Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Tatínek se bojí pomsty: Říkám si, co víc ještě můžete dělat?

Můj tatínek se již druhým rokem soudí o nemovitost. Jeho bratr žije již dlouhou dobu v zahrani…

Jana Brzkovská, Psycholožka, psychoterapeutka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

2. 3. 2011

2. 3. 2011

Můj tatínek se již druhým rokem soudí o nemovitost. Jeho bratr žije již dlouhou dobu v zahraničí, na opravě domu a dalších velkých investicích se nepodílel.

Ačkoliv mému tatínkovi zatím soud dává za pravdu a vše nasvědčuje, že to dopadne v náš prospěch, on je na tom psychicky špatně. Dělá svou práci a je dost aktivní – například sportuje. Poslední měsíce ho ale pronásleduje pocit, že se mu bratr pomstí a má proto problémy se spaním.

Jeho bratr, říkejme mu Petr, je notorický stěžovatel. Sklony k násilí nikdy neměl a tak věříme, že tatínkovy obavy nejsou reálné.

V životě to Petr daleko nedotáhl a nejspíš se upnul na zmíněný dům. Zřejmě si představoval, že své stáří stráví právě zde. On sám delší dobu nepracuje a pobírá v cizině sociální dávky.

Mého tatínka už stačil během soudního řízení osočit ze všech možných špinavostí, jedno nechutné obvinění za druhým. Osobně se oba bratři po delší dobu nesetkali a můj tatínek o to ani nemá zájem. Je pro něj dost těžké smířit se s tím, že jeho vlastní bratr může být tak nenávistný a pomstychtivý.

Můžete mi prosím poradit, jak tatínkovi pomoci? Děkuji předem za vaši odpověď.

Lea

Názor odborníka


Zdravím vás, Leo,

a děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Ptáte se, jak pomoci otci, který z důvodu konfliktu s bratrem špatně spí a pronásleduje ho obava z bratrovy pomsty.

Rozumím tomu, že je pro vás zřejmě náročné, vidět tátu, jak se trápí. Chápu, že byste mu chtěla pomoci. Myslím, že už teď tátovi velmi pomáháte – tím, že stojíte při něm a že věříte, že spor skončí v jeho prospěch. To je hodně a říkám si, co víc ještě můžete dělat.

Řekla bych, že jsou věci, se kterými se bude muset táta poprat sám. Konflikt se sourozencem bývá bolavý. Člověk se těžko smiřuje s tím, že bojuje s někým, kdo mu možná býval velmi blízko. A i když se na bratra zlobí a nedokáže pochopit, proč se chová zle, stále mu to může být líto.

S tím mu však těžko pomůžete. A soudy jsou prostředím, kde se vyhrotí i spory, které by lidé třeba jinak vyřešili lépe a důstojněji. Osobnímu setkání obou bratrů bych v tomto ohledu věřila možná víc. Dobrým řešením bývá v těchto případech mediace. Prostřednictvím mediátora mohou lidé spíš dojít ke smírnému řešení.

Další možností pro tátu je konzultace s odborníkem – psychologem, či psychoterapeutem, se kterým by mohl těžkosti sdílet a ošetřit bolavá místa, tak, aby se mu žilo lépe.     

Přeji vám i tátovi pevné nervy a více hezkých chvil v životě.

Jana Brzkovská

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.