Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Se kterým partnerem budu šťastná? Ve kterém vztahu jste spokojenější?

Dobrý den, ocitla jsem se ve velmi složité situaci, a protože mám pocit, že už si sama ned…

Hana Krejsová

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

24. 7. 2013

24. 7. 2013

Dobrý den,

ocitla jsem se ve velmi složité situaci, a protože mám pocit, že už si sama nedokážu pomoci, rozhodla jsem se obrátit na vás…

S manželem máme od svatby 1,5 roku, celkem jsme spolu 6 let, děti nemáme. Je to spolehlivý, hodný muž, byl by skvělý táta…

S manželem ovšem fungujeme spíše jako kamarádi, jako bratr se sestrou. Dlouho jsme řešili problémy v sexu – každý jsme měli jinou představu jak o průběhu, tak především o četnosti. Já byla vždycky ta aktivnější a manžela jsem musela víceméně přemlouvat. Dařilo se mi držet četnost tak 1× za týden až 14 dní, avšak často jsme se kvůli tomu dohadovali. Vše vyvrcholilo v momentně, kdy mi řekl, že už ho nepřitahuju.

Tahle slova se mi zavrtala do hlavy a já začala dělat věci, které by mě dříve ani nenapadly. Začala jsem flirtovat s ostatními muži, měla jsem zřejmě potřebu si dokázat, že když nepřitahuju svého muže, jsou ještě ostatní, které přitahovat budu.

Z flirtování se časem vyvinul paralelní vztah. Poznala jsem muže, který je ztělesněním toho, co potřebuji. Je vášnivý, dominantní (v manželství vše táhnu já), mám k němu respekt a neuvěřitelně se přitahujeme. Vztah trvá půl roku a momentálně jsme se dostali do fáze, kdy „milenec“ chce, abych od muže odešla a žila s ním.

Na jednu stranu mám obrovskou chuť sbalit kufry a jít za svým srdcem, na druhou stranu mám obrovský strach, že budu jednou svého rozhodnutí litovat, že opustím klidný a spolehlivý přístav a půjdu do absolutní nejistoty…

Můžete prosím poradit?

Renata

Názor odborníka


Dobrý den, Renato,

ocitla jste se v situaci, v níž se alespoň jednou za život octne v různých obměnách většina z nás.

Volíte mezi rozumem a citem, jistotou a nejistotou, lze jen těžko odhadnout, která strana může zvítězit, a která volba je ta nejlepší. Tak obtížnou z ní dělá především to, že rozhodnutím nejen něco získáte, ale také ztratíte, a to v obou případech. 

Naše úvahy se v takových situacích točí především kolem partnerů. Jací jsou, jaká by s nimi byla budoucnost, rodina. Zkuste se zamyslet také nad tím, jaká jste vy sama v jednom a druhém vztahu. Partneři vždy reagují jeden na druhého, mění dle druhého své chování, některé vlastnosti zvýrazňují, jiné zůstávají v pozadí. Které z vašich vlastností partneři svým chováním zdůrazňují? Ve kterém vztahu jste spokojenější sama se sebou? Ve kterém jste tou Renatou, kterou chcete být?

Co vám v rozhodnutí brání nejvíce? Opravdu nevíte nebo je to především strach z toho, rozhodnutí udělat? 

Ať bude rozhodnutí jakékoli, můžete se spolehnout na to, že přinese úlevu a radost. Situace před ním je vždy ta nejnáročnější pro všechny zúčastněné, protože přináší velkou míru nejistoty. Čím je nejistota dlouhodobější, tím hůře dokážete rozeznávat faktory, které by vám v rozhodnutí mohly pomoci.

Ať bude rozhodnutí jakékoli, přinese také smutek spojený se ztrátou blízkého člověka. A bolest, protože ať chcete nebo nechcete, někomu tím rozhodnutím ublížíte. Vzhledem k této danosti nezbývá než se zachovat sobecky a zajistit především to, aby vás to bolelo co nejméně, aby vás ta momentální krize mohla posunout někam na cestě, kterou chcete jít a na které budete moci být sama sebou.    

Ať už to bude jeden, nebo druhý, vždy mohou přijít situace, kdy za svou volbu budete vděčná a radovat se z ní, a situace, kdy můžete své volby litovat. Navíc, ať se vydáte jednou nebo druhou cestou, nemusí být definitivní, i když tak teď vypadá.

To vše ukáže hlavně čas.

Držím palce, ať se ze svého rozhodnutí můžete především radovat,

Hana Krejsová

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.