv jít (manželská poradna…). Ona to prý nepotřebuje. Mé komunikační schopnosti jsou již na konci.

Jan

Názor odborníka


Dobrý den, Jane,

děkuji za důvěru, kterou vkládáte v tuto poradnu. Je mi moc líto, jakým trápením procházíte. Při čtení vašeho příběhu se mi honí hlavou mnoho otázek: Jak vypadal váš vztah před tím, než se manželka rozhodla ke změně? Jakého stavu vzájemné důvěry a respektu jste dosáhli? Jak jste řešili společné problémy? Jaké jste měli společné radosti a jak jste si byli navzájem oporou? Jak byly potřeby vás obou rozpoznávány a naplňovány? Byli jste ve vztahu a s životem spokojeni? Jaké jste měli a máte od života očekávání, přání a touhy?  

Pokud jsem dobře porozuměla vašemu dotazu, vaše manželka vám sdělila, že se s vámi chce rozvést. Vy se ale v tomto mailu ptáte, jak pomoci vztahu se svou manželkou. Obvykle se málokdy podaří přesvědčit druhého člověka v jeho rozhodnutí, zvláště dospělého a toho, který jakékoli návrhy odmítá.

Je možné ale zkusit laskavě testovat pevnost tohoto rozhodnutí, a  to nikoli výhružkami nebo jiným nátlakem, ale zkusit být vědomě a reflektovaně jako jemné kapky rosy dopadající na poupě či rozvitou květinu. Při každém gestu nebo větě se ptát: Čeho tím chci dosáhnout? Volím adekvátní prostředky? Je to možné?

V následující odpovědi budu tedy počítat s oběma možnostmi, tedy že můžete zkusit pracovat na záchraně vztahu (minimálně alespoň z hlediska péče o mladší nezletilou dceru a vzájemné komunikace ohledně starší dcery), ale i jak se vyrovnat s realitou, před kterou vás vaše partnerka postavila.

Píšete, že vaše manželka se pustila do cesty osobního rozvoje, začala více hledět na své vlastní potřeby, hledá cesty k saturaci svých potřeb. To je jistě oceněníhodné, ale osobní rozvoj a růst také bere ohled na potřeby svých blízkých, duchovně zralý člověk vnímá jejich silné i slabé stránky, dovede soucítit.

Napadá mě, zkuste si vzít list papíru a vypsat si na ně všechny potřeby sebe i vaší partnerky a zkuste hledat styčná místa, kde se protínají a vnímat u toho i vaše děti a jejich potřeby.  Pokud chcete vztah zachránit, nebo se připravit na další, zkuste se upřímně podívat na svět očima vaší manželky a zkusit si představit, jak ho vidí a vnímá, co by asi chtěla v životě i od sebe?

Je nutné se věnovat také sobě, svým bolestem a zraněním. Máte nějakou oporu v životě? Kamarády, se kterými můžete probrat témata, přijít na nová řešení?  Také doporučuji vnímat, co si o nové situaci vaší rodiny, myslí vaše okolí, rodina, příbuzní, vaši společní známí? Je možné tam nalézt nějakou oporu pro hledání nových řešení?

Pokud je třeba vzít v úvahu realitu, že manželka se skutečně chce rozvést, předpokládám, že budete chtít hledat pro vás přijatelné způsoby rozdělení společného majetku a příspěvku na děti, pokud by vám nebyly svěřeny do péče.

A připojuji stejné doporučení jako u většiny odpovědí kolegů: Nebála bych se zkusit vyhledat nějakého psychologa či psychoterapeuta, u kterého budete moci vnímat bezpečí, nesouzení, nehodnocení.

Využívejte celý web.

Předplatné

Jene, přeji vám do života vše dobré, mnoho zdaru při probírání se minulostí, jejíž nitky tvoří přítomnost a především, dobrou budoucnost pro vás i vaše blízké,

Stanislava Ševčíková

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.